Geopark Świętokrzyski przyjęty do Światowej Sieci Geoparków UNESCO

22 Kwietnia 2021

Rada Wykonawcza UNESCO zatwierdziła 21 kwietnia osiem nowych geoparków. Jednym z kandydatów był Geopark Świętokrzyski, który zlokalizowany jest w granicach gmin: Kielce, Chęciny, Nowiny, Morawica, Piekoszów. Geopark/zdjecie: Geonatura Kielce

Jest to drugi geopark w Polsce, któremu nadano ten status. W roku 2015 do Sieci Światowych Geoparków  UNESCO został włączony Łuk Mużakowa, jako obiekt transgraniczny, polsko-niemiecki.

Wyjątkowość Geoparku Świętokrzyskiego wynika z niezwykłej w skali międzynarodowej różnorodności geologicznej, która współistnieje z bogactwem przyrodniczym i dziedzictwem kulturowym. Dzięki swojemu unikalnemu ukształtowaniu, obszar Gór Świętokrzyskich, a w tym Geoparku Świętokrzyskiego, jest bardzo istotnym obiektem dla badań nad geologiczną przeszłością Europy.

Certyfikat Światowego Geoparku UNESCO przyznawany jest na okres 4 lat. Po upływie tego czasu następuje weryfikacja geoparku przez ekspertów z UNESCO. Oceniana jest między innymi aktywność w zakresie promocji, edukacji, turystyki oraz współpracy z innymi geoparkami. Światowe geoparki UNESCO są obszarami o międzynarodowym znaczeniu pod względem dziedzictwa geologicznego. Istotną rolę dopełniającą dla wyjątkowego dziedzictwa geologicznego pełni miejscowe dziedzictwo przyrodnicze, a także materialne i niematerialne dziedzictwo kulturowe danego obszaru. Zgodnie z holistyczną koncepcją światowych geoparków UNESCO, zakładającą połączenie idei ochrony, edukacji i zrównoważonego rozwoju, w funkcjonowaniu tych obiektów duże znaczenie ma rozwój badań naukowych oraz prowadzenie działań, przyczyniających się do szerzenia i pogłębiania wiedzy z zakresu m.in. łagodzenia skutków zmian klimatycznych i zrównoważonego wykorzystywania zasobów naturalnych. Geoparki UNESCO przyczyniają się do lokalnego rozwoju, prowadzącego do polepszenia sytuacji społeczno-gospodarczej, wzmacniania więzi społeczności z ich regionem oraz prowadzenia odpowiedzialnej turystyki. Obecnie w Światowej Sieci Geoparków UNESCO jest 169 placówek z 44 krajów.

Dziś ramach Światowego Dnia Ziemi odbędzie się uroczyste powitanie nowych geoparków w strukturach UNESCO.

 

do góry
Rozpoczynamy zbiórkę dla rodaków z Wileńszczyzny W piątek sesja Rady Powiatu Powiat inwestuje w szpital przy Prostej Jubileusz zespołu Siedlecczanie Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów