Bezpieczeństwo nad wodą zależy od nas

2 Sierpnia 2022

Sezon na letni wypoczynek nad wodą w pełni. Wakacje są na półmetku, a przed nami zapowiadane wzrosty temperatur. To zapewne znów spowoduje zwiększony ruch w okolicach akwenów w regionie. Niestety nie zawsze wypoczywamy nad wodą bezpiecznie. Co roku ratownicy w tym czasie mają pełne ręce pracy. akcja ratownicza nad wodą

Woda daje ochłodę, relaks, beztroski wypoczynek, ale niesie też śmierć tym, którzy zapominają o ostrożności i podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

- My zalecamy, żeby kąpać się w obecności ratowników, czyli tam, gdzie plaże są strzeżone. Natomiast jeżeli zdarzy nam się wybrać kąpielisko, gdzie nie ma ratowników, albo chcemy się kąpać w odosobnieniu, pamiętajmy, że jest coś takiego jak sprzęt asekuracyjny. To na przykład bojka SP lub kamizelki asekuracyjne, które zalecamy przede wszystkim dzieciom - przypomina Piotr Molasy z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Kielcach.

Ratownik radzi też, aby wybierając kąpielisko odosobnione, pamiętać o pływaniu przy brzegu, żebyśmy zawsze byli w stanie bezpiecznie do niego wrócić. Nie powinniśmy pływać w poprzek zbiornika, gdzie mogą pojawić się choćby skutery wodne, rozpędzające się do ponad 100 km/h w ciągu kilku sekund.

Statystyki utonięć są przerażające. Co roku w Polsce blisko 500 osób traci życie w wodzie.

- Przodują panowie w wieku 30 do 50 lat, a później panowie w wieku plus 50, czyli wydawałoby się rozsądni ludzie z dużym bagażem doświadczeń. Tutaj są dwie najpopularniejsze przyczyny: pierwsza to alkohol lub inne używki, a druga to przecenianie własnych umiejętności - wylicza Piotr Molasy.

Od początku wakacji 2022 roku, czyli od 24 czerwca, na terenie powiatu kieleckiego policja odnotowała 1 utonięcie.

- W poniedziałek, 25 lipca w zalewie w Strawczynie utonął 21-letni mieszkaniec gminy Piekoszów. Młody mężczyzna najprawdopodobniej próbował przepłynąć akwen, ale w pewnym momencie zniknął pod lustrem wody. Do zdarzenia doszło przed godziną 21, gdy zalew nie był już dozorowany przez ratownika - informuje podkom. Karol Macek, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Kielcach.

Patrole wodne policji można spotkać na zalewach Chańcza i Cedzyna. Mundurowi, poza stanem trzeźwości (także osób pływających na materacach i rowerkach wodnych), sprawdzają, czy korzystający z łodzi mają odpowiednie uprawnienia.

- Osoba, która pod wpływem alkoholu pływa tego typu jednostkami musi się liczyć z mandatem za popełnione wykroczenie. Ponadto służby prewencji patrolują każdy z zalewów w naszym powiecie. Sprawdzają zachowanie wypoczywających z brzegu, zwłaszcza pod kątem przestrzegania zakazów kąpieli - przypomina podkom. Karol Macek.

Wypoczywajmy bezpiecznie. Zachowajmy ostrożność. Ocalmy życie.

Fot. archiwum

pływający łodzią

do góry
Budżet powiatu przyjęty jednogłośnie Edyta Drążkiewicz Skarbnikiem Powiatu Kieleckiego PCUW rozpoczyna działalność Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów Załatw sprawę w e-Geodezji