Bez brawury nad wodą

14 Sierpnia 2020
 

Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa może uratować nam życie. Ich lekceważenie często prowadzi do tragedii – przypominają osobom spędzającym czas nad wodą zarówno policjanci, jak i ratownicy wodni. W związku ze zbliżającym się kolejnym pogodnym weekendem, podpowiadamy, co wolno, a czego nie wolno robić wypoczywając na terenie kąpielisk.  

- Od końca czerwca do 10 sierpnia odnotowaliśmy na terenie powiatu kieleckiego 1 utonięcie. Łącznie na terenie działania KMP w Kielcach (miasto i powiat) od początku roku do 10 sierpnia odnotowaliśmy 2 przypadki utonięcia – informuje mł. asp. Karol Macek, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Kielcach.

Jak mówią policjanci, powody, mimo wielu akcji profilaktycznych są niezmienne: alkohol, brawura i kąpiele w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Ratownicy z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego dodają ostatnio jeszcze jedną przyczynę niebezpiecznych sytuacji nad wodą.

- Obserwujemy często, że kąpiący się płyną w poprzek zalewu, np. na Cedzynie, nie mając przy tym żadnych odblaskowych bojek, czegoś, co byłoby widoczne np. dla skuterów wodnych. Te sprzęty mogą poruszać się po wodzie z prędkością nawet ponad 100 km/h, a wtedy zauważenie głowy płynącego nad powierzchnią wody jest niemal niemożliwe – mówi Piotr Molasy z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Kielcach.

Wciąż niestety zdarzają się również skoki do wody z rowerków wodnych i innych sprzętów pływających. Najczęściej robi to młodzież. Ratownik przyznaje jednak, że nad akwenami jest coraz bezpieczniej, mimo, że wypoczywających w ten sposób jest w tym sezonie bardzo wielu. Wpłynęła na to m.in. sytuacja epidemiczna, przez którą wiele osób nie wyjechało z domów.

- Pamiętajmy, żeby odpowiednio przygotować się na wypoczynek nad wodą. Wybierajmy kąpieliska strzeżone. Odpowiedni musi być też nasz ubiór. Obowiązkowe jest nakrycie głowy. Gdy wchodzimy do wody tam, gdzie nie ma ratownika (on co jakiś czas robi penetrację dna), warto mieć specjalne buty do wody, by uniknąć nadepnięcia na szkło, stłuczoną butelkę. Przede wszystkim jednak uczmy się pływać i co jakiś czas doskonalmy tę umiejętność np. na krytych pływalniach – zaznacza Piotr Molasy z WOPR Kielce.

W ubiegłym roku w Polsce utonęło 456 osób! 72 osoby utonęły podczas kąpieli w miejscu niestrzeżonym, ale nie zabronionym. Kolejne 32 osoby podczas kąpieli w miejscu zabronionym. Najwięcej utonięć odnotowano w grupie wiekowej powyżej 50 lat (216 osób).

Jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą? Wskazówki:

Wybierajmy kąpieliska strzeżone.

Rozgrzani nie wchodźmy do chłodnej wody (może to grozić szokiem termicznym).

Pamiętajmy o nawodnieniu organizmu (ok. 2 l wody dziennie).

Nie wchodźmy do wody w miejscach, w których jest zakaz kąpieli.

Ubranie dostosujmy do pogody.

Koniecznie zabierzmy ze sobą nakrycie głowy.

Kąpiąc się w miejscach, w których nie ma ratownika, warto mieć buty do wody.

Nie przebywajmy cały czas na słońcu (poszukajmy ochłody w cieniu).

Stosujmy kosmetyki do opalania z filtrami chroniącymi skórę.

Podczas burzy koniecznie wyjdźmy z wody i znajdźmy schronienie.

Wyposażmy się w bojki, kamizelki asekuracyjne.

Korzystając z kąpielisk nadmorskich, pamiętajmy o silnych prądach wstecznych.

Zwracajmy uwagę na dzieci, nawet kilkanaście sekund bez kontroli może być dla nich groźne.

do góry
Czekamy na dary dla rodaków z Wileńszczyzny Sumita z Bodzentyna Mistrzem Polski Nowi sołtysi w gminie Strawczyn W piątek sesja Rady Powiatu Powiat inwestuje w szpital przy Prostej Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów