Dzień Sołtysa

11 Marca 2015

11 marca obchodzimy Dzień Sołtysa.

- Sołtysi to liderzy swoich lokalnych społeczności, osoby najbardziej aktywne z aktywnych. W tym dniu, w imieniu swoim i Zarządu Powiatu w Kielcach życzę wszystkim sołtysom pomyślności i sukcesów w pracy na rzecz swojego środowiska  –  mówi Michał Godowski, starosta kielecki.

Sołtys (od łac. scultetus) to w średniowieczu osoba postawiona przez feudalnego pana na czele wsi lokowanej na prawie niemieckim. Sołtys w średniowiecznym systemie prawnym to także wiejski sędzia. Do praw sołtysa należało m.in. zbieranie czynszu, przewodniczenie ławie wiejskiej, uczestnictwo w dochodach feudała (1/6 czynszów i 1/3 kar sądowych) oraz prawo posiadania młyna. Sołtys miał także obowiązek konnej służby wojskowej. Pozycja społeczna i ekonomiczna sołtysów była stosunkowo mocna, mogli oni nawet konkurować ze średnio zamożną szlachtą.  W Polsce rozbiorowej i w okresie międzywojennym sołtys stał na czele najniższej jednostki podziału administracyjnego - gromady. W latach 1954-1972 sołtys był pośrednikiem między mieszkańcami wsi, a gromadzką radą narodową, po 1973 r. gminną radą narodową oraz naczelnikiem gminy. Od 1990 roku sołtys jest organem wykonawczym jednostki pomocniczej gminy wiejskiej - sołectwa. Do jego obowiązków oprócz reprezentowania sołectwa na zewnątrz, należy m.in. zwoływanie zebrań wiejskich, realizowanie uchwał rady gminy czy też pobieranie podatku rolnego i leśnego.

Źródło: http://www.soltysi.pl

do góry
Zapraszamy na Kiermasz Bożonarodzeniowy Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów