"Glorie" przyznane
10 Sierpnia 2015Znamy laureatów Dorocznej Nagrody za Osiągnięcia w Dziedzinie Twórczości Artystycznej, Upowszechniania i Ochrony Kultury za 2014 rok.
W trakcie XVI Powiatowego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych i Solistów w Chmielniku wręczone zostały nagrody kulturalne dla twórców z powiatu kieleckiego za 2014 rok.
Wyróżnienia przyznawane są od 2001 r. przez samorząd powiatu kieleckiego tym, którzy w szczególny sposób przyczynili się do rozwoju ruchu artystycznego w naszej malej ojczyźnie.
Statuetki zwycięzcom wręczyli starosta kielecki Michał Godowski, wicestarosta Zenon Janus, członek Zarządu Powiatu w Kielcach Marek Kwiecień, przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach Jan Cedro oraz członek Zarządu Województwa Piotr Żołądek i poseł Marek Gos.
Kapituła, w której skład weszli przewodniczący pięciu komisji problemowych przy Radzie Powiatu w Kielcach, przyznała nagrody w trzech kategoriach.
W kategorii indywidualnej nagroda powędrowała do Stanisława Gratki.
- Z dużą przyjemnością wręczamy statuetkę dla pana Stanisława. Nie jest łatwo wybrać i docenić człowieka, który w ubiegłym roku najbardziej zasłużył się w działaniach promujących kulturę w powiecie. Pan Stanisław wyróżnił się plenerami malarskim – mówił starosta Michał Godowski.
Stanisław Gratka wraz ze swoją żoną Danuta prowadzą w Celinach gospodarstwo agroturystyczne. Wielką atrakcją tego miejsca są organizowane od 2008 r. plenery malarskie pod nazwą Impresje Świętokrzyskie. Uczestnikami są profesjonalni artyści malarze z całej Polski, najczęściej to wykładowcy i profesorowie akademii sztuk pięknych. Biorą udział w nich także artyści z Niemiec, Słowacji, Ukrainy oraz Litwy. Powstałe podczas plenerów prace przedstawiają pejzaże oraz zabytki powiatu kieleckiego. Spotkaniom plenerowym towarzyszą wystawy prac nie tylko w Celinach, ale na terenie całego województwa i poza jego granicami.
- Dziękuję kapitule za przyznanie mi tej nagrody. Moje gospodarstwo gościło ponad stu artystów z całej Europy. Powiat kielecki jest widziany w całej Polsce w wielu galeriach.Obrazy namalowane w moim gospodarstwie wiszą w wielu prywatnych mieszkaniach na całym świecie. Ta nagroda przyczyni się do naszego dalszego rozwoju – powiedział laureat.
Wyróżnienia otrzymali Beata Kępińska, pisarka i Krzysztof Korban, muzyk.
Beata Kępińska ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim. Pracowała m.in. jako bibliotekarka i reporterka. Na początku lat 90-tych ubiegłego wieku wyjechała z rodziną do RPA, gdzie uczyła dzieci języka polskiego i tworzyła pierwsze scenariusze teatralne. Po kilku latach wróciła do kraju. Mieszka w gminie Nowa Słupia. Zadebiutowała w 2011 r. bestsellerową powieścią „Sielsko i diabelsko”. Do chwili obecnej ukazały się kolejne powieści „Zaradna” i „Taniec z czarownicą”.
- Inspiracji szukam w swoich wspomnieniach i przeżyciach. Kiedy tutaj przyjechałam prowadziłam zespoły kabaretowe i szkolne – mówiła pisarka.
Krzysztof Korban jest artystą pochodzącym z gminy Morawica, ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Warszawie na wydziale instrumentalnym, specjalność akordeon. Pochodzi z rodziny o bogatych tradycjach muzycznych. Młody muzyk aktywnie uczestniczy w działalności artystycznej regionu wykorzystując swoje wykształcenie i umiejętności. Występuje z zespołem Chmielnikers, grającym muzykę klezmerską oraz polskie szlagiery z 20-lecia międzywojennego, jest członkiem Rodzinnej Kapeli Korbanów. Ponadto jest opiekunem muzycznym i akompaniatorem zespołu śpiewaczego „Bolechowiczanie”. Jest sercem Kapeli Folkowej „Jędrusie” z Jędrzejowa.
Nagrodę w kategorii zespoły dorosłe przyznano legendzie folkloru świętokrzyskiego Zespołowi Pieśni i Tańca „Ciekoty”.
Grupa powstała przy Kole Gospodyń Wiejskich, które liczy 48 lat. Zespół przekazuje tradycje ludowe, dawne obrzędy i ciekockie zwyczaje. Przestrzegają oni zachowania autentyczności kostiumów, są wiertni starym zapisom melodii i układów chorograficznych. Zespół włącza się w działalność kulinarną Izby Dobrego Smaku w Ciekotach. Wraz z Fundacją „Korzenie” członkowie grupy współorganizują „Kusoki Świętokrzyskie”, które odbywają się w okresie karnawału. W 2013 r. wydali płytę „Łoj na ciekockim polu” z tradycyjnymi pieśniami z regionu świętokrzyskiego. Zespół uświetnia wiele uroczystości międzynarodowych, ogólnopolskich i regionalnych. Koncertowali m.in. w Szwecji w czasie obchodów Dni Kultury w Rydsgard, na Węgrzech podczas IX Dni Polskich. Na swoim koncie mają wiele nagród i wyróżnień.
W kategorii dziecięcej przyznano wyróżnienia Zespołowi Dziecięcemu „Nutki” i Emilii Chlewickiej.
Zespół Dziecięcy „Nutki” działa od 2001 roku przy Szkole Podstawowej w Polichnie w gminie Chęciny. Opiekunem grupy jest Marzena Habik. Celem działalności zespołu jest przekazywanie rodzinnego folkloru, kultywowanie tradycji ludowych, zwyczajów w pieśni, muzyce i pielęgnowanie gwary. Podczas swoich występów prezentują pieśni i tańce ludowe ze swojego terenu, obrazki sceniczne oparte na obrzędach i zwyczajach ludowych charakterystycznych dla ziemi kieleckiej.
Emilia Chlewicka jest uczennicą szkoły podstawowej. Jej talent został dostrzeżony przez opiekunki Zespołu Pieśni i Tańca ”Jodełki”. Występowała z grupą m.in. na dożynkach powiatowych w 2014 r. oraz podczas Jarmarku Świętokrzyskim. Umiejętności wokalne Emilki można usłyszeć na płycie „Stąd nasze korzenie, stąd nasza siła płynie”. Od trzech lat uczy się śpiewu pod opieką Samueli Modzelewskiej w Młodzieżowym Domu Kultury w Kielcach.
- To dla mnie duże zaskoczenie. Bardzo się cieszę, że zostałam wyróżniona. Lubię śpiewać w szczególności muzykę pop-jazz – mówiła Emilka przed odebraniem nagrody.
Laureaci Dorocznej Nagrody za Osiągnięcia w Dziedzinie Twórczości Artystycznej, Upowszechniania i Ochrony Kultury otrzymali nagrody pieniężne oraz statuetki „Gloria” wykonane przez kieleckiego rzeźbiarza Sławomira Micka.