Edukacyjna współpraca z IPN

10 Marca 2016
Dyskusja o współpracy z IPN

Projekt powołania klubów historycznych w powiatowych szkołach i placówkach oświatowych to efekt spotkania reprezentantów szkół powiatu kieleckiego z przedstawicielami Delegatury IPN w Kielcach.

Na spotkanie z przedstawicielami kieleckiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej przybyli dyrektorzy, nauczyciele oraz uczniowie z placówek oświatowych działających na terenie powiatu kieleckiego. We wspólnych rozważaniach na temat współpracy edukacyjnej z IPN oraz funkcjonowania w szkołach klubów historycznych uczestniczyli także wicestarosta kielecki – Zenon Janus oraz kierownik Zespołu ds. Edukacji – Teresa Dzik.

- Historia buduje naszą tożsamość narodową, należy ją znać i warto się nią interesować. Chcielibyśmy, aby nasze szkoły żywo zainteresowały się ofertą edukacyjną IPN i poprzez współpracę z Instytutem uwrażliwiały młodzież na tak istotny aspekt, jakim jest wiedza i świadomość historyczna – zaznaczył wicestarosta Zenon Janus, witając uczestników spotkania. Wicestarosta przypomniał, że 17 grudnia 2015 roku powiat kielecki podpisał porozumienie o współpracy z IPN w zakresie upowszechniania wiedzy o najnowszej historii Polski.

O opcjach i zakresie współpracy oraz ofercie edukacyjnej IPN opowiedzieli reprezentanci Instytutu: naczelnik kieleckiej Delegatury IPN Dorota Koczwańska – Kalita oraz główny specjalista Marek Jończyk i Agnieszka Szczerba zajmująca się archiwami.

Marek Jończyk szczegółowo przedstawił propozycje IPN dla młodzieży. W ofercie edukacyjnej Instytutu znajdują się m.in. spotkania ze świadkami wydarzeń historycznych, wystawy edukacyjne (kielecka delegatura posiada ich ok.50), które dodatkowo można połączyć z różnorodnymi działaniami, takim jak debaty, prelekcje, dyskusje lub pokazy filmowe. Ciekawymi formami przekazywania wiedzy z obszaru historii są gry historyczne, rajdy edukacyjne czy konkursy historyczne. Przedstawiciel IPN zwrócił szczególną uwagę na wsparcie merytoryczne i warsztatowe dla klubów historycznych.

- Osobom prowadzącym kluby historyczne służymy pomocą w szerokim zakresie. Zachęcam do odwiedzania strony internetowej IPN oraz do kontaktu z pracownikami naszego kieleckiego oddziału – zachęcał Marek Jończyk. - Młodzież potrzebuje wymiany myśli, a kluby historyczne są świetną okazją do dyskusji. Na takie spotkania możemy np. zaprosić świadków wydarzeń, wesprzeć przy organizacji turniejów gier historycznych czy wycieczek edukacyjnych – dodała Dorota Koczwańska – Kalita.    

Spotkanie z IPN podzielone zostało na dwie części: informacyjną oraz roboczą. W drugiej części, podczas dyskusji wstępnie zaplanowano współpracę powiatowych placówek oświatowych z IPN, omówiony został również projekt regulaminu klubów historycznych. Rozmawiano również o tym, jak kluby powinny działać, a także o ich strukturze.

- Jednym z naszych celów edukacyjnych jest wykształcenie osobowości absolwenta naszej placówki, który będzie miał głęboko w sercu zakorzeniony patriotyzm – podkreśliła Teresa Dzik kierownik ds. Edukacji. - Zaprosiliśmy dziś dyrektorów i nauczycieli powiatowych placówek oświatowych, bo to od nich zależy czy kluby historyczne na terenie danej placówki powstaną. Takie kluby lepiej działają gdy mają wsparcie zewnętrzne, a dzięki współpracy z IPN nauczyciele będą mieli fachową pomoc oraz doposażenie warsztatów, co pomoże w uatrakcyjnieniu zajęć – dodała Teresa Dzik.

Ideę tworzenia klubów historycznych chwalił dyrektor Zespołu Szkół Nr 3 w Chmielniku - Sławomir Wójcik. Opowiedział o działalności już istniejącego klubu w jego szkole oraz o podejmowanych podczas klubowych dyskusji tematach. – Bardzo ważny jest nacisk na tematykę lokalną, to zawsze wzbudza duże zainteresowanie młodzieży – zaznaczył.

Efektem spotkania było wspólne wypracowanie regulaminu klubów historycznych oraz wstępne określenie zadań, jakie kluby powinny realizować. Ustalono również, że do 21 marca powiatowe szkoły i placówki przygotują konkretne propozycje działalności swoich klubów.

Spotkanie IPN Spotkanie IPN
9

Edukacyjna współpraca z IPN

do góry
Jest przetarg na rozbudowę szpitala w Chmielniku Zarząd Powiatu z absolutorium i Wotum Zaufania Dwie "powodziówki" będą remontowane W niedzielę wybierzemy najlepszą potrawę powiatu Bezpłatny autobus na Św. Krzyż Wakacyjne przerwy w pracy poradni Starostwo Powiatowe w poniedziałki pracuje dłużej Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów