"Glorie" przyznane

10 Sierpnia 2015

Znamy laureatów Dorocznej Nagrody za Osiągnięcia w Dziedzinie Twórczości Artystycznej, Upowszechniania i Ochrony Kultury za 2014 rok.

W trakcie XVI Powiatowego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych i Solistów w Chmielniku wręczone zostały nagrody kulturalne dla twórców z powiatu kieleckiego za 2014 rok.

Wyróżnienia przyznawane są od 2001 r. przez samorząd powiatu kieleckiego tym, którzy w szczególny sposób przyczynili się do rozwoju ruchu artystycznego w naszej malej ojczyźnie.

Statuetki zwycięzcom wręczyli starosta kielecki Michał Godowski, wicestarosta Zenon Janus, członek Zarządu Powiatu w Kielcach Marek Kwiecień, przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach Jan Cedro oraz członek Zarządu Województwa Piotr Żołądek i poseł Marek Gos.

Kapituła, w której skład weszli przewodniczący pięciu komisji problemowych przy Radzie Powiatu w Kielcach, przyznała nagrody w trzech kategoriach.

W kategorii indywidualnej nagroda powędrowała do Stanisława Gratki.
- Z dużą przyjemnością wręczamy statuetkę dla pana Stanisława. Nie jest łatwo wybrać i docenić człowieka, który w ubiegłym roku najbardziej zasłużył się w działaniach promujących kulturę w powiecie. Pan Stanisław wyróżnił się plenerami malarskim – mówił starosta Michał Godowski.

Stanisław Gratka wraz ze swoją żoną Danuta prowadzą w Celinach gospodarstwo agroturystyczne. Wielką atrakcją tego miejsca są organizowane od 2008 r. plenery malarskie pod nazwą Impresje Świętokrzyskie. Uczestnikami są profesjonalni artyści malarze z całej Polski, najczęściej to wykładowcy i profesorowie akademii sztuk pięknych. Biorą udział w nich także artyści z Niemiec, Słowacji, Ukrainy oraz Litwy. Powstałe podczas plenerów prace przedstawiają pejzaże oraz zabytki powiatu kieleckiego. Spotkaniom plenerowym towarzyszą wystawy prac nie tylko w Celinach, ale na terenie całego województwa i poza jego granicami.

- Dziękuję kapitule za przyznanie mi tej nagrody. Moje gospodarstwo gościło ponad stu artystów z całej Europy. Powiat kielecki jest widziany w całej Polsce w wielu galeriach.Obrazy namalowane w moim gospodarstwie wiszą w wielu prywatnych mieszkaniach na całym świecie. Ta nagroda przyczyni się do naszego dalszego rozwoju – powiedział laureat.  

Wyróżnienia otrzymali Beata Kępińska, pisarka i Krzysztof Korban, muzyk.

Beata Kępińska ukończyła filologię polską na Uniwersytecie  Łódzkim. Pracowała m.in. jako bibliotekarka i reporterka. Na początku lat 90-tych ubiegłego wieku wyjechała z rodziną do RPA, gdzie uczyła dzieci języka polskiego i tworzyła pierwsze scenariusze teatralne. Po kilku latach wróciła do kraju. Mieszka w gminie Nowa Słupia. Zadebiutowała w 2011 r. bestsellerową powieścią „Sielsko i diabelsko”. Do chwili obecnej ukazały się kolejne powieści „Zaradna” i „Taniec z czarownicą”.

- Inspiracji szukam w swoich wspomnieniach i przeżyciach. Kiedy tutaj przyjechałam prowadziłam zespoły kabaretowe i szkolne – mówiła pisarka.

Krzysztof Korban jest artystą pochodzącym z gminy Morawica, ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Warszawie na wydziale instrumentalnym, specjalność akordeon. Pochodzi z rodziny o bogatych tradycjach muzycznych. Młody muzyk aktywnie uczestniczy w działalności artystycznej regionu wykorzystując swoje wykształcenie i umiejętności. Występuje z zespołem Chmielnikers, grającym muzykę klezmerską oraz polskie szlagiery z 20-lecia międzywojennego, jest członkiem Rodzinnej Kapeli Korbanów. Ponadto jest opiekunem muzycznym i akompaniatorem zespołu śpiewaczego „Bolechowiczanie”. Jest sercem Kapeli Folkowej „Jędrusie” z Jędrzejowa.

Nagrodę w kategorii zespoły dorosłe przyznano legendzie folkloru świętokrzyskiego Zespołowi Pieśni i Tańca „Ciekoty”.

Grupa powstała przy Kole Gospodyń Wiejskich, które liczy 48 lat. Zespół przekazuje tradycje ludowe, dawne obrzędy i ciekockie zwyczaje. Przestrzegają oni zachowania autentyczności kostiumów, są wiertni starym zapisom melodii i układów chorograficznych. Zespół włącza się w działalność kulinarną Izby Dobrego Smaku w Ciekotach. Wraz z Fundacją „Korzenie” członkowie grupy współorganizują „Kusoki Świętokrzyskie”, które odbywają się w okresie karnawału. W 2013 r. wydali płytę „Łoj na ciekockim polu” z tradycyjnymi pieśniami z regionu świętokrzyskiego. Zespół uświetnia wiele uroczystości międzynarodowych, ogólnopolskich i regionalnych. Koncertowali m.in. w Szwecji w czasie obchodów Dni Kultury w Rydsgard, na Węgrzech podczas IX Dni Polskich. Na swoim koncie mają wiele nagród i wyróżnień.

W kategorii dziecięcej przyznano wyróżnienia Zespołowi Dziecięcemu „Nutki” i Emilii Chlewickiej.

Zespół Dziecięcy „Nutki” działa od 2001 roku przy Szkole Podstawowej w Polichnie w gminie Chęciny. Opiekunem grupy jest Marzena Habik. Celem działalności zespołu jest przekazywanie rodzinnego folkloru, kultywowanie tradycji ludowych, zwyczajów w pieśni, muzyce i pielęgnowanie gwary. Podczas swoich występów prezentują pieśni i tańce ludowe ze swojego terenu, obrazki sceniczne oparte na obrzędach i zwyczajach ludowych charakterystycznych dla ziemi kieleckiej.

Emilia Chlewicka jest uczennicą szkoły podstawowej. Jej talent został dostrzeżony przez opiekunki Zespołu Pieśni i Tańca ”Jodełki”. Występowała z grupą m.in. na dożynkach powiatowych w 2014 r. oraz podczas Jarmarku Świętokrzyskim. Umiejętności wokalne Emilki można usłyszeć na płycie „Stąd nasze korzenie, stąd nasza siła płynie”. Od trzech lat uczy się śpiewu pod opieką Samueli Modzelewskiej w Młodzieżowym Domu Kultury w Kielcach.

- To dla mnie duże zaskoczenie. Bardzo się cieszę, że zostałam wyróżniona. Lubię śpiewać w szczególności muzykę pop-jazz – mówiła Emilka przed odebraniem nagrody.

Laureaci Dorocznej Nagrody za Osiągnięcia w Dziedzinie Twórczości Artystycznej, Upowszechniania i Ochrony Kultury otrzymali nagrody pieniężne oraz statuetki „Gloria” wykonane przez kieleckiego rzeźbiarza Sławomira Micka.

Glorie przyznaneGlorie przyznane

do góry
Budżet powiatu przyjęty jednogłośnie Edyta Drążkiewicz Skarbnikiem Powiatu Kieleckiego PCUW rozpoczyna działalność Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów Załatw sprawę w e-Geodezji