Autorka „Legionu” przyjedzie do Kielc

17 Października 2019
 

Teatrolog, polska pisarka specjalizująca się w powieściach historycznych Elżbieta Cherezińska odwiedzi Kielce 24 października. Środowe spotkanie z autorką licznych bestsellerów odbędzie się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej przy ul. Ściegiennego 13.

„Pamiętacie? W konkursie na tytuł bezkonkurencyjna była "Korona Kielce". Zatem, zanim Władek ze swoją "Wojenną koroną" zdobędzie Kraków, spotkam się z Czytelnikami w Kielcach i Włoszczowie. Do zobaczenia!”-napisała pisarka na swoim profilu na jednym z portali społecznościowych.  

Wpis odnosi się do konkursu, który Cherezińska ogłosiła na tytuł swojej nowej książki o Władysławie Łokietku.  29 października do sprzedaży trafi jej nowa książka „Wojenna Korona”. Wielu czytelników w podpowiedzi, na tytuł sugerowało „Koronę Kielce”. Autorka obiecała, że postara się przy kolejnej pozycji uwzględnić propozycję fanów kieleckiego klubu.

Kim jest Elżbieta Cherezińska?

Elżbieta Cherezińska jest teatrologiem i autorką obsypanych licznymi nagrodami bestsellerów. W jej literackim portfolio znaleźć można wybitne i cenione zarówno przez krytyków jak i czytelników powieści. Wśród nich: „Legion”, „Harda”, „Królowa". W 2017 roku ukazała się „Płomienna korona” - trzecia część napisanego z rozmachem cyklu „Odrodzone królestwo”, zachwycającego krytyków i czytelników.

Historie „Hardej” i „Królowej”  stworzone przez Cherezińską zabierają czytelników wprost do czasów wczesnych dziejów Polski, okresu panowania Piastów. Autorka przywraca tej części historii głęboko i wyraźnie zarysowane postacie kobiet, pomijanych dotąd w opisach wojen, chrystianizacji i narodzinach Państwa Polskiego. Siostra Bolesława Chrobrego Świętosława, to silna kobieta z krwi kości, która  pojawia się również w wielu nordyckich sagach i kronikach historycznych.

Wybitny Kronikarz Słowian, Thietmar z Merseburga wspomina, że córka Mieszka I, a siostra Bolesława Chrobrego wyszła za mąż za Swena Widłobrodego i urodziła mu dwóch synów, Haralda II i Kanuta Wielkiego.

Książką, która powinna  zainteresować czytelników interesujących się czasem II Wojny Światowej(tym, którzy oczywiście nie sięgnęli jeszcze po tą pozycję) jest „Legion”, historia „Brygady Świętokrzyskiej” zawiązanej w Lasocinie w Gminie Łopuszno w 1944 r. i działającej na terenie kielecczyzny.

Oddajmy zresztą głos samej Cherezińskiej:

„Kiedy usłyszałam o Brygadzie Świętokrzyskiej, pomyślałam: to brzmi jakby tę historię wymyślił Quentin Tarantino.  Posłuchajcie: narodowcy (antysemici!), którzy ratują Żydów i wciągają do swych szeregów. Przez całą wojnę walczą na dwa fronty – z Niemcami i Sowietami, by w styczniu 45, kiedy dochodzi do starcia gigantów na terenie Polski, umknąć obu, przedzierając się przez linię frontu na zachód, żeby połączyć się z korpusem generała Andersa. Jednak pierwsze siły alianckie, jakie spotykają, to 3 Armia amerykańska generała Pattona. Nim się z nimi połączą, Brygada wyzwala obóz koncentracyjny dla kobiet w Holisov (mimo iż Czesi proszą, by nie wyzwalać, bo przecież koniec wojny i tak blisko), by później, już wspólnie z Amerykanami wziąć do niewoli sztab niemieckiej XIII Armii”- mówiła autorka Legionu w jednym z wywiadów.

Dzieła pisarki zyskały ogromną rzeszę czytelników, sprawiając, że każda kolejna książka z serii staje się bestsellerem jeszcze jako zapowiedź.

do góry
Rozpoczynamy zbiórkę dla rodaków z Wileńszczyzny W piątek sesja Rady Powiatu Powiat inwestuje w szpital przy Prostej Jubileusz zespołu Siedlecczanie Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów