Dużo spraw i dużo usprawnień w wydziale komunikacji

5 Stycznia 2023

Wprowadzenie internetowej rezerwacji terminów, utworzenie kolejnej filii w powiecie, organizowanie akcji i spotkań z policją czy z przedstawicielami stacji diagnostycznych. To tylko niektóre z działań Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Kielcach podjęte w bieżącej kadencji.Dużo spraw i usprawnień w wydziale komunikacji

Obecna kadencja jest bardzo trudna z uwagi na duże zmiany przepisów, a przede wszystkim na pandemię COVID, która doprowadziła do paraliżu kraju. Jednak dzięki zaangażowaniu pracowników wydziału, którzy byli wspierani przez Zarząd Powiatu, udało się zapanować nad sytuacją. Zaproponowane przez Zarząd i wprowadzone nowe rozwiązania dotyczące przyjmowania interesantów, pozwoliły na zachowanie ciągłości działania wydziału i zwiększenia ilości załatwianych spraw.

Wprowadzono internetową rezerwację terminów, co było rozwiązaniem innowacyjnym w skali województwa, a z doświadczeń czerpały inne powiaty. To rozwiązanie funkcjonuje do dziś i jest chwalone przez zdecydowaną większość mieszkańców powiatu, którzy zamiast tracić cały dzień w wydziale bez pewności, że załatwią sprawę, tak jak było w latach poprzednich, mogą zaplanować sobie dzień. Ponadto możliwe jest umówienie wizyty z dnia na dzień, bez konieczności wychodzenia z domu.

Kolejnym udogodnieniem, jakie wprowadzono w wydziale komunikacji jest możliwość dla osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy przekazywania dowodów wpłaty drogą e-mail. To ograniczyło konieczność wizyt do minimum w wydziale oraz przyśpieszyło czas obsługi i skróciło okres oczekiwania na prawo jazdy.

Dla przedsiębiorców prowadzących Ośrodki Szkolenia Kierowców stworzono natomiast możliwość umówienia grupy osób, która ubiega się o wydanie Profilu Kierowcy Zawodowego (PKZ) - co przy specyfice ich pracy jest szczególnym dla tej grupy zawodowej ułatwieniem.

W wydziale wprowadzono również niezależny od systemu Elektronicznego Zarządzania Dokumentacją (EZD), sposób przyjmowania dokumentów w wieloosobowym stanowisku do obsługi kancelaryjnej - od przedsiębiorców prowadzących transport drogowy osób i rzeczy oraz firm składających stałe i czasowe projekty organizacji ruchu. To w znaczny sposób przyczyniło się do skrócenia obiegu dokumentów, a tym samym przyśpieszyło załatwianie spraw.

Pod rządami obecnego Zarządu Powiatu, pomimo panujących ograniczeń i obostrzeń Wydział Komunikacji i Transportu doprowadził do poprawy i usprawnienia obsługi mieszkańców powiatu kieleckiego oraz zwiększenia ilości załatwianych spraw. Widać to w statystykach z ostatnich lat jak choćby tych dotyczących rejestracji pojazdów.

- w latach 2015 - 2018 zarejestrowano - 98 tys. 822 pojazdy

- w latach 2019 - 2022 zarejestrowano - 115 tys. 966 pojazdów - wzrost o 15%

Ilość wszystkich spraw w referacie rejestracji pojazdów w latach 2015-2018 to 799 tys. 61 spraw, a w latach 2019 - 2022 to 941 tys. 231 spraw - wzrost o 15%

Ponadto organizowane są cykliczne spotkania z przedstawicielami starostw i Urzędu Miasta w Kielcach, w których udział bierze kierownictwo Wydziałów Komunikacji wraz z pracownikami, co pozwala na wypracowywanie jednolitych procedur działania. W spotkaniach tych zależnie od poruszanej problematyki udział biorą przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji, Komendy Miejskiej Policji oraz Inspekcji Transportu Drogowego.

Pomimo panujących obostrzeń spowodowanych ograniczeniami wynikającymi z pandemii, w okresach zluzowania obostrzeń zorganizowano 7 takich spotkań.

Zorganizowano również spotkanie z przedstawicielami Komendy Miejskiej Policji w Kielcach, w której uczestniczyli komendanci Komisariatów Policji z terenu Powiatu oraz Komendant Miejski Policji w Kielcach, a przedmiotem były sprawę związane z usuwaniem i parkowaniem pojazdów usuniętych z dróg na terenie powiatu kieleckiego. Dzięki decyzji Zarządu Powiatu po wielu latach starań podjęta została decyzja o przewożeniu pojazdów usuniętych z drogi na parking Starostwa zlokalizowany na terenie Obwodu Drogowego w Łagowie, co pozwoliło na znaczne obniżenie kosztów związanych z przechowywaniem pojazdów usuniętych z dróg powiatu.

Organizowano również cykliczne spotkania z przedstawicielami stacji kontroli pojazdów z terenu powiatu kieleckiego oraz ośrodków szkolenia kierowców, na których omawiano zmiany obowiązujących przepisów, uwagi pokontrolne oraz omawiano zagadnienia mający bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Natomiast wspólnie z Wydziałem Ruchu Drogowego KWP Kielce i KMP Kielce organizowano akcje „Bezpłatnej oceny stanu technicznego oświetlenia i sygnalizacji pojazdów”.

 

 

 

do góry
Budżet powiatu przyjęty jednogłośnie Edyta Drążkiewicz Skarbnikiem Powiatu Kieleckiego PCUW rozpoczyna działalność Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów Załatw sprawę w e-Geodezji