E-recepta już obowiązuje

15 Stycznia 2020
 

Od 8 stycznia funkcjonuje recepta w formie elektronicznej. Co powinien wiedzieć każdy pacjent w związku z tą zmianą?

E-recepta to elektroniczny dokument, który zastąpił tradycyjną, papierową receptę. Możemy go zrealizować na trzy sposoby.

Po pierwsze SMS. Do pacjenta wysyłany jest SMS z czterocyfrowym kodem. Z nim może udać się do apteki. Przy okienku podamy ten kod wraz z numerem PESEL. Dzięki temu farmaceuta zweryfikuje nasze uprawnienia.

Drugim rozwiązaniem jest e-mail. Na wskazany adres otrzymamy plik PDF z e-receptą. W pliku tekstowym będzie znajdował się kod kreskowy. Ten kod powinniśmy pokazać farmaceucie w aptece. Po zeskanowaniu apteka otrzyma wszystkie niezbędne informacje.

Przewidziano również rozwiązanie skierowane do osób starszych, które nie korzystają tak sprawnie z telefonów komórkowych i komputerów. Jeśli pacjent wyrazi takie życzenie, lekarz może wystawić mu wydrukowaną informację o e-recepcie. Jednak sam wydruk nie jest receptą. Podobnie, jak w przypadku z adresem e-mail, tak i tutaj również e-recepta kryje się pod postacią kodu kreskowego, który zostanie odczytany w aptece. Taki dokument nie wymaga odręcznego podpisu, czy pieczątki lekarza.

Aby móc korzystać z e-recepty za pomocą urządzeń elektronicznych (e-mail i SMS) trzeba wcześniej założyć konto na stronie www.pacjent.gov.pl. Tam, możemy założyć Internetowe Konto Pacjenta. Należy jednak przypomnieć, że możliwość założenia IKP istnieje wyłącznie dla osób, które mają już Profil Zaufany. Profil zaufany możemy założyć na dwa sposoby:

  • online, przez swoje internetowe konto w banku,
  • osobiście w urzędzie gminy, w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia, czy w urzędzie skarbowym lub innej placówce oznaczonej znakiem PZ.

W wyjątkowych przypadkach lekarz może wystawić tradycyjną receptę papierową. Należy podkreślić, że decyzja o tym, w jakiej formie zostanie finalnie wystawiona recepta, zawsze należy do lekarza, który podpisuje dokument.

E-recepta już funkcjonuje w Szpitalu Powiatowym w Chmielniku i Powiatowym Centrum Usług Medycznych w Kielcach. W Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka - Szpitalu Specjalistyczny w Kielcach trwa wdrożenie systemu informatycznego.

do góry
Zapraszamy na kontrolę świateł samochodowych Rozbudowa szpitala w Chmielniku staje się faktem Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów