Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
2 Marca 20151 marca uczczono pamięć Niezłomnych Bohaterów.
Wieczorem 1 marca obok dawnego więzienia na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach, starosta kielecki Michał Godowski oddał hołd Niezłomnym Bohaterom - żołnierzom antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni a w czasie PRL-u uznawani byli za bandytów.
Główne uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej rozpoczął Hymn Polski. Część oficjalna zawierała również Modlitwę za Żołnierzy Wyklętych, Apel Pamięci, salwę honorową oraz złożenie wieńców. Kwiaty złożył także starosta Michał Godowski - przy ścianie straceń obok muru budynku więzienia przy ulicy Zamkowej, gdzie wcześniej odsłonięto Tablicę Pamięci zamordowanych dwóch braci i szwagra generała Antoniego Hedy "Szarego”.
Leszek Bukowski, naczelnik delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach w swoim wystąpieniu przypomniał, że w skali kraju co najmniej 200 tysięcy Polaków brało czynny udział w ruchu oporu, a co najmniej 50 tys. przypłaciło to życiem.
W Kielcach w latach 1945-54 Sąd Rejonowy wydał 150 wyroków śmierci, z których większość wykonano, a ofiary zbrodni grzebano po kryjomu.
Po zakończeniu II wojny na Kielecczyźnie działało 21 organizacji niegodzących się na utratę niepodległości. Tylko w latach 1945-46 służby radzieckie przeprowadziły około 2 tysięcy akcji przeciwko "wrogom ludu”. Wielu aresztowanych nigdy nie wróciło do domów.
- Przez cały czas funkcjonowania Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej próbowano walczących z sowiecką okupacją wymazać z pamięci nazywając ich bandytami - mówił naczelnik.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzony jest 1 marca. Ustanowiony został w 2011 roku i poświęcony jest pamięci żołnierzy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego.