ASF-bądźmy czujni
18 Lutego 2016O stanie zagrożenia wirusem afrykańskiego pomoru świń rozmawiano na posiedzeniu Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
Nowe zagrożenia wirusem ASF - afrykańskiego pomoru świń oraz wytyczne w sprawie kontynuacji działań prewencyjnych omówili podczas posiedzenia: starosta kielecki Michał Godowski, członek Zarządu Powiatu w Kielcach odpowiedzialny za obszar rolnictwa - Marek Kwiecień, zastępca dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Kielcach - Paweł Gratka, a także Powiatowy Lekarz Weterynarii - Wiesław Wyszkowski oraz przedstawiciel Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Kielcach - Bartosz Polakowski.
Uczestnicy spotkania poruszyli kwestie związane z podsumowaniem ubiegłorocznych działań kontrolnych zapobiegających rozprzestrzenianiu ASF oraz omówili plan dalszej współpracy na szczeblu powiatu i gmin, a także pomiędzy Powiatowymi Inspektoratami i Zarządem Dróg w związku z nowymi zagrożeniami.
- Dotychczasową sytuację w naszym powiecie należy uznać za pozytywną, bezpieczny jest również obszar całego województwa, ale zmianie uległa ogólna sytuacja w Polsce ze względu na zagrożenie ze strony Ukrainy – poinformował Wiesław Wyszkowski Powiatowy Lekarz Weterynarii.
Dodał, że na Ukrainie nowe niebezpieczeństwo stanowi 35 ognisk choroby występujących w hodowlach świń w rejonie położonym ok. 100 km od polskiej granicy, ze względu na możliwość przeniesienia wirusa przez podróżnych, którzy z tamtych terenów przyjeżdżają do Polski. Zagrożeniem dla naszego powiatu są przebiegające przez nasz rejon popularne trasy i drogi z Ukrainy, wzmożony ruch podróżnych oraz możliwość przewożenia przez nich zakażonej żywności.
ASF najczęściej zostaje wprowadzone do kraju poprzez transport, mięso kuchenne, produkty mięsne, odpadki kuchenne i poubojowe, pochodzące od chorych świń i dzików z państw, na terenie których stwierdzono ogniska choroby - terytorium Kaukazu, Federacji Rosyjskiej, Ukrainy, Białorusi, Litwy i Łotwy. Choroba nie jest groźna dla człowieka, ale cechuje się dużą zaraźliwością u zwierząt i powoduje duże straty w hodowlach świń. Dlatego obowiązuje rozporządzenie Unii Europejskiej dotyczące zakazu wwożenia na teren Unii wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego, ze względu na możliwość rozprzestrzeniania patogenów powodujących choroby zakaźne zwierząt.
- Należy nadal zwracać uwagę na zachowanie czystości wokół parkingów, w okolicach hoteli, moteli oraz obiektów gastronomicznych, gdzie mogą zatrzymywać się podróżni zza wschodniej granicy i zostawiać resztki zakażonej żywności, które z kolei mogłyby zostać spożyte przez dziki i przyczynić się do rozprzestrzenienia choroby w naszym kraju – zaznaczył Powiatowy Lekarz Weterynarii – Nie wpuszczajmy także obcych ludzi na tereny hodowli świń, by ograniczyć kontakt z ew. wirusami.
- Bądźmy rozsądni i czujni – podkreślał starosta kielecki Michał Godowski - Zapobiegajmy zagrożeniu, by nie było konieczności borykania się z przykrymi dla hodowców skutkami choroby.
- Należy mieć świadomość sytuacji na Ukrainie i możliwości przeniesienia wirusa – dodał Wiesław Wyszkowski.