By nie zabrakło chleba...

3 Września 2012

Tak jak każe tradycja, podziękowaliśmy rolnikom za ich trud i poświęciliśmy w Daleszycach chleb wypieczony z nowego ziarna.

Piękne i barwne były tegoroczne Dożynki Powiatowe, które odbyły się w niedzielę, 2 września w Daleszycach. Dopisała pogoda, dopisali goście, a mieszkańcy powiatu bawili się do późnych godzin wieczornych.

O szacunek dla chleba

Tak jak każe tradycja uroczystości rozpoczęły się od barwnego korowodu, który wyruszył z modernizowanego daleszyckiego rynku do kościoła  parafialnego p.w.  św. Michała Archanioła. Przy dźwiękach muzyki  w wykonaniu orkiestry dętej z Daleszyc ulicami miasta przeszły delegacje z 17 gmin powiatu kieleckiego z pięknymi wieńcami. W orszaku maszerowali wójtowie, burmistrzowie, samorządowcy, przedstawiciele społeczności lokalnych i kół gospodyń wiejskich. W samo południe w świątyni rozpoczęła się uroczysta msza, podczas której dziękowaliśmy za plony i chleb wypieczony z nowego ziarna.

- Człowiek każdego dnia wyciąga rękę po chleb, ale czy go szanuje ? ? pytał w homilii ksiądz proboszcz Franciszek Berak. Zaapelował on, by trud rolników był godziwie nagradzany.

- Rolnikom żyje się coraz trudniej i jeśli wciąż trzymają się ziemi i jej nie sprzedają, to tylko dlatego, że ja kochają ? podkreślił ks. Berak.

Tuż po homilii odbyło się uroczyste poświęcenie wieńców dożynkowych, któremu towarzyszyły piękne słowa pieśni:

? Spójrz na garść  tej ziemi,

Naucz się ją cenić,

Bóg ci ją dał...?

Mówimy- dziękuję !

Po zakończeniu mszy świętej korowód na czele ze starostami dożynek ? Barbarą Żądecką i Ludwikiem Kubickim ponownie przemaszerował ulicami Daleszyc, tym razem w kierunki stadionu sportowego ?Spartakus?, gdzie odbyła się część artystyczna.

Gości przywitali gospodarze uroczystości ? starosta kielecki ? Zdzisław Wrzałka oraz burmistrz Daleszyc ? Wojciech Furmanek.

- Podsumowujemy dziś ciężką pracę rolników, za którą pragniemy wspólnie podziękować ? mówi starosta Wrzałka. ? Dzięki trudowi rolników na naszych stołach z pewnością nie zabraknie  chleba.

Burmistrz Furmanek nie krył radości, że to właśnie jego gmina gości w tym roku dożynki powiatowe.

- To jest wyróżnienie dla gminy i jej mieszkańców ? podkreślił. ? Dziś my ? zjadacze chleba mówimy rolnikom ? dziękuję.

Wśród gości tegorocznego  powiatowego święta plonów znaleźli się ? przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach ? Józef Szczepańczyk, wiceprzewodniczący ? Jan Cedro, wicestarosta kielecki ? Zenon Janus, członkowie Zarządu Powiatu ? Bogdan Gierada i Michał  Godowski, sekretarz powiatu ? Barbara Piwnik, radni powiatowi oraz gminni. Życzenia do rolników skierowała wiceminister obrony narodowej ? Beata Oczkowicz, senator Krzysztof Słoń, posłowie ? Marzena Okła ? Drewnowicz, Jan Cedzyński, Krzysztof Lipiec oraz członek Zarządu Województwa ? Piotr Żołądek. W drugiej części uroczystości na naszą imprezę zawitał marszałek Adam Jarubas, który od razu został porwany do tańca przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich ?Chełmowianki?.

Najpiękniejszy wieniec

Podczas całodziennej imprezy na scenie zaprezentowały się m.in. orkiestra dęta z Daleszyc, Zespół Pieśni i Tańca "Wincentowianie", Koło Gospodyń Wiejskich "Chełmowianki" oraz Kapela Korbanów. Publiczność  świetnie bawiła się  przy muzyce w wykonaniu grupy  "POP-ROCK Cover" oraz "Galant". W trakcie dożynek rozstrzygnięto  konkurs "Piękna i bezpieczna zagroda - przyjazna środowisku".  I miejsce przypadło Arturowi Zającowi  ze Zrecza Chałupczańskiego (gmina Chmielnik), II ? Edycie i Dariuszowi  Piotrowskim z Napękowa (gmina Bieliny), zaś III ? Magdalenie Pacak z Mniowa. Wyróżnienia przyznano  Mirosławowowi Krupie z  Bolechowic (gmina Sitkówka-Nowiny), Jolancie i Markowi Kosturom z Łabędziowa (gmina Morawica) oraz Urszuli i Bronisławowi Pieleńskim z Polichna (gmina Chęciny).

12 wyróżnień przyznano natomiast w konkursie  "Najpiękniejsze gospodarstwo agroturystyczne powiatu kieleckiego".

Niezwykle emocjonującym punktem niedzielnych dożynek był wybór najpiękniejszego wieńca .

- Wybór był bardzo trudny, bowiem wieńców spełniających kryteria, a jednocześnie pięknie i artystycznie wykonanych, było wiele ? podsumowała Janina Skotnicka z Muzeum Narodowego w Kielcach.

Ostatecznie jury pierwsze miejsce przyznało wieńcowi z gminy Miedziana Góra, wykonanemu przez Józefę Bucką. Warto podkreślić, że również w ubiegłym roku dzieło pani Józefy zostało docenione przez powiatową, a później wojewódzką komisję dożynkową i ostatecznie zajęło drugie miejsce na  prezydenckich dożynkach w Spale.

- Jestem zaskoczona i bardzo szczęśliwa ? nie kryła radości pani Józefa, która zdradziła nam, że wieniec  w kształcie korony z pięknie wplecionymi kłosami zbóż i kwiatami, powstawał przez cztery tygodnie.

- Nie ma takich drugich rąk jak dłonie pani Józefy ? zachwalał wójt Miedzianej Góry ? Maciej Lubecki.

I właśnie ten wieniec zabierze delegacja z naszego powiatu na Dożynki Wojewódzkie, które odbędą się w najbliższą niedzielę, 9 września w Pińczowie. Mamy nadzieję, że i tym razem nie będzie miał sobie równych...

Agata Niebudek-Śmiech






do góry
Budżet powiatu przyjęty jednogłośnie Edyta Drążkiewicz Skarbnikiem Powiatu Kieleckiego PCUW rozpoczyna działalność Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów Załatw sprawę w e-Geodezji