Drzewka miododajne znów trafią do wszystkich gmin

14 Lutego 2022

Wszystkie gminy powiatu kieleckiego zadeklarowały chęć otrzymania ze starostwa środków na zakup drzew i krzewów miododajnych. Powiat kielecki przeznaczył na ten cel w tym roku 45 tysięcy złotych. pszczoła

- Tegoroczny nabór wniosków potwierdził, że nadal jest duże zainteresowanie tym zadaniem. Wszystkie gminy złożyły wnioski o dofinansowanie zakupu i nasadzenia drzew i krzewów miododajnych. Na ten cel, podobnie jak w latach poprzednich, mamy przeznaczone 45 000,00 zł - informuje Mariusz Ściana, członek Zarządu Powiatu w Kielcach.

Żeby uniknąć wprowadzenia gatunków obcego pochodzenia oraz silnie inwazyjnych, Starostwo Powiatowe w Kielcach nawiązało współpracę z Mazowiecko-Świętokrzyskim Towarzystwem Ornitologicznym, które zaakceptowało listę drzew i krzewów miododajnych, przeznaczonych do nasadzeń.

Mariusz Ściana - Gminy najczęściej zakupują lipy, klony, jarząby, jabłonie, pigwowce japońskie i trzmieliny. Na liście roślin nasadzanych na terenie powiatu kieleckiego w ramach udzielanej pomocy finansowej są też m.in.: czereśnia, głóg, grusza, dereń, irga, czeremcha. Rośliny sadzone są w miejscach publicznych, przy placówkach oświatowych, skwerach, boiskach. Trafiają też do pszczelarzy - mówi Mariusz Ściana.

Intensywna urbanizacja, rozwój przemysłu powodują, że wiele roślin miododajnych, zwanych też pszczelarskimi lub pożytkowymi i związanych z nimi owadów (pszczół, trzmieli, motyli), traci swoje siedliska i bezpowrotnie znika z naszego otoczenia. Do takiej sytuacji przyczynia się także przemysłowa działalność człowieka, zmiany w systemie uprawy roślin powodujące zanik naturalnej bioróżnorodności, stosowanie pestycydów w rolnictwie, sadownictwie i leśnictwie. Stanowi to olbrzymie zagrożenie dla człowieka, gdyż większość roślin występujących na Ziemi wymaga zapylenia przez owady.

By ograniczyć negatywne dla środowiska skutki tego zjawiska, Powiat Kielecki corocznie wspiera gminy w realizacji nasadzeń, przeznaczając środki na zakup roślin. Zadanie prowadzone jest od 2014 roku. Dzięki temu zakupiono dotychczas ponad 20 tysięcy drzew i krzewów miododajnych.

Drzewka miododajne znów trafią do wszystkich gmin (1) Drzewka miododajne znów trafią do wszystkich gmin (1)
6

Drzewka miododajne znów trafią do wszystkich gmin

do góry
Jest przetarg na rozbudowę szpitala w Chmielniku Zarząd Powiatu z absolutorium i Wotum Zaufania Dwie "powodziówki" będą remontowane W niedzielę wybierzemy najlepszą potrawę powiatu Bezpłatny autobus na Św. Krzyż Wakacyjne przerwy w pracy poradni Starostwo Powiatowe w poniedziałki pracuje dłużej Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów