Będzie żłobek w Miedzianej Górze
9 Lipca 2020Starosta kielecki Mirosław Gębski uczestniczył w symbolicznym podpisaniu aktu erekcyjnego i wmurowaniu kamienia węgielnego pod budowę pierwszego samorządowego żłobka w gminie Miedziana Góra.
Tym symbolicznym gestem rozpoczęła się budowa długo wyczekiwanej inwestycji w gminie Miedziana Góra. W wydarzeniu uczestniczyli również m.in.: senator RP Krzysztof Słoń, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Tomasz Jamka.
Na początku uroczystości wójt gminy Miedziana Góra Damian Sławski przybliżył początki realizacji inwestycji. - Zależało nam na stworzeniu jak najlepszych warunków życia w naszej małej ojczyźnie. Gmina się rozrasta i przybywa mieszkańców, jak również małych dzieci. W ubiegłym roku przygotowaliśmy projekt, a także pozyskaliśmy na utworzenie żłobka środki zewnętrzne, między innymi w ramach rządowego programu – mówił włodarz gminy.
Realizacji inwestycji pogratulował senator Krzysztof Słoń. - To inwestycja w przyszłość. Na atrakcyjności zyskuje nie tylko gmina, bo daje szansę młodym rodzinom. To jest też rozwój naszego społeczeństwa - mówił senator.
Rozpoczęcia budowy żłobka pogratulował również starosta kielecki. – Cieszę się, że gmina tak prężnie się rozwija. To już kolejna duża inwestycja realizowana przez pana wójta na rzecz mieszkańców gminy – dodał starosta Mirosław Gębski.
W drugiej części wydarzenia włodarz gminy uroczyście, w obecności zaproszonych gości, podpisał akt erekcyjnego pod budowę żłobka. Następnie został on umieszczony w metalowej tubie i poświęcony przez ks. Marka Kwietnia, proboszcza parafii w Kostomłotach. Do tzw. kapsuły czasu poza aktem włożono aktualne wydanie miesięcznika „Głos Miedzianej Góry” oraz atramentowe pióro. Tuba została wmurowana w ścianę powstającego żłobka.
Według koncepcji żłobek ma być połączony łącznikiem z Zespołem Szkół w Kostomłotach Drugich. Takie rozwiązanie pozwoli między innymi na korzystanie z funkcjonującej już w szkole kuchni, a przez to, na przygotowywanie zdrowych i świeżych posiłków dla dzieci na miejscu. Do dyspozycji żłobka zostanie oddana powierzchnia o wielkości 707 metrów kwadratowych. Na parterze będą znajdować się między innymi: trzy sale zajęć ze strefą jadalną, oddzielnymi sypialniami, węzłami sanitarnymi oraz pomieszczeniami na nocniki i magazynami na zabawki, miejsce zbiórki dla dzieci wraz z szatnią, węzeł żywieniowy wraz ze zmywalnią, kuchnia mleczna wraz z pomieszczeniem do karmienia, czy magazyn ogrodniczy. Z kolei na piętrze zaplanowano gabinety: pielęgniarki oraz wspólny dla logopedy i psychologa, pralnio-suszarnia, a także wielofunkcyjna sala do ćwiczeń motoryczno-sensorycznych. Całość dopełni kolorowa strefa zabaw na świeżym powietrzu, tuż obok budynku.
Do żłobka przyjmowane będą dzieci w wieku od 20 tygodnia życia do lat trzech. Docelowo opiekę znajdzie tu 48 najmłodszych mieszkańców gminy. Planowany termin otwarcia placówki to początek 2021 roku.