Biało-czerwone koszulki dla uczestników rajdu na Westerplatte
26 Sierpnia 2024Ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Kielcach, biało- czerwone stroje kolarskie, z herbami Powiatu Kieleckiego trafiły do młodych rowerzystów, którzy we wtorek wyruszą na Rajd Śladami Kieleckich Westerplatczyków. Koszulki i spodenki przekazali dziś kolarzom Starosta Kielecki Tomasz Pleban, wicestarosta Tomasz Dulny i członkowie Zarządu Powiatu w Kielcach: Mariusz Ściana, Cezary Majcher i Mirosław Gębski.
Grupa młodych zawodników klubu MKS Cyclo Korona pokona w ciągu 5 dni, ponad 600 kilometrów na trasie z Kielc do Gdańska, aby uczcić kielczan wchodzących w skład załogi broniącej Westerplatte we wrześniu 1939 roku. Po drodze, cykliści będą odwiedzać miejsca związane z walkami wojny obronnej w 1939 roku.
Starosta Tomasz Pleban podkreśla, że rajd jest wyjątkową lekcją historii i patriotyzmu dla młodych ludzi. - Mimo często bardzo młodego wieku, rowerzyści decydują się pokonać kilkaset kilometrów, żeby 1 września uczcić polskich żołnierzy na Westerplatte. To niesamowity sposób na oddanie hołdu bohaterom, a przy tym poznanie ich historii. Westerplatczycy, o czym wciąż nie wszyscy wiedzą, to w znaczącej liczbie mieszkańcy Ziemi Kieleckiej. Cieszy mnie, radość, którą widziałem u młodych kolarzy, kiedy odbierali koszulki w barwach narodowych - mówił starosta.
Kazimierz Mądzik, były kurator oświaty i inicjator rajdu jest przekonany, że wyprawa, jak co roku, będzie wielkim przeżyciem dla wszystkich uczestników, a szczególnie dla młodych rowerzystów. - Co roku towarzyszą nam wielkie emocje, które pozostają w pamięci kolarzy. Jestem wdzięczny za wsparcie przekazane przez Starostwo Powiatowe, rajd jest również okazją do promowania historii i atrakcji naszego powiatu w całej Polsce - mówi Kazimierz Mądzik.
Rajd wyruszy we wtorek (27.08), o godz. 9:00, sprzed kieleckiej Bazyliki Katedralnej. Rowerzyści dotrą do Gdańska 31 sierpnia. Wezmą udział w Mszy Świętej w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, a 1 września będą uczestniczyć w obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte.
Prawie połowa załogi, która stała się uczestnikami pierwszej bitwy II wojny światowej pochodziła z Kielc i Kielecczyzny. Byli to żołnierze 2. Dywizji Piechoty Legionów. W marcu i kwietniu 1939 r., wybrani przez dowództwo, najlepsi żołnierze wyruszyli z Kielc na Westerplatte. Z osiemdziesięcioosobowej grupy żołnierzy, sześćdziesięciu dziewięciu stanowili „Czwartacy”. Na wypadek wojny otrzymali rozkaz bronić się przez 12 godzin. Wytrzymali prawie 7 dni, bez żadnej pomocy z zewnątrz.
Źródło: IPN