Gruntowe pionowe pompy ciepła- wzrost zainteresowania

23 Lutego 2023

21 projektów robót geologicznych na wykonanie otworów wiertniczych w celu wykorzystania ciepła ziemi przyjęto w Starostwie Powiatowym w Kielcach w 2022 roku. To znaczny wzrost zainteresowania gruntowymi pionowymi pompami ciepła w stosunku do lat ubiegłych.popmy ciepła

Pompy ciepła to urządzenia grzewcze nowej generacji, które uznawane są za bezpieczne, ekologiczne i nowoczesne. Wykorzystują odnawialną energię skumulowaną w środowisku naturalnym. 

- Najbardziej ekonomiczne są gruntowe pompy ciepła. Stają się one coraz popularniejszym źródłem ciepła. Jest to związane z problemami jakie miały miejsce w roku 2022 z dostępnością i ceną opału do celów grzewczych oraz ze zmianami rynku energetycznego coraz bardziej stawiającego na pozyskanie czystej energii. Pompy pobierając energię z dolnego źródła, jakim są kolektory umieszczone w gruncie, gwarantują wysoką stabilność pracy i wydajność nawet w bardzo niskich temperaturach - wyjaśnia geolog powiatowy Katarzyna Łątka.

W ramach urządzeń gruntowych wyróżnia się dwa typy pomp ciepła:

- z kolektorami poziomymi,

- z kolektorami (sondami) pionowymi.

W przypadku kolektorów poziomych instalację umieszcza się w gruncie na głębokości gwarantującej dodatnią temperaturę, ok. 20 - 50 cm poniżej strefy zamarzania czyli na głębokości ok. 1,2 do 1,5 m. Niewątpliwą zaletą kolektorów poziomych jest ich niższa cena w stosunku do pionowych. Wadą natomiast jest konieczność zapewnienia dużego obszaru działki, który po zabudowaniu kolektorów można wykorzystać w ograniczony sposób np. zasiewając trawnik lub wykonując rabaty kwiatowe. W związku z trendem budowania domów jednorodzinnych na powierzchniowo małych działkach rośnie zainteresowanie pionowymi kolektorami, których zainstalowanie wykonuję się w otworach wiertniczych o głębokościach przeciętnie do 100m. Wykonanie odwiertów o głębokości powyżej 30m w celu umieszczenia w nich pionowych, gruntowych wymienników ciepła jest tzw. robotą geologiczną i podlega ustawie prawo geologiczne i górnicze (Dz.U z 2022 r. poz. 1072 ze zm.). W takim przypadku osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia geologiczne sporządza projekt robót geologicznych dla takiej inwestycji. Zgodnie z art. 85 ustawy prawo geologiczne i górnicze taki projekt robót geologicznych podlega zgłoszeniu staroście, a rozpoczęcie robót geologicznych może nastąpić, jeśli w terminie 30 dni od dnia przedłożenia projektu starosta, w drodze decyzji, nie zgłosi do niego sprzeciwu. Starosta może zgłosić sprzeciw tylko w dwóch przypadkach, jeżeli sposób wykonania zamierzonych robót geologicznych zagraża środowisku oraz jeżeli projekt nie odpowiada wymaganiom prawa.

Szczegółowe informacje dotyczące zgłoszenia projektu robót geologicznych zostały umieszczone w Karcie Opisu Usługi, w Biuletynie Informacji Publicznej kieleckiego starostwa.

W roku 2022 Starosta Kielecki przyjął zgłoszenie 21 projektów robót geologicznych na wykonanie otworów wiertniczych w celu wykorzystania ciepła Ziemi. Dla porównania w 2021 roku Starosta przyjął zaledwie 3 projekty, a w 2020 r. 8 projektów.

 

do góry
Jest przetarg na rozbudowę szpitala w Chmielniku Zarząd Powiatu z absolutorium i Wotum Zaufania Dwie "powodziówki" będą remontowane W niedzielę wybierzemy najlepszą potrawę powiatu Bezpłatny autobus na Św. Krzyż Wakacyjne przerwy w pracy poradni Starostwo Powiatowe w poniedziałki pracuje dłużej Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów