Budynek starostwa w narodowych barwach i obchody w gminach
10 Listopada 2021Zbliża się 11 listopada - nasze narodowe święto. Z okazji rocznicy odzyskania Niepodległości, budynek Starostwa Powiatowego w Kielcach będzie oświetlony w biało-czerwonych barwach. Gminy Powiatu Kieleckiego również przygotowują się do organizacji obchodów Święta Niepodległości.
Warto tego dnia przyłączyć się do uroczystości, by wspólnie pielęgnować postawy patriotyczne i przekazywać je kolejnym pokoleniom. Poniżej harmonogram obchodów w gminach. Zachęcamy do zapoznania się z nim.
GMINA BIELINY
Uroczystości na terenie gminy Bieliny rozpoczną się od złożenia kwiatów przy pomnikach pomordowanych w Kakoninie i Hucie Szklanej przez delegację samorządu.
O godzinie 12.00 w bielińskim kościele parafialnym nastąpi wspólne odśpiewanie hymnu narodowego w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu”. Odbędzie się liturgia mszy świętej w intencji Ojczyzny oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym mieszkańców Bielin zamordowanych podczas II wojny światowej.
Gmina Bieliny uczestniczy w akcji „Niepodległa do Hymnu” zainicjowanej przez Biuro Programu „Niepodległa”.
GMINA BODZENTYN
GMINA CHĘCINY
GMINA CHMIELNIK
GMINA DALESZYCE
GMINA GÓRNO
GMINA ŁAGÓW
GMINA ŁOPUSZNO
GMINA MASŁÓW
GMINA MIEDZIANA GÓRA
GMINA MORAWICA
GMINA NOWA SŁUPIA
W związku z 103. rocznicą odzyskania Niepodległości Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Słupia serdecznie zaprasza wszystkich Mieszkańców Gminy na mszę świętą w intencji Ojczyzny, która odbędzie się 11 listopada (czwartek) o godz. 9.00 w kościele parafialnym w Rudkach.
Po mszy św. zostanie złożona wiązanka kwiatów pod mogiłą poległych, pod „Skałką” w Nowej Słupi.
11 listopada to wyjątkowa data w polskim kalendarzu - Narodowe Święto Niepodległości. Dzień ten powinien mieć dla wszystkich Polaków szczególne znaczenie. Jedną z form uczczenia tego bardzo ważnego święta jest wywieszenie flag narodowych na budynkach instytucji publicznych, zakładów pracy i prywatnych posesjach. Wywieszone flagi są wyrazem naszego patriotyzmu oraz manifestacją świadomości narodowej.
Zachęcamy wszystkich mieszkańców Miasta i Gminy Nowa Słupia do uczczenia Święta Niepodległości przez wywieszenie flagi narodowej na swojej posesji.
GMINA NOWINY
GMINA PIERZCHNICA
GMINA RAKÓW
GMINA STRAWCZYN
GMINA ZAGNAŃSK
Gminne uroczystości Narodowego Święta Niepodległości odbędą się w kościele pw. św. Rozalii i św. Marcina w Zagnańsku w dniu 11 listopada 2021r.
Tegoroczne obchody zainauguruje o godzinie 11.40 wspólne odśpiewanie hymnu, a następnie o godzinie 11:45 zostanie przedstawiony program literacko - historyczny pt. „Polska pierwsze imię Twoje - Wolność" w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Zagnańsku.
O godzinie 12.00 rozpocznie się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem księdza misjonarza Wojciecha Drążka, po której delegacje złożą wieńce i znicze pod tablicą pamiątkową z 1928 roku umieszczoną na południowej ścianie dzwonnicy.
Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach - obchody wojewódzkie 11 listopada:
10.30: Złożenie wieńca przez Wojewodę Świętokrzyskiego przed Pomnikiem Niepodległości.
11.00: Msza Święta w intencji Ojczyzny w Bazylice Katedralnej.
12.00: Wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego przed Muzeum Narodowym.
12.15: Przemarsz przed pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Wolności (ulicami Małą, Sienkiewicza, Hipoteczną). 12.40: Oficjalna część uroczystości na Placu Wolności: - złożenie meldunku Dowódcy Garnizonu Kielce,
- podniesienie Flagi Państwowej,
- odegranie Hymnu Państwowego, - uroczysta zmiana wart,
- przemówienie Wojewody Świętokrzyskiego,
- wręczenie mianowań na wyższe stopnie wojskowe, - Apel Pamięci,
- salwa honorowa,
- złożenie zniczy przez kombatantów wraz z zuchami,
- złożenie wieńca od społeczeństwa województwa świętokrzyskiego,
- wspólne odśpiewanie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego: „Marsz Pierwszej Brygady”,
- defilada pododdziałów przed pomnikiem i trybuną honorową,
- krótki koncert w wykonaniu orkiestry,
- pokaz musztry paradnej w wykonaniu kompanii reprezentacyjnej Niepublicznego Technikum Zawodowego im. Żołnierzy Sił Pokojowych ONZ Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach
14.00: Widowisko historyczne „Gloria Victis - Godni Pamięci III Powstanie Śląskie 1921-2021”, przygotowane przez Kielecki Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich przy wsparciu lokalnych Grup Rekonstrukcji Historycznych.
14.45: Koncert Listopadowy w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP w Krasocinie.
Oficjalnej części uroczystości będzie towarzyszyć występ Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej.
Tegoroczny kalendarz obchodów związany z rocznicą odzyskania niepodległości jest bardzo szeroki. Wydarzenia rozpoczyna XIII Bieg Niepodległości ulicami Kielc. Zaplanowano szereg wystaw, konkursów dla najmłodszych mieszkańców regionu, a także oplakatowanie szkół naszego regionu.
7 listopada 2021: godz. 11.11: XIII Bieg Niepodległości - impreza sportowa ulicami Kielc: start biegu w Parku Miejskim (podczas imprezy będzie można otrzymać szczepionkę przeciwko COVID-19 w mobilnym punkcie szczepień).
10 listopada 2021: godz. 12.00 - odsłonięcie tablicy upamiętniającej gen. dyw. Bolesława Roję (1874-1940) - z okazji 145. urodzin i w roku Jubileuszu Odzyskania Niepodległości 2018-2021. Organizatorzy: Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach, Stowarzyszenie Pamięć i Tradycja im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie i Delegatura w Kielcach (ul. Kapitulna 2).
11-30 listopada 2021: wystawa plenerowa „Ojcowie Niepodległości” przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach (Skwer Żeromskiego).
listopad 2021: wystawa „Ziemia Świętokrzyska: droga do Niepodległości” (Centrum Edukacyjne „Przystanek Historia” IPN w Kielcach, ul. Warszawska).
I połowa listopada 2021: akcja promocyjna kieleckiej delegatury IPN „Plakatujemy szkoły: dla Niepodległej” - plakaty Ojców Niepodległości dla szkół w województwie.
11 listopada 2021: rozstrzygnięcie międzynarodowego konkursu „Laurka dla bohatera - In memory of...” (online). Konkurs plastyczny dla dzieci polskich i polonijnych w wieku 4-6 lat oraz 7-10 lat. Laurka jako forma podziękowania, uznania i hołdu dla polskich bohaterów, zasłużonych dla odzyskania niepodległości w czasie I i II wojny światowej. Wydarzenie będzie dostępne: https://www.facebook.com/ipn.kielce.
Źródło: ŚUW Kielce, gminy powiatu kieleckiego