"Bardzo Młoda Kultura..." w Powiatowym Zespole Szkół w Bodzentynie
4 Listopada 2019Projekt „Kultura pod chmurką” był realizowany przez Fundację Promocji i Rozwoju Sportu PROLAND SPORT we współpracy z Powiatowym Zespołem Szkół w Bodzentynie oraz Starostwem Powiatowym w Kielcach w ramach projektu Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach „Bardzo Młoda Kultura 2019 – 2021 Świętokrzyskie”.
Projekt realizowany był od 3 września 2019 r. do 10 października 2019 r. Brali w nim udział uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół w Bodzentynie. Celem „Kultury pod chmurką” było stworzenie niezwykłej przestrzeni, w której młodzież mogłaby spędzać wolny czas, zacieśniać więzi, rozwijać swoje pasje i zainteresowania kulturalne.
Działania obejmowały m.in., zaprojektowanie miejsca „pod chmurką”, jego zbudowanie i aranżację, a następnie organizację różnorodnych wydarzeń kulturalno-rozrywkowych z jego wykorzystaniem. Pierwsze spotkania robocze służyły tworzeniu kanap ogrodowych z palet budowalnych. Młodzież stworzyła konstrukcje siedzisk, zbudowała je, pomalowała i ozdobiła wykonanymi przez rodziców poduszkami. W międzyczasie odbywały się również zajęcia o charakterze integracyjnym: warsztaty z psychologiem służące poznaniu mocnych i słabych stron młodych ludzi, ich zdolności i pasji; wyjazd na koncert Piaska
i zespołu Sound’n’Grace na kielecką Kadzielnię w celu integracji grupy oraz praktycznego spojrzenia na sposób organizacji wydarzeń plenerowych, a także wyjazdy na biegi organizowane przez Fundację, podczas których młodzież pomagała w organizacji wydarzenia masowego. MłodziB ludzie odbyli dwa spotkania warsztatowe z decoupageu, podczas których malowali i ozdabiali lampiony, zorganizowała „popołudnie z książką” oraz konkurs karaoke, w którym udział wzięli chętni uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół w Bodzentynie. Zwieńczeniem realizacji projektu było spotkanie ewaluacyjne połączone z „kinem plenerowym” oraz spotkanie służące ostatecznej dekoracji powstałej przestrzeni poprzez sadzenie rozmaitych roślin i krzewów.
Chociaż projekt „Kultura pod chmurką” został zakończony, przestrzeń stworzona przez młodzież na pewno przez długi czas będzie używana. Uczniowie mają mnóstwo pomysłów jej wykorzystania do spełnienia swoich kulturowych i społecznych celów. Warto dodać, że intensywna praca nad projektem pozwoliła młodym ludziom poznać wartość pracy, nauczyła poszanowania do rzeczy, których stworzenie wymagało wysiłku i czasu. Rozwinęła ich praktyczne umiejętności, wyzwoliła kreatywność i pomysłowość, rozbudziła poczucie odpowiedzialności i wspólnoty. Ogromną rolę w tych procesach odegrali nauczyciele – opiekunowie projektu: Robert Telka, Magdalena Tusień-Kuzka, Magdalena Krawczyk i Agnieszka Latała.