Aktywni i pełni pomysłów

19 Lipca 2011
521 bezrobotnych niepełnosprawnych zarejestrowanych jest w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kielcach. Na jakie wsparcie mogą oni liczyć - o tym rozmawiamy z Krystyną Szustak, kierownikiem Powiatowego Ośrodka Zatrudnienia i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Kielcach.

W jaki sposób POZRON pomaga osobom niepełnosprawnym w powiecie kieleckim ?

- POZRON realizuje zadania wynikające z ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu  osób niepełnosprawnych. Prowadzi współpracę z zakładami pracy chronionej i innymi podmiotami gospodarczymi w zakresie zatrudnienia osób niepełnosprawnych na refundowanych i przystosowanych stanowiskach pracy. Współpracujemy także z Powiatowym Urzędem Pracy w Kielcach, który wspiera nas w aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych oraz  szkoleniach i przekwalifikowaniach. To do nas osoby niepełnosprawne mogą zwracać się o pomoc w zakresie uruchomienia działalności gospodarczej i składania wniosków o przyznanie środków na ten cel. Ośrodek gospodaruje również pieniędzmi Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, które  przyznawane są pracodawcom na refundacje kosztów przystosowania, tworzenia i wyposażania stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych.

Jak wygląda sytuacja bezrobotnych niepełnosprawnych na rynku pracy ?
- Według danych Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach zarejestrowanych jest 521 osób niepełnosprawnych jako bezrobotni, w tym 248 kobiet. Natomiast poszukujących pracy jest 118 osób, w tym 35 kobiet. Osoby niepełnosprawne chcą pracować, pragną być aktywne zawodowo  i bez wątpienia są  równie dobrymi pracownikami.

Z jakich form aktywizacji zawodowej najchętniej korzystają osoby niepełnosprawne ?
- W pierwszym półroczu 2011 roku dofinansowaliśmy szkolenie dla jednej osoby na kwotę 2100 zł, sfinansowaliśmy staże dla czterech osób. 28 osób niepełnosprawnych wystąpiło do nas o dofinansowanie na prowadzenie działalności gospodarczej, z czego 17 osób je otrzymało. Wśród pomysłów na działalność dominuje handel i usługi? głównie sklepy, agroturystyka, mała gastronomia. Dofinansowaliśmy również działalność na projektowanie i urządzanie terenów zielonych, usługi wodno-kanalizacyjne czy video. Kwota dofinansowania wynosi do piętnastokrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Jednakże nieraz jest ona mniejsza. W tym roku środki przyznane przez PFRON są dużo  mniejsze.

POZRON wspiera pracodawców, którzy tworzą stanowiska pracy dla osób niepełnosprawnych w powiecie  kieleckim. Na co mogą oni liczyć?

- Pracodawca, który zdecyduje się na zatrudnienie osoby niepełnosprawnej, może liczyć na otrzymanie pieniędzy na utworzenie, wyposażenie stanowiska pracy. Nie będzie więc musiał obciążać własnego budżetu zakupem mebli czy innych sprzętów. Pracodawca może również liczyć na ulgi w świadczeniach realizowanych przez Świętokrzyski Oddział PFRON.

Czy liczba pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne wzrasta ?
- Porównując lata ubiegłe zainteresowanie pracodawców zatrudnianiem osób niepełnosprawnych pozostaje na tym samym poziomie. W I półroczu zawarto 5 umów na wyposażenie 6 stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych. Pozostałe wnioski (dotyczące zatrudnienia 8 osób niepełnosprawnych) będą zrealizowane w II półroczu po otrzymaniu dodatkowych środków z PFRON. Nie mniej pracodawca liczy na duże dofinansowanie, my niestety nie możemy mu tego zagwarantować z uwagi na ograniczone środki z PFRON-u.  Myślę, że gdybyśmy mieli większe środki, to liczba miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych byłaby dużo większa.

Dziękuję za rozmowę.

do góry
Zarząd Powiatu z absolutorium i Wotum Zaufania W niedzielę wybierzemy najlepszą potrawę powiatu Dostępne są dotacje dla niepełnosprawnych Zespół pomoże w ochronie zdrowia psychicznego Starostwo Powiatowe w poniedziałki pracuje dłużej Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów