Hipoterapia dla niepełnosprawnych

2 Lipca 2010

 

Doskonałe efekty  terapeutyczne zarówno w sferze emocjonalnej jak i ruchowej -  takie jest działanie zajęć z hipoterapii.  Do końca października będą one realizowane w ramach projektu ?Równi lecz różni?.

Zajęcia z hipoterapii cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród uczestników programu ?Równi lecz różni? realizowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach.

-W 2009 roku z tej formy skorzystały 34 osoby. Uznaliśmy, że kontynuacja zajęć z hipoterapii jest bardzo wskazana, bowiem mieliśmy sygnały od rodziców uczestników zajęć o bardzo pozytywnych efektach - mówi Anna Bielna, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach. ? Hipoterapia jest dziś uznaną formą rehabilitacji osób niepełnosprawnych, poprawiającą ich sprawność ruchową. Terapia z koniem ma również znakomity wpływ na psychikę uczestników zajęć.

Ryszard Barwinek - członek Zarządu Powiatu w Kielcach dodaje, że w tym roku w ramach projektu ?Równi lecz różni? z hipoterapii skorzysta 30 niepełnosprawnych mieszkańców powiatu kieleckiego w wieku od 15 do 64 lat. Zarezerwowano dla nich łącznie 500 godzin. Zajęcia prowadzone są w Ośrodku Jazdy Konnej i Hipoterapii ?Mag? w Kielcach.

- To wspaniały pomysł, że w projekcie znalazła się hipoterapia. Wiele osób niepełnosprawnych nie stać na opłacenie takich zajęć i gdyby nie program ?Równi lecz różni? nigdy nie mieliby oni szansy na to, by siąść na konia. A tak -mogą korzystać z zajęć trzy razy w tygodniu po pół godziny pod okiem trenera ? terapeuty ? mówi Andrzej Wojciechowski, właściciel ośrodka ?Mag?.  Dodaje on, że zapotrzebowanie na hipoterapię jest ogromne ? metoda ta sprawdza się już od wielu lat.

- Rodzice niepełnosprawnych mają coraz większą świadomość, poszukują takich rozwiązań i takiej rehabilitacji, która skutecznie usprawni ich dziecko. A hipoterapia daje znakomite efekty ? dodaje Andrzej Wojciechowski. ?Im wcześniej zacznie się taką formę rehabilitacji, tym szansa na poprawę jest większa.

Wśród uczestników hipoterapii  realizowanej w ramach programu ?Równi lecz różni?  przeważają osoby powyżej dwudziestego roku życia. Dla wielu z nich jest to pierwszy kontakt z koniem. Opiekunowie niepełnosprawnych zgodnie twierdzą, że ich dzieci z niecierpliwością czekają na kolejne zajęcia.

Jak na osoby niepełnosprawne  działa kontakt z koniem ?

- Ruch konia  wymusza na osobie siedzącej na nim wyprostowanie kręgosłupa  i uruchamia te narządy, które  wykorzystywane są przy chodzeniu. To wpływa bezpośrednio na usprawnienie narządu ruchu ? tłumaczy Magdalena Uracz, instruktorka pracująca z uczestnikami programu ?Równi lecz różni?.

Wyższa o jeden stopień temperatura ciała konia w stosunku do temperatury człowieka sprawia, że osoba siedząca bez siodła  lecz bezpośrednio na czapraku (czyli płóciennym lub filcowym podkładzie)  rozluźnia mięśnie . To także powoduje usprawnienie narządu ruchu.

- Hipoterapia daje również wspaniale efekty w sferze emocjonalnej - dodaje  Magdalena Uracz. ? Kontakt ze zwierzęciem działa łagodząco i wyciszająco, niepełnosprawna osoba cieszy się, że coś od  niej zależy i że to ona kieruje koniem, co podnosi jej poczucie wartości. No i oczywiście jazda konna daje wielką radość. Widzę uśmiechy na twarzach osób niepełnosprawnych, gdy wsiadają na konia lub gdy głaszczą go. One mają to wspaniale poczucie, że znaleźli towarzysza, o którego muszą dbać i który jest ich przyjacielem.

Zajęcia z hipoterapii w ramach projektu ?Równi lecz różni? potrwają do końca października.

- W ramach programu zaplanowano również wiele innych działań skierowanych do osób niepełnosprawnych i młodych ludzi opuszczających placówki opiekuńczo-wychowawcze (m.in. turnusy rehabilitacyjne,  kurs komputerowy, zajęcia w pracowni witrażu, pomoc w sfinansowaniu edukacji  i zorganizowanie kursu prawa jazdy dla wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych, porady prawne i psychologiczne) - przypomina Ryszard Barwinek

Anna Bielna tłumaczy, że zaproponowany został tak szeroki wachlarz działań, by spełnić oczekiwania jak największej grupy osób niepełnosprawnych i młodych ludzi z placówek opiekuńczo-wychowawczych.

? Chcemy ułatwić im dostęp do usług rehabilitacyjnych, a młodzieży pomóc w edukacji, starcie w dorosłe  życie i odnalezieniu się na rynku pracy - podkreśla dyrektor PCPR w Kielcach.

do góry
Rozpoczynamy zbiórkę dla rodaków z Wileńszczyzny Zapraszamy na kontrolę świateł samochodowych Kombatanci współpracują z Archiwum Państwowym "Piekoszowianie" obchodzą okrągły jubileusz Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów