Czytaliśmy „Quo vadis”

7 Października 2016
 

Samorządowcy z powiatu kieleckiego włączyli się do ogólnopolskiej akcji „Narodowego Czytania”. W Roku Henryka Sienkiewicza wspólnie czytali wybitną polską powieść – „Quo vadis”. Tegoroczna akcja „Narodowego Czytania” powieści Henryka Sienkiewicza na terenie powiatu kieleckiego odbyła się w niezwykle klimatycznej i urokliwej Niemczówce w Chęcinach.

Na zaproszenie starosty kieleckiego Michała Godowskiego odpowiedzieli samorządowcy z terenu powiatu, którzy w blasku świec chętnie czytali fragmenty powieści Henryka Sienkiewicza. To wyjątkowe popołudnie uświetniły występy uczniów Zespołu Szkół Nr 2 w Chęcinach.

 - Zgromadziło nas narodowe czytanie, inicjatywa prezydenta Bronisława Komorowskiego, który wspólnie z małżonką w 2012 roku zainicjował to piękne wydarzenie. Czytano wówczas „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, a w następnych latach dzieła Aleksandra Fredry, Henryka Sienkiewicza i Bolesława Prusa. Tegoroczna - organizowana po raz piąty edycja nawiązuje do ustanowionego przez Sejm i Senat RP Roku Henryka Sienkiewicza – w 2016 r. przypada 170. rocznica urodzin i 100. rocznica śmierci pisarza – powiedział witając gości Michał Godowski.

Fragmenty powieści czytali: starosta kielecki Michał Godowski, wicestarosta kielecki Zenon Janus, członek Zarządu Powiatu w Kielcach Józef Szczepańczyk, sekretarz powiatu Barbara Piwnik, Świętokrzyski Kurator Oświaty Kazimierz Mądzik, burmistrz Gminy i Miasta Chęciny Robert Jaworski, wójt gminy Łopuszno Irena Marcisz, radni powiatowi: Katarzyna Stańko, Bogumiła Kowalczyk, naczelnik Wydziału Obsługi Infrastruktury Małgorzata Socha, wicedyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Paweł Gratka, dyrektor ZSO nr 1 w Bodzentynie Dariusz Kasprowicz, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Chęcinach Halina Kołodziejczyk.

Epilog - czyli XV fragment powieści przeczytał Jan Cedro, Przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach.

„Narodowe Czytanie” to ogólnopolska akcja publicznego czytania wybitnych polskich dzieł literackich, która została zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Chcąc uczcić 200-lecie „ostatniego zajazdu na Litwie” opisanego w dziele Adama Mickiewicza pt. „Pan Tadeusz” Prezydent, zachęcając do wspólnego czytania lektury, zainicjował akcję „Narodowego Czytania”, która zapoczątkowała cykl ogólnopolskich spotkań i wspólnego zapoznawania się z największymi dziełami polskiej literatury. Stało się to pretekstem do odkrywania na nowo piękna i mądrości, patriotyzmu, humoru, ale i prawdy o nas samych, zawartych w twórczości klasyków.

W 2013 r. w całej Polsce odbyło się wspólne czytanie dzieł Aleksandra Fredry, w 2014 roku - „Trylogii” Henryka Sienkiewicza, zaś w zeszłym roku czytanym dziełem była „Lalka" Bolesława Prusa. W Roku Henryka Sienkiewicza czytano wybitną polską powieść – „Quo vadis” - powieść historyczna, która została opublikowana w latach 1895-1896 w odcinkach w warszawskiej „Gazecie Polskiej” oraz w krakowskim dzienniku „Czas” i „Dzienniku Poznańskim”.  Pierwsze wydanie „Quo vadis” ukazało się w Krakowie w 1896 r. Powieść odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków.

 

do góry
W niedzielę "Opowieść jako żywa..." na Świętym Krzyżu Zakaz kąpieli w Wilkowie Czekamy na zgłoszenia do nagrody Zapisy na rajd trwają Mamy rabaty. Wypoczywamy taniej Bezpłatny autobus na Św. Krzyż Wakacyjne przerwy w pracy poradni Starostwo Powiatowe w poniedziałki pracuje dłużej Zgnilec amerykański zaatakował pszczoły Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów