Dać lepsze życie
5 Listopada 2014Jak mądrze wychowywać dziecko w rodzinie zastępczej - na to pytanie szukano odpowiedzi podczas szkolenia zorganizowanego przez PCPR.
Już po raz drugi rodzice zastępczy z powiatu kieleckiego spotkali się na szkoleniu zorganizowanym w ramach projektu "Równi lecz różni", który realizowany jest przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach. Głównym tematem środowego spotkania było funkcjonowanie dzieci z zespołem FAS czyli alkoholowym zespołem płodowym.
- Co trzecia kobieta w ciąży pije alkohol, rocznie około 0,5 proc. noworodków w Polsce rodzi się z płodowym zespołem alkoholowym i nawet 5 proc. maluchów dotkniętych jest skutkami spożywania przez ich matkę w okresie ciąży alkoholu - takie dane przedstawiła prowadząca szkolenie - Agnieszka Lasota, , psycholog z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Dzieci obarczone FAS wolniej się rozwijają, częściej dochodzi u nich do uszkodzenia ważnych narządów. Matka pijąca alkohol w czasie ciąży narażona jest na poronienie.
- Objawy syndromu FAS pozostają na całe życie - podkreśliła Agnieszka Lasota. - Ujawniają się m.in. w postaci ograniczeń umysłowych, depresji, alkoholizmu, problemów w pracy czy agresji. Dlatego tak ważne jest szczególne podejście rodziców zastępczych do dzieci obarczonych alkoholowym zespołem płodowym.
W komunikacji z takimi dziećmi należy używać konkretnych, prostych słów, ważne jest, by zadbać o to, by w jego środowisku dochodziło do jak najmniejszej liczby zmian i by pomóc im w przyswojeniu codziennych, stałych czynności. Nade wszystko potrzebują jednak akceptacji, zrozumienia i zainteresowania.
- Pozwólcie, byście dla dzieci mogli być kimś więcej niż panią czy panem, nie oponujące, gdy chcą do was mówić _ ciociu, wujku - zaapelowała Agnieszka Lasota. - Nie bójcie się rywalizacji z rodzicami biologicznymi, bo i tak robicie więcej niż oni i dajecie swoim wychowankom lepsze życie.