By było bezpieczniej

24 Marca 2014

O bezpieczeństwie i rynku pracy dyskutowano podczas poniedziałkowej sesji Rady Powiatu w Kielcach.

3007  interwencji - takie są ubiegłoroczne statystyki Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach. To mniej niż w 2012 r. Najwięcej zdarzeń zanotowano w gminach Górno, Chęciny, Piekoszów oraz Masłów.

- Najczęstszymi przyczynami pożarów były umyślne podpalenia – podkreślił Krzysztof Janicki, komendant miejski PSP w Kielcach. Wciąż plagą są podpalania traw, których liczba – mimo licznych apeli - niestety nie maleje.

Komendant Janicki podziękował władzom powiatu kieleckiego za przekazanie 100 tys. zł na zakup samochodu bojowego oraz 25 tys. zł – sorbentów. Zwrócił on także uwagę na wzorcową współpracę samorządu powiatu kieleckiego z ochotniczymi strażami pożarnymi.

Ograniczenie liczby wypadków drogowych i ofiar śmiertelnych – to priorytety Komendy Miejskiej Policji w Kielcach.

- Niestety, liczba śmiertelnych ofiar wzrosła w ubiegłym roku z 30 (w 2012 r.) do 50. Wciąż poważny problem stanowią pijani kierowcy - podkreślił Artur Bielecki, komendant miejski policji w Kielcach.

Podczas poniedziałkowej sesji radni wysłuchali także informacji o działalności Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa na terenie powiatu kieleckiego, dyskutowali również o sytuacji na runku pracy.

Małgorzata Stanioch – dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy podkreśliła, że skutecznym środkiem przeciwdziałania bezrobociu jest uruchamianie działalności gospodarczych.

- W ubiegłym roku przy wsparciu środków PUP ruszyło w powiecie ponad 600 działalności gospodarczych, w tym roku planujemy podobną liczbę – dodała dyrektor Stanioch. -  W tym roku uruchamiamy program specjalny „Rozwiń skrzydła”, skierowany do mieszkańców gmin, w których najbardziej wzrosło bezrobocie.

Radni wysłuchali także informacji o współpracy międzynarodowej powiatu kieleckiego w 2013 r. oraz o realizacji uchwał Rady Powiatu przyjętych w ubiegłym roku.

W bloku uchwał przyjęto m.in. uchwały w sprawie zmian w tegorocznym budżecie powiatu, wyrażenia zgody na przystąpienie do programu „Schematom STOP” oraz podziału środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na rehabilitację społeczną i zawodową.

 Program "Schematom STOP" to przedsięwzięcie skierowane do 10 rodzin z gmin Masłów oraz Bieliny, które zagrożone są wykluczeniem społecznym. Będą one mogły liczyć na nowatorskie formy wsparcia. Radni wyrazili także zgodę na wsparcie finansowe na nasadzenie drzew miododajnych w 14 gminach powiatu kieleckiego.

Interpelacje dotyczyły w większości dróg powiatowych -  radny Władysław Karol Jacewicz zaapelował o  wzmocnienie drogi  bitej Samsonów - Dudków oraz naprawę chodnika - w Tumlinie, Andrzej Piwoński  zwrócił uwagę na niebezpieczny łuk w okolicy kościoła w Mójczy, zaś Mieczysław Kędzierski - odwodnienie rowów przy drogach we Włochach i Rudkach. Radny Grzegorz Świt zapytał o zasadność postawienia znaku zakazu zatrzymywania się tuż przy przychodni w Bilczy.  O remontach dróg  mówili także radni - Teodora Jagiełło i Dariusz Skiba. Radny Ryszard Matuliński zaapelował o wsparcie osoby prowadzącej rehabilitację w gminach Raków, Łagów i Nowa Słupia w jej staraniach o uzyskanie nadwykonań z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Agata Niebudek-Śmiech


 

do góry
Budżet powiatu przyjęty jednogłośnie Edyta Drążkiewicz Skarbnikiem Powiatu Kieleckiego PCUW rozpoczyna działalność Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów Załatw sprawę w e-Geodezji