Dla naszego zdrowia

19 Sierpnia 2015

 - W powiecie kieleckim jest zbyt wiele budynków, w których występują materiały zawierające azbest – mówi Marek Kwiecień, członek Zarządu Powiatu w Kielcach.

Azbest jest odpadem niebezpiecznym i szkodliwym dla zdrowia człowieka oraz otaczającego środowiska. - Był szeroko stosowany w kilku dziedzinach gospodarki, w budownictwie, energetyce, transporcie i przemyśle chemicznym. Jednak największa ilość azbestu została wykorzystana w budownictwie, głównie do produkcji wyrobów azbestowo-cementowych stanowiących pokrycia dachowe, elewacje budynków, rury wodociągowe, kanalizacyjne – mówi Marek Kwiecień.

Od 2007 roku powiat kielecki realizuje zadania wynikające z programu usuwania materiałów zawierających azbest na terenie powiatu kieleckiego w perspektywie do roku 2032, poprzez rozpowszechnianie wśród mieszkańców informacji dotyczących konieczności usuwania azbestu oraz niebezpieczeństw związanych z jego szkodliwym oddziaływaniem.

- Na stronie internetowej starostwa, w zakładce „Dla Klienta” - "Ekologia", znajduje się obszerny materiał poruszający te zagadnienia – informuje Dorota Skalska, kierownik Referatu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wydziału Rolnictwa Leśnictwa i Ochrony Środowiska.

Warto wspomnieć, że w latach 2007 – 2011 powiat wspomagał finansowo gminy, które ze swoich terenów usuwały wyroby zawierające azbest. - Gminy obecnie realizują to zadanie korzystając ze środków Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Warto dodać, że w tym roku wszystkie gminy złożyły wnioski do WFOŚiGW o pomoc finansową – mówi Marek Kwiecień. - Według naszych danych nadal jest u nas wiele do zrobienia w tym zakresie. Największa ilość wyrobów azbestowych pozostałych do usunięcia znajduje się w Piekoszowie, Bielinach i Łopusznie. Wszystkie gminy, przy wsparciu funduszy zewnętrznych, sukcesywnie usuwają azbest ze swoich terenów, a przecież musimy pamiętać, że należy go usunąć do 2032 roku.

Największą ilość azbestu usunięto na terenie gmin Morawica i Sitkówka-Nowiny. Najmniej wyrobów zawierających azbest w ciągu ostatnich lat usunęły gminy Bodzentyn, Chmielnik i Raków. W sumie, w skali powiatu, w latach 2013-2014 usunięto 3 804,892 Mg azbestu.

Wielu mieszkańców nie ma też wiedzy, że to na nich spoczywa obowiązek poinformowania gminy o występującym na ich posesjach azbeście – informację przedkłada się corocznie do 31 stycznia, jak również o konieczności zgłoszenia w Wydziale Budownictwa robót budowlanych związanych z usuwaniem wyrobów zawierających azbest (pokryć dachowych z eternitem). 

- Aby podnieść świadomość mieszkańców, powiat będzie prowadzić kampanię informacyjną na temat azbestu – mówi Marek Kwiecień.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 13 grudnia 2010 r. w sprawie wymagań w zakresie wykorzystywania wyrobów zawierających azbest oraz wykorzystywania i oczyszczania instalacji lub urządzeń, w których były lub są wykorzystywane wyroby zawierające azbest (Dz. U. z 2011 r., Nr 8, poz. 31), na właścicielach nieruchomości zawierających azbest, ciąży szereg obowiązków. Jednym z nich jest sporządzanie inwentaryzacji i ujmowanie jej wyników w postaci „Informacji o wyrobach zawierających azbest”. Osoby fizyczne nie będące przedsiębiorcami, przedkładają informację uproszczoną tj. zawierającą dane o ilości azbestu i miejscu jego występowania. Informację sporządza się w dwóch egzemplarzach: jeden egzemplarz przedkłada się w formie pisemnej wójtowi/burmistrzowi/prezydentowi corocznie w terminie do 31 stycznia, drugi egzemplarz przechowuje się przez okres jednego roku, do czasu sporządzenia następnej informacji.

 

do góry
W niedzielę "Opowieść jako żywa..." na Świętym Krzyżu Zakaz kąpieli w Wilkowie Czekamy na zgłoszenia do nagrody Zapisy na rajd trwają Mamy rabaty. Wypoczywamy taniej Bezpłatny autobus na Św. Krzyż Wakacyjne przerwy w pracy poradni Starostwo Powiatowe w poniedziałki pracuje dłużej Zgnilec amerykański zaatakował pszczoły Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów