Deszczowa "Moc przed bitwą"

16 Maja 2010
W smugach ulewnego deszczu  i we mgle pielgrzymował na Święty Krzyż w niedzielę, 16 maja król Władysław Jagiełło. W najstarszym polskim sanktuarium prosił o moc przed bitwą z Krzyżakami.

Mimo chłodu i silnego deszczu na rynku w Nowej Słupi  zgromadziło się w niedzielny ranek kilkaset osób, by oklaskiwać  wkraczającego w asyście  wojów, rycerzy i dworzan króla Władysława Jagiełłę. Jan Długosz przekazał potomnym, że w czerwcu 1410 r. władca przybył na świętokrzyską ziemię, by pokłonić się relikwiom Drzewa Krzyża Świętego. To one dały mu moc do wielkiej potyczki z Zakonem Krzyżackim.
W postać możnowładcy wcielił się Daniel Olbrychski, który po powitaniu zdjął królewskie insygnia i przywdział pokutny płaszcz. W tym pielgrzymim stroju aktor w asyście prawie stu rycerzy miał wejść drogą królewską na Święty Krzyż. Pogoda pokrzyżowała jednak te plany i rekonstrukcja królewskiej pielgrzymki zakończyła się przed pomnikiem Emeryka.

Z powodu deszczowej aury trzeba było także przenieść mszę świętą z błoni do klasztoru.

- Przybywam tu, na Święty Krzyż jako król i pielgrzym tej ziemi, aby prosić o błogosławieństwo dla chorągwi Litwy - mówił król Jagiełło.

Ojciec Zygfryd Wiecha - superior klasztoru Ojców Oblatów na Świętym Krzyżu przypomniał, że po raz pierwszy król Władysław Jagiełło odwiedził Święty Krzyż gdy jechał z Litwy do Krakowa na koronację. Wtedy to doświadczył mocy tego świętego miejsca.

- Bądźmy dziś z królem i nieśmy przed Boży tron nasze prośby -  mówił ojciec Wiecha.

A król  Władysław Jagiełło prosił:

- Proszę o błogosławieństwo w ten czas największej dla synów tej ziemi próby oraz o krzyż na drogę dla wojsk, które z Bożą pomocą ku zwycięstwu poprowadzę.

Po tych słowach, przy odśpiewanej przez Chór Politechniki Świętokrzyskiej "Bogurodzicy" odbyło się błogosławieństwo Relikwiami Drzewa Krzyża Świętego.

Po uroczystej mszy świętej rozpoczął się V Jarmark Świętokrzyski. Gości  imprezy powitał m.in. starosta kielecki - Zenon Janus. Przypomniał on o tym, że Święty Krzyż to miejsce mocy, o które musimy wszyscy wspólnie dbać. Uczestnikami tegorocznego Jarmarku byli także - Marian Ferdek - wicestarosta kielecki, członkowie Zarządu - Bogdan Gierada, Ryszard Barwinek i Szymon Jarzyna oraz sekretarz powiatu - Barbara Piwnik i radni powiatowi - Kazimierz Bielecki i Andrzej Kępczyński. W imprezie wzięli również udział goście specjali - delegacja z niemieckiego powiatu Vogtland -   Anneliese Ring ? wicestarosta powiatu Vogtland i Klaus Adler ? dyrektor szkoły Anne Frank w Plauen.

Niestety ze względu na silne opady trzeba było ograniczyć program, choć czynne były stoiska handlowe oraz można było obejrzeć realia życia średniowiecznego. Ci widzowie, którzy mimo ulewy zostali na błoniach nie żałowali - wspaniale zaprezentował się akordeonista Marcin Wyrostek, którego energetyczny występ rozgrzał zziębniętą publiczność. Ciekawie wypadła także młodzież z Towarzystwa Kultury Teatralnej, która wraz z Piotrem "Kubą" Kubowiczem pokazała spektakl "Pieśnią i wierszem MOCY ku poMOCY". Widzów udało się nawet zaprosić do wspólnego śpiewania i przez zamglony Święty Krzyż niosły się słowa: "W roku Pańskim  tysiącznym i czterysetnym dziesiątym, polegli Krzyżacy w dniu rozesłania świętych apostołów".

A na zakończenie publiczność oklaskiwała "Piwnicę pod Baranami" i pewnie artyści długo by bisowali, ale instrumenty klawiszowe zalała woda i nie dało się już grać...

Przed nami Tydzień Jagielloński, podczas ktorego zaplanowano wiele interesujących imprezy - m.in. zlot młodzieży na Świętym Krzyżu, sesję naukową i kończący obchody 600-lecia Bitwy pod Grunwaldem koncert Filharmonii Świętokrzyskiej w klasztorze Ojców Oblatów (23 maja).


do góry
Zapraszamy na Kiermasz Bożonarodzeniowy Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów