AI pomaga urzędnikom z Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami
16 Stycznia 2025Miliony dokumentów na twardych dyskach, setki tysięcy wydanych decyzji i sztuczna inteligencja (AI), usprawniająca pracę - tak wyglądał 2024 rok w Wydziale Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami.
W minionym roku zakończył się trwający 3 lata projekt, polegający na zdigitalizowaniu najważniejszej części zasobu geodezyjnego i kartograficznego, prowadzonego przez Starostę Kieleckiego. W sumie zeskanowano prawie 4 miliony stron dokumentów, dotyczących granic działek na terenie powiatu. Papierowe akta spraw, ułożone obok siebie zajęłyby prawie pół kilometra. Realizacja tego zadania kosztowała 2 mln złotych.
To jednak nie koniec cyfryzacji w tym wydziale starostwa. W minionym roku, Starosta Kielecki podpisał z Głównym Geodetą Kraju porozumienie, dotyczące finansowania prac polegających na przekształceniu w formę elektroniczną pozostałych map i dokumentów, znajdujących się w zasobach starostwa. Unijna dotacja w wysokości około 4 milionów złotych pozwoli na całkowite opłacenie przeniesienia na cyfrowe nośniki kolejnych 4 mln 400 tys. stron dokumentów, które „na papierze” zajmują 440 metrów bieżących.
Rok 2024, w Wydziale Geodezji mi Gospodarki Nieruchomościami, to również czas zaprzęgnięcia do pracy sztucznej inteligencji. Powiatowa jednostka jest jedną z pierwszych w Polsce, która wdrożyła algorytmy AI do wspomagania zadań z zakresu geodezji i kartografii. Używana technologia pozwala na wyodrębnienie z papierowych aktów notarialnych wpływających do starostwa danych, wykorzystywanych do automatycznej aktualizacji rejestrów prowadzonych przez Starostę. W tym roku, funkcje AI mają być rozbudowywane.
Między innymi, dzięki wprowadzaniu najnowocześniejszych technologii, udało się znacząco usprawnić obsługę klientów. Szczególny nacisk położono na skrócenie terminów wydawania wyrysów i wypisów z ewidencji budynków. Po zmianach technologicznych i organizacyjnych czas wydania dokumentów skrócił się do 7 dni z pierwotnych 21.
Znacznie przyspieszyło też tempo załatwiania spraw dotyczących odszkodowań za nieruchomości zajmowane pod budowę dróg publicznych. W 2024 roku wydano prawie 900 decyzji orzekających o wysokości należnych odszkodowań. To prawie cztery razy więcej, niż w poszczególnych latach 2020- 2022. Ten skok był możliwy, między innymi dzięki wzmocnieniu zatrudnienia i pozyskaniu wysokiej klasy fachowców.
Wspomniane szybkie tempo załatwiania spraw jest bardzo istotne, ze względu na liczbę zadań w Wydziale Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami Starostwa Powiatowego w Kielcach. Pracownicy tej jednostki w ubiegłych 12 miesiącach prowadzili 107 tysięcy spraw z zakresu swoich kompetencji. Najwięcej z nich - 34 tysiące, związanych było z obsługą wykonawców prac geodezyjnych a dotyczyły udostępniania dokumentacji geodezyjnej, weryfikacji, a także przyjmowania jej do zasobu.