Folklor spod Łysicy - zespoły ludowe gminy Bodzentyn.

21 Maja 2024

Folklor gminy Bodzentyn jest niezwykle barwny i pełen tradycji, ma bogatą historię i kulturę. Tradycja tam jest wciąż żywa, wyjątkowa i odzwierciedla ducha lokalnej społeczności. Na terenie gminy Bodzentyn działa dziewięć Kół Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszenia. Folklor spod Łysicy - zespoły ludowe gminy Bodzentyn.

KGW Psarzaneczki

KGW "Psarzaneczki'" w Psarach powstało w lipcu 2020 r. Obecnie liczy 35 członków. Celem KGW jest zachowanie dziedzictwa lokalnego, szerzenie lokalnej kultury i folkloru. Czynnie uczestniczy w życiu kulturowym gminy Bodzentyn, organizują festyny i rodzinne imprezy kulinarne. Koło współpracuje z Biblioteką Publiczną im. Adeli Nawrot i Centrum Kultury w Bodzentynie oraz Muzeum Wsi Kieleckiej w Michniowie. Bierą udział w konkursach kulinarnych i muzyczno-wokalnych. Najważniejsze osiągnięcia w ostatnim czasie:

III miejsce w 2022 r. - W Ogólnopolskim Świętokrzyskim Festiwalu Kolęd i Pastoratek.

II miejsce w 2023 r. - V Powiatowy Przegląd Kolęd i Pastoratek w Łopusznie.

I miejsce w 2023 r. - Ogólnopolski Świętokrzyski Festiwal Koled i Pastoratek

Koło reprezentowało woj. świętokrzyskie i gminę Bodzentyn na Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. Ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie.

KGW Siekierzanki

Koło Gospodyń Wiejskich w Siekiernie ,,Siekierzanki'' powstało pod koniec 2018 roku. Głównie zajmują się przygotowywaniem tradycyjnych potraw, według starych regionalnych przepisów przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Kultywują tradycje, integrują i aktywizują mieszkańców. Organizowane spotkania i wspólne wyjazdy integrują bodzentyńską lokalną społeczność.

Największymi sukcesami Siekierzanek jest:

- nagroda za LOGO - Sieciowanie Podmiotów Ekonomii Społecznej;
- wyróżnienie w konkursie kulinarnym na najlepszą zupę rybną ,,Festiwal Zupy Rybnej - Złota Rybka".

Zespół Piesni i Tańca "Leśnianie"

Zespół Pieśni i Tańca „Leśnianie” działa przy Kole Gospodyń Wiejskich w Leśnej, które zostało założone w 1991 roku. Od samego początku działalności koncentruje się na pielęgnowaniu świętokrzyskiego folkloru. Zespół osiągnął wysoki poziom artystyczny, znajduje się w czołówce najlepszych zespołów ludowych województwa świętokrzyskiego. Zespół z powodzeniem dokłada wszelkich starań, aby w swoim artystycznym programie wydobyć ze skarbca kultury ludowej, to co było zapomniane i przenieś na scenę czas miniony. W repertuarze zespołu znajdują się najpiękniejsze pieśni, tańce i niepowtarzalne obrzędy regionu świętokrzyskiego. W swojej działalności Zespół osiągnął wiele znaczących sukcesów, reprezentując region świętokrzyski podczas wydarzeń artystycznych organizowanych w kraju i zagranicą t.j. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Bałkańskiej BALKAN FOLK FEST VARNA w Bułgarii, Międzynarodowy Festiwal „Rybne Przysmaki” w Velkiej Pace na Słowacji, Ogólnopolski Sejmik Teatrów Wiejskich w Tarnogrodzie, Festiwal ZWYKI w Teatrze Polskim w Warszawie, Ogólnopolski Konkurs Tradycyjnego Tańca Ludowego w Rzeszowie, Przegląd Zespołów Folklorystycznych „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej, Ogólnopolski Festiwal Zespołów Artystycznych Wsi Polskiej. Zespół ma w swoim dorobku również płytę z repertuarem ludowym.

 

KGW w Dąbrowie Górnej Dąbrowianie

Koło Gospodyń Wiejskich "Dąbrowianie" z siedzibą w świetlicy wiejskiej w Dąbrowie Górnej w lutym 2024 roku. To grupa osób w różnym wieku, należą do niej panie i panowie oraz pary małżeńskie. Ich celem jest integracja, wspieranie i działanie na rzecz społeczności lokalnej. Organizacja festynów rodzinnych, rozwój lokalnej kultury ludowej, warsztaty, szkolenia artystyczne oraz fizyczne to ich pasja. Do tej pory z własnych środków udało się Dąbrowianon zorganizować zabawę "Ferie na wesoło" której celem była integracja dzieci poprzez wspólne gry i zabawy.

 Koło Gospodyń Wiejskich Celinianki

 Koło Gospodyń Wiejskich „Celinianki” w Celinach zostało założone i zarejestrowane w grudniu 2018 r. Koło powstało z inicjatywy Teresy Bzymek - sołtys wsi Celiny. Skład Koła to 18 członkiń. Celinianki swoją działalność opierają na pracy społecznej oraz realizacji celów statutowych. W ramach tych prac co roku własnoręcznie wykonują: wieńce dożynkowe, palmy, stroiki, a także potrawy i ciasta - zgodnie z tradycją naszego regionu. Są organizatorami różnych konkursów i festynów. Aktywnie wspierają i włączają się w akcje charytatywne. Uczestniczą w biegach promujących gminę Bodzentyn, igrzyskach sportowych z udziałem dzieci i seniorów. Przygotowują spotkanie opłatkowe dla osób starszych i samotnych. Kochają śpiew, promując tym samym region na konkursach i przeglądach wokalnych, w których osiągnęłyśmy wiele znaczących sukcesów. Miłość do Regionu Świętokrzyskiego i przekazywanie tradycji ludowych kolejnym pokoleniom to ich cel i wielka pasja.

 Stowarzyszenia Miejska Góra

 A właściwie: Stowarzyszenie Miejska Góra na rzecz rozwoju Celin i Podgórza zostało założone w 2016 roku. Stowarzyszenie Miejska Góra uświetniało swoim śpiewem wiele wydarzeń kulturalnych. Członkinie chętnie prezentowały swoje umiejętności kulinarne poprzez przygotowanie różnych potraw związanych z regionem. W swoich działaniach Stowarzyszenie skupiało się również na integracji ze środowiskiem lokalnym chętnie włączając się w różne organizowane akcje.

 Wyjątkowe sukcesy:

- pozyskanie środków na budowę świetlicy w Celinach,

- renowacja figury Najświętszej Marii Panny.

Stowarzyszenie Wzdolskie Kołowrotki

Stowarzyszenie Wzdolskie Kołowrotki powstało w 2014 r. obecnie liczy 12 osób. Ich największą pasją i osiągnięciem są widowiska i zwyczaje obrzędowe. Na swoim koncie posiadają kilka widowisk obrzędowych, a dwa razy otrzymali nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Wiejskich w Tarnogrodzie. W 2020 r. za zwyczaj pt. "U Powroźnika" i 2023r. za zwyczaj pt. "Miedlenie lnu". W 2016 r. zdobyli nagrodę "Scyzoryk" w kategorii Kabaret-Skecz. Od stycznia 2024 r. są również Kołem Gospodyń Wiejskich Wzdolskie Kołowrotki. Działają na rzecz szerzenia kultury ludowej i kochają to co robią.

Stowarzyszenie „Dąbrowa”

Stowarzyszenie zostało założone w 2015 roku i pierwotnie nosiło nazwę „Dąbrowa to My”. Później nazwa została zmieniona na Stowarzyszenie „Dąbrowa” i  pod tą nazwą działa do dziś. Domeną Stowarzyszenia jest promowanie obrzędów i muzyki ludowej naszego regionu. Choć nieobca jest  mu również działalność kulinarna oraz rękodzieło. Do sukcesów Stowarzyszenia „Dąbrowa” należy zaliczyć zdobycie II miejsca w Świętokrzyskim Przeglądzie Teatrów Wiejskich w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach z obrzędem pt. „Babski kusy wtorek” (2018r.). W roku 2021  Stowarzyszenie zdobyło III miejsce w Przeglądzie Zespołów Ludowych podczas Strawczynady, a w 2023 roku w Powiatowym Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych i Solistów zaszczytne I miejsce. Ponadto, panie: Helena Jędrzejczyk i Barbara Latała stawały na podium podczas przeglądu gadek „Toto nase ludowe godanie”.

Świętokrzyskie Jodły

 Zespół „ Świętokrzyskie Jodły” powstał w 2010 r. Założycielem oraz kierownikiem zespołu jest Lucyna Lipczyńska, która zarówno pisze scenariusze przedstawień jak i je reżyseruje. Zespół działa przy Stowarzyszeniu o tej samej nazwie i jest wspierany przez Centrum Kultury w Bodzentynie. Zespół reprezentuje Miasto i Gminę Bodzentyn poprzez swoje występy  na terenie całej Polski i poza jej granicami. „Świętokrzyskie Jodły” w swoim repertuarze posiadają wiele piosenek i przyśpiewek z regionu świętokrzyskiego oraz co najważniejsze przedstawienia teatralne obrzędów ludowych naszego regionu tj. zmówniny. „Ocalić od zapomnienia” to motto zespołu - poprzez podtrzymywanie tradycji i pokazywanie jak to dawniej na wsi bywało. Z wielu przedstawień obrzędowych jakie zespół ma w swoim repertuarze jedno zdobyło uznanie na arenie ogólnopolskiej.

W październiku 2019 r. na Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Wiejskich w Tarnogrodzie grupa zdobyła Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za obrzęd Wesele Świętokrzyskie.

Zespół „Świętokrzyskie Jodły” to nie tylko rekwizyty i oryginalne stroje ludowe, to przede wszystkim zgrany zespół ludzi z pasją, którzy z wielkim sercem realizują się poprzez występy artystyczne.

Poprzez 14 lat swojej działalności zespół zdobył wiele nagród i wyróżnień, m.in. I miejsce na Wojewódzkim Przeglądzie Teatrów Wiejskich w Kielcach w 2017r i 2018r. oraz III miejsce na tym samym przeglądzie w 2016r. Dużym sukcesem był występ na 43. Międzywojewódzkim Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Tarnogrodzie w 2018r. Ma na swoim koncie nagraną płytę z piosenkami. Pierwszy obrzęd „Zmówiny” został nagrany przez telewizję regionalną w ramach projektu Ministerstwa Kultury przez Muzeum Regionalne w Sandomierzu.

 Zespół Pieśni i Tańca „Wilkowianie” (Stowarzyszenie Wilków Nasz Dom)

 Stowarzyszenie Wilków Nasz Dom zostało założone dnia marcu 2012 roku. przez Stanisława Ślufika, przy którym powstał Zespół Śpiewaczy. W 2015 r. grupa została przekształcona na Zespół Pieśni i Tańca „Wilkowianie” i tak istniejemy do dziś. Do 2019 r. Wilkowianie byli organizatorem Festiwal Gotowania Zupy Rybnej. W 2013 r. zajęli I miejsce na Sienkiewce w gotowaniu Gęsich Żołądków zawijane w saszetki z ciasta i wiązane szczypiorkiem. W Bobrzy III miejsce za pierogi. Obecnie zajmują się tylko tańcem i śpiewaniem. Występują na wszystkich przeglądach zespołów, ich  najlepsze do 2022 r. to III miejsce oraz w 2023 r. II miejsce na przeglądzie Buskich Spotkań z Folklorem. Marian Przeździecki - jako prezes i członek zespołu występuję jako solista - a cappella, gdzie kilka razy zajął II oraz III miejsca w Buskich Spotkaniach i innych przeglądach.

 Stowarzyszenie "Świętokrzyskie Tkaczki"

 Stowarzyszenie "Świętokrzyskie Tkaczki" powstało w 2018 r. Od 2015 działało jako nieformalna grupa Alebabki. Od początku swojej działalności pasjonują się historią i tradycją tkacką, tak silnie związaną z gminą Bodzentyn. Członkinie Stowarzyszenia zgłębiają wiedzę na temat tkania na tradycyjnych krosnach ludowych. Prowadzą warsztaty i pokazy tkackie. Posiadają 5 pracowni, gdzie tkają tradycyjne pasiaki - chodniki i krajki. W Stowarzyszeniu mają Mistrza Tradycji Beatę Syzdół i uczestniczki projektu MKiDN " Urok Pasiaka". Teraz celem stowarzyszenia jest wpisanie tkactwa na listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Świętokrzyskie Tkaczki są autorami ścieżki edukacyjnej "Tkaczki - utkane wspomnienia" i partnerami szlaku "Góry z Natury". Współpracują z Muzeum Wsi Kieleckiej "Tokarnia" i wieloma instytucjami kultury.

Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Bodzentyn

Do najważniejszych sukcesów orkiestry zalicza się reprezentację województwa świętokrzyskiego na Ogólnopolskim Przeglądzie Orkiestr Dętych OSP w Busku Zdroju w 2008 roku, zdobywając wysokie 22 miejsce na 801 orkiestr; nagranie płyty, podczas Jubileuszu 135 - lecia istnienia orkiestry oraz medal „Zasłużony dla Kultury Polskiej", nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który uhonorował orkiestrę w 2009 roku, doceniając całokształt jej działalności. To jedno z najważniejszych odznaczeń z dziedziny kultury. W przyszłym roku orkiestra będzie obchodzić 150 lecie.

do góry
Jest przetarg na rozbudowę szpitala w Chmielniku Zarząd Powiatu z absolutorium i Wotum Zaufania Dwie "powodziówki" będą remontowane W niedzielę wybierzemy najlepszą potrawę powiatu Bezpłatny autobus na Św. Krzyż Wakacyjne przerwy w pracy poradni Starostwo Powiatowe w poniedziałki pracuje dłużej Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów