Bezrobocie w powiecie spada

28 Sierpnia 2015
Powiatowy Urząd Pracy w Kielcach
Powiatowy Urząd Pracy w Kielcach

Korzystny trend na rynku pracy sprzyja spadkowi bezrobocia, które jest najmniejsze od sześciu lat.

- Od dawna nie było tak dobrych wyników na naszym rynku pracy. Porównując poziom bezrobocia z końca czerwca 2015 roku w stosunku do roku ubiegłego, nastąpił spadek liczby bezrobotnych o 7,85 proc. W porównaniu z końcem 2014 roku nastąpił spadek o 194 osoby – mówi Michał Godowski, starosta kielecki. - Stopa bezrobocia od kilku miesięcy spada, na koniec czerwca 2015 roku w powiecie kieleckim wynosiła 16,7% i była w stosunku do roku ubiegłego niższa o 1,3 punktu procentowego.

Na koniec czerwca 2015 roku w powiecie kieleckim w rejestrach bezrobotnych pozostawało 11 tys. 865 osób, w tym 5 tys. 696 to kobiety. Większość bezrobotnych to osoby zamieszkałe na wsi. – Ponad 4 tysiące to bezrobotni do 30 roku życia, 2 tys. 643 osoby to bezrobotni powyżej 50 roku życia. W grupie długotrwale bezrobotnych pozostaje 6 tys. 279 osób. Zarejestrowaliśmy tez mniej osób bezrobotnych niepełnosprawnych – wylicza Małgorzata Stanioch, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach.

Z danych urzędu wynika, że nadal dużą grupę bezrobotnych stanowią osoby młode w przedziale 25-34 lata, z wykształceniem zasadniczym, natomiast najmniej bezrobotnych jest wśród osób z wyższym wykształceniem do 27 roku życia.

Gminy z spadkiem bezrobocia

Największy spadek bezrobocia zanotowano w 15 gminach powiatu kieleckiego: Morawica– o 151 osób, Piekoszów – spadek o 134 osoby, Chęciny – spadek o 118 osób. Jedynie w trzech gminach wystąpił niewielki wzrost osób bezrobotnych – Nowa Słupia – wzrost o 72 osoby, Zagnańsk – wzrost o 42 osoby i Raków – wzrost o 9 osób.

Do końca czerwca 2015 roku PUP w Kielcach dysponował 2 tys. 606 ofertami pracy. W porównaniu z rokiem ubiegłym nastąpił spadek ofert pracy o 22,46%. Najwięcej ofert pracy dotyczyło zawodów: robotnik, sprzedawca, pracownicy obsługi biurowej, technik prac biurowych, magazynier czy kucharz i pomocniczy robotnik budowlany.

- PUP pracy z powodzeniem prowadzi aktywizację zawodową ( m.in. prace interwencyjne, roboty publiczne, jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej, staże). Urząd realizuje także projekty współfinansowane ze środków krajowych i Unii Europejskiej. Tworzymy programy pilotażowe i wprowadzamy innowacyjne działania – mówi Małgorzata Stanioch. - Każdego dnia podejmujemy skuteczne metody walki z bezrobociem, poprzez wnioski do Europejskiego Funduszu Społecznego, środki na programy specjalne, staże pracownicze, dofinansowanie samodzielnej działalności gospodarczej i doposażenie stanowiska pracy.

Warto dodać, że urząd podejmuje wiele akcji mających na celu pomoc bezrobotnym w znalezieniu pracy. Targi Pracy, szkolenia, a w trzech gminach powiatu: Masłowie, Piekoszowie i Strawczynie powstały Lokalne Punkty Informacyjno – Konsultacyjne.

- Wysiłki PUP w Kielcach pozwalają na zniwelowanie stopy bezrobocia. Skuteczne aktywizowanie lokalnego rynku pracy, promocja zatrudnienia oraz przeciwdziałanie i łagodzenie skutków bezrobocia wymaga kompleksowej współpracy wielu partnerów. Nasz urząd pracy robi wszystko, by wspierać tych, którzy próbują odnaleźć sie na coraz trudniejszym rynku pracy – mówi Michał Godowski.  

PUP realizuje także projekt pn. „Agroturystyka – sposób na rozwój przedsiębiorczości w powiecie kieleckim”. Wprowadza także nowe formy aktywizacji, min.: pożyczka na podjęcie działalności gospodarczej, bon szkoleniowy dla bezrobotnego do 30 roku życia, bon stażowy dla bezrobotnego do 30 roku życia, bon zatrudnieniowy dla bezrobotnego do 30 roku życia, bon na zasiedlenie dla bezrobotnego do 30 roku życia, dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnienie bezrobotnego 50+ i grant na telepracę.

Ze środków Funduszu Pracy pozostających w rezerwie Ministra Pracy i Polityki Społecznej PUP w Kielcach do 30 czerwca 2015 r. pozyskał środki o łącznie kwocie 4 756 200,00 zł. - Przygotowujemy kolejne wnioski o przyznanie środków Funduszu Pracy, będą dotyczyć dwóch programów, z których jeden przewiduje pomoc dla osób bezrobotnych znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy, natomiast drugi dotyczył będzie organizacji robót publicznych dla osób bezrobotnych. Limit środków przeznaczonych na promocję zatrudnienia, łagodzenie skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej dla województwa świętokrzyskiego wynosi 4 220 900,00 zł.

- Misją naszego urzędu jest aktywizacja osób bezrobotnych z terenu powiatu kieleckiego, ze szczególnym uwzględnieniem, jako działanie priorytetowe, osób poniżej 30-tego roku życia i powyżej 50-tego roku życia, zgodnie z założeniami Rządu. Misja jest realizowana min. poprzez programy i projekty skierowane do osób z tych kategorii wiekowych – mówi Michał Godowski.

do góry
W niedzielę "Opowieść jako żywa..." na Świętym Krzyżu Zakaz kąpieli w Wilkowie Czekamy na zgłoszenia do nagrody Zapisy na rajd trwają Mamy rabaty. Wypoczywamy taniej Bezpłatny autobus na Św. Krzyż Wakacyjne przerwy w pracy poradni Starostwo Powiatowe w poniedziałki pracuje dłużej Zgnilec amerykański zaatakował pszczoły Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów