Będą wspólnie kształcić przyszłych lekarzy

8 Września 2021

Na bazie Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka - Szpitala Specjalistycznego  w Kielcach powstaną dwie kliniki: Uniwersytecka Klinika Ginekologii, Położnictwa i Endokrynologii Ginekologicznej oraz Uniwersytecka Klinika Neonatologii. W tej sprawie podpisano umowę pomiędzy Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka w Kielcach i Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach. Pierwsi studenci medycyny pojawią się w powiatowym szpitalu już w październiku.Będą wspólnie kształcić przyszłych lekarzy

W tym historycznym momencie uczestniczyli członkowie Zarządu Powiatu w Kielcach Stefan Bąk i Cezary Majcher. Umowę podpisali dyrektor szpitala Rafał Szpak i rektor UJK  prof. dr hab. Stanisław Głuszek. Obecni byli również prorektor ds. Medycznych dr hab. Dorota Kozieł, świętokrzyski konsultant w dziedzinie położnictwa i ginekologii i konsultant Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka prof. Przemysław Oszukowski oraz zastępca dyrektora ds. medycznych szpitala przy ul. Prostej dr Andrzej Witczak.

Collegium Medicum jest jeden z młodszych wydziałów Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, powstał w 2005 roku i dynamicznie się rozwija. Tworzą go Instytut Nauk Medycznych oraz Instytut Nauk o Zdrowiu. - Na studiach lekarskich jest bardzo wiele przedmiotów, a jednym z elementów jest ginekologia, położnictwo, neonatologia. I tam te Kliniki będą realizować część tych zajęć praktycznych, ćwiczeń klinicznych - mówił rektor UJK. W tym roku mury Uniwersytetu opuścili pierwsi absolwenci medycyny. Studia ukończyły osoby, które zaczęły naukę w 2015 roku. Przyrzeczenie lekarskie złożyło 88 osób. W tym roku akademickim naukę na kierunku lekarskim na UJK rozpocznie 225 studentów.

Dzięki podpisaniu umowy pomiędzy jednostkami studenci będą mogli korzystać z zaplecza medycznego szpitala. W nowych Klinikach prowadzone będą zajęcia dydaktyczne dla kierunków: lekarski, pielęgniarstwo, położnictwo, ratownictwo medyczne, fizjoterapia, dietetyka w formie zajęć praktycznych, ćwiczeń klinicznych i praktyk zawodowych.

Jak powiedział rektor Stanisław Głuszek, powołanie klinik jest dużym wyzwaniem dla personelu lekarsko-pielęgniarskiego. Jest też zobowiązaniem do tego, żeby działać na wyższym poziomie i kształcić odpowiednie postawy przyszłych lekarzy i pielęgniarek. Prowadzone będą również badania naukowe.

- Cieszę się, że potencjał, którym dysponujemy, nie będzie tylko wykorzystywany do leczenia pacjentów, co oczywiście nie ulegnie zmianie, ale również na potrzeby przyszłych kadr medycznych. Szpital nasz posiada dobrą bazę do realizacji tych nowych zadań, w postaci wysoko wykwalifikowanej kadry medycznej, zarówno lekarzy jak i pielęgniarek, nowoczesnego sprzętu i wyposażenia medycznego. Posiadamy całkiem dobre zaplecze dydaktyczno-techniczne, które w tej sytuacji jest bardzo pomocne - mówił dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka, Rafał Szpak.

Jak zwrócił uwagę prof. Przemysław Oszukowski, powiatowy szpital bardzo szybko się rozwija. - Położnictwo, ginekologia, endokrynologia, neonatologia można powiedzieć, że jest na takim prawdziwym europejskim poziomie. Jest dużo młodych lekarzy, pielęgniarek i położnych, którzy chcą dalej się rozwijać  - powiedział wojewódzki konsultant.

- To dla nas duże wyróżnienie, że nasza jednostka będzie na styku nauki i praktyki, będzie mogła rozwijać się i świadczyć jeszcze lepsze usługi dla matki i noworodka. Wierzę, że ta współpraca przyniesie wymierne korzyści zarówno dla szpitala, jak i uniwersytetu - dodał członek Zarządu Powiatu Stefan Bąk.

O korzyściach, które płyną z podpisania umowy, wspomniał też rektor UJK. - Tworząc kliniki, stwarzamy dla społeczeństwa wyższą jakości i szersze możliwości. Tworzymy medycynę akademicką, która oferuje każdemu z obywateli naszego regionu coś więcej niż dotychczas - dodał profesor Stanisław Głuszek.

Podjęta przez lecznicę i uczelnię współpraca może liczyć na wsparcie władz powiatu kieleckiego. - Myślę, że każdy z elementów, który może być ważny zarówno dla szpitala i uniwersytetu, może liczyć na wsparcie Zarządu Powiatu w Kielcach - poinformował członek Zarządu Powiatu Cezary Majcher.

Pierwsi studenci medycyny pojawią się w powiatowym szpitalu już w październiku. Pacjentki Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka zmian nie odczują. Lecznica opracowała plan, który ma zapobiec kumulacji osób.

 

Będą wspólnie kształcić przyszłych lekarzy (1) Będą wspólnie kształcić przyszłych lekarzy  (1)
10

Będą wspólnie kształcić przyszłych lekarzy

do góry
Edyta Drążkiewicz Skarbnikiem Powiatu Kieleckiego Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów