Dla naszego zdrowia

19 Sierpnia 2015

 - W powiecie kieleckim jest zbyt wiele budynków, w których występują materiały zawierające azbest – mówi Marek Kwiecień, członek Zarządu Powiatu w Kielcach.

Azbest jest odpadem niebezpiecznym i szkodliwym dla zdrowia człowieka oraz otaczającego środowiska. - Był szeroko stosowany w kilku dziedzinach gospodarki, w budownictwie, energetyce, transporcie i przemyśle chemicznym. Jednak największa ilość azbestu została wykorzystana w budownictwie, głównie do produkcji wyrobów azbestowo-cementowych stanowiących pokrycia dachowe, elewacje budynków, rury wodociągowe, kanalizacyjne – mówi Marek Kwiecień.

Od 2007 roku powiat kielecki realizuje zadania wynikające z programu usuwania materiałów zawierających azbest na terenie powiatu kieleckiego w perspektywie do roku 2032, poprzez rozpowszechnianie wśród mieszkańców informacji dotyczących konieczności usuwania azbestu oraz niebezpieczeństw związanych z jego szkodliwym oddziaływaniem.

- Na stronie internetowej starostwa, w zakładce „Dla Klienta” - "Ekologia", znajduje się obszerny materiał poruszający te zagadnienia – informuje Dorota Skalska, kierownik Referatu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wydziału Rolnictwa Leśnictwa i Ochrony Środowiska.

Warto wspomnieć, że w latach 2007 – 2011 powiat wspomagał finansowo gminy, które ze swoich terenów usuwały wyroby zawierające azbest. - Gminy obecnie realizują to zadanie korzystając ze środków Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Warto dodać, że w tym roku wszystkie gminy złożyły wnioski do WFOŚiGW o pomoc finansową – mówi Marek Kwiecień. - Według naszych danych nadal jest u nas wiele do zrobienia w tym zakresie. Największa ilość wyrobów azbestowych pozostałych do usunięcia znajduje się w Piekoszowie, Bielinach i Łopusznie. Wszystkie gminy, przy wsparciu funduszy zewnętrznych, sukcesywnie usuwają azbest ze swoich terenów, a przecież musimy pamiętać, że należy go usunąć do 2032 roku.

Największą ilość azbestu usunięto na terenie gmin Morawica i Sitkówka-Nowiny. Najmniej wyrobów zawierających azbest w ciągu ostatnich lat usunęły gminy Bodzentyn, Chmielnik i Raków. W sumie, w skali powiatu, w latach 2013-2014 usunięto 3 804,892 Mg azbestu.

Wielu mieszkańców nie ma też wiedzy, że to na nich spoczywa obowiązek poinformowania gminy o występującym na ich posesjach azbeście – informację przedkłada się corocznie do 31 stycznia, jak również o konieczności zgłoszenia w Wydziale Budownictwa robót budowlanych związanych z usuwaniem wyrobów zawierających azbest (pokryć dachowych z eternitem). 

- Aby podnieść świadomość mieszkańców, powiat będzie prowadzić kampanię informacyjną na temat azbestu – mówi Marek Kwiecień.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 13 grudnia 2010 r. w sprawie wymagań w zakresie wykorzystywania wyrobów zawierających azbest oraz wykorzystywania i oczyszczania instalacji lub urządzeń, w których były lub są wykorzystywane wyroby zawierające azbest (Dz. U. z 2011 r., Nr 8, poz. 31), na właścicielach nieruchomości zawierających azbest, ciąży szereg obowiązków. Jednym z nich jest sporządzanie inwentaryzacji i ujmowanie jej wyników w postaci „Informacji o wyrobach zawierających azbest”. Osoby fizyczne nie będące przedsiębiorcami, przedkładają informację uproszczoną tj. zawierającą dane o ilości azbestu i miejscu jego występowania. Informację sporządza się w dwóch egzemplarzach: jeden egzemplarz przedkłada się w formie pisemnej wójtowi/burmistrzowi/prezydentowi corocznie w terminie do 31 stycznia, drugi egzemplarz przechowuje się przez okres jednego roku, do czasu sporządzenia następnej informacji.

 

do góry
Budżet powiatu przyjęty jednogłośnie Edyta Drążkiewicz Skarbnikiem Powiatu Kieleckiego PCUW rozpoczyna działalność Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów Załatw sprawę w e-Geodezji