Działamy według wysokich standardów

9 Czerwca 2015

Mija pięć lat odkąd Starostwo Powiatowe w Kielcach wdrożyło System Zarządzania Jakością według normy ISO 9001: 2008.

- W 2010 roku dołączyliśmy do elitarnego grona urzędów, które wdrożyły System Zarządzania Jakością według normy ISO 9001. Starostwo Powiatowe w Kielcach było jednym z beneficjentów projektu „ISO dla obszarów metropolitalnych”, który współfinansowany był z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt realizowany był przez Związek Powiatów Polskich w czterech województwach i objął dwadzieścia samorządów. System ten świadczy o tym, że jesteśmy solidni i posiadamy procedury, którymi się kierujemy – mówi Michał Godowski, starosta kielecki.

Wprowadzając normę urząd musiał spełnić kilka wymagań, m.in. skoordynować nadzór nad dokumentacją i zapisami, zaangażować kierownictwo w budowanie systemu zarządzania jakością czy usystematyzować zarządzanie zasobami.

- Staraliśmy się by ten system nie był tylko dla systemu. Na początku musieliśmy przekonać samych siebie, że te działania służą nie tylko mieszkańcom naszego powiatu, ale także nam. Po pięciu latach możemy powiedzieć, że jest on potrzebny i pomocny. Wdrożyliśmy narzędzie do badania opinii klientów, jak i naszych pracowników – tłumaczy Małgorzata Socha, pełnomocnik Systemu Zarządzania Jakością.

Do poprawy jakości świadczonych usług przez kieleckie starostwo przyczyniła się też zmiana siedziby. Rok temu starostwo przeniosło się z wynajmowanych pomieszczeń ze Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego przy Alei IX Wieków Kielc 3 do własnego budynku przy ulicy Wrzosowej 44.

- Zależało nam przede wszystkim na tym, by nasz urząd był przyjazny dla mieszkańców powiatu. By mogli oni być obsługiwani w warunkach, które odpowiadają wymogom XXI wieku. Dążymy do tego by być urzędem, w którym klient szybko i bez zbędnej zwłoki może załatwić swoje sprawy – dodaje starosta Godowski.

Obecnie Starostwo Powiatowe przystąpiło do projektu „Systemowe Wsparcie procesów zarządzania w JST” w zakresie upowszechniania metody Planowania Rozwoju Instytucjonalnego i jej wykorzystania w kontroli zarządczej, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w partnerstwie z trzema uczelniami wyższymi (Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie,  Uniwersytetem Łódzkim oraz  Uniwersytetem Warmińsko – Mazurskim).

- Program  oferuje szerokie wsparcie zarówno dla pracowników jednostek samorządu terytorialnego, jak również dla samych jednostek.  W jego ramach dokonaliśmy samooceny metodą planowania rozwoju instytucjonalnego. Celem samooceny jest systematyczna prezentacja poziomu rozwoju jednostki. Motywuje ona nas do dalszego działania na rzecz poprawy jakości świadczonych przez nas usług  – dodaje Małgorzata Socha.

do góry
Rozpoczynamy zbiórkę dla rodaków z Wileńszczyzny W piątek sesja Rady Powiatu Powiat inwestuje w szpital przy Prostej Jubileusz zespołu Siedlecczanie Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów