Dbajmy o środowisko i segregujmy odpady
23 Października 2019Troska o środowisko naturalne oraz nasze bezpośrednie otoczenie jest jednym z podstawowych obowiązków, jakie spoczywają na nas, jako mieszkańcach i obywatelach.
Zgodnie z art. 3 ust. 2 pkt. 5 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, samorządy: „zapewniają czystość i porządek na swoim terenie i tworzą warunki niezbędne do ich utrzymania, m.in. poprzez ustanawianie selektywnego zbierania odpadów komunalnych obejmującego co najmniej następujące frakcje odpadów: papieru, metalu, tworzywa sztucznego, szkła i opakowań wielomateriałowych oraz odpadów komunalnych ulegających biodegradacji, w tym odpadów opakowaniowych ulegających biodegradacji”.
Selektywna zbiórka odpadów, polega na ich rozdzieleniu tak, aby nie trafiały do zbiorczego miejsca, powodując pogorszenie stanu środowiska. Ta kwestia także uregulowana jest przepisami prawa, zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów. Zgodnie jego zapisami, szkło będzie (co do zasady) trafiało do pojemników zielonych oznaczonych napisem „Szkło”. W przypadku szkła kolorowego trafia ono do pojemników zielonych oznaczonych napisem „Szkło kolorowe”, zaś bezbarwne do białych oznaczonych napisem „Szkło bezbarwne”. Papier, w tym tektury, trafią do kontenerów niebieskich z napisem „Papier”, zaś odpady ulegające biodegradacji (np. resztki kuchenne) do pojemników brązowych z napisem „Bio”. Metale i tworzywa sztuczne zbierane będą łącznie do pojemników żółtych oznaczonych napisem „Metale i tworzywa sztuczne”.
Niezwykle ważna jest także edukacja ekologiczna najmłodszych, prowadzona nie tylko w szkołach, ale przede wszystkim w domu. W tym celu warto zapoznać się z zasadami, składającymi się na swoisty „kodeks” kultury segregacji odpadów, zgodnie z którym należy przede wszystkim: zwracać uwagę na oznaczenia pojemników, zgniatać puszki i butelki po napojach, zabierać ze sobą na zakupy torbę wielorazowego użytku.
Dbałość o środowisko, to nie tylko moda na segregację odpadów, ale ważna kwestia zdrowotna. Chodzi tu głównie o wymianę pieców starego typu, tzw. „kopciuchów”, a także zwrócenie uwagi na fakt, iż spalanie śmieci jest czynem karalnym, zagrożonym karą aresztu lub grzywny.