80 lat od powstania Armii Krajowej

14 Lutego 2022

W Kielcach odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. W obchodach uczestniczył Mirosław Gębski starosta kielecki. składanie kwiatów

UROCZYSTE OBCHODY

Związek Walki Zbrojnej przekształcono w Armię Krajową dokładnie 80 lat temu, czyli 14 lutego 1942 r. rozkazem Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego. AK stała się najliczniejszą armią podziemną okupowanej Europy.

Uroczystości z okazji 80. rocznicy przekształcenia ZWZ w AK rozpoczęły się Mszą Świętą w Bazylice Katedralnej w Kielcach. Po nabożeństwie uczestnicy obchodów wśród których byli parlamentarzyści, samorządowcy przedstawiciele służb mundurowych i mieszkańcy, przeszli na Skwer im. Stefana Żeromskiego. Obecny był również radny Rady Powiatu w Kielcach Sylwester Kasprzyk.

Na skwerze złożono kwiaty i zapalono znicze, odbyły się też apel pamięci i salwa honorowa. Uroczystościom towarzyszyło otwarcie wystawy Instytutu Pamięci Narodowej o Janie Piwniku „Ponurym”.

WYSTAWA

Jak informuje IPN: Jan Piwnik "Ponury", syn Ziemi Świętokrzyskiej był jednym z najsłynniejszych cichociemnych, żołnierzem ZWZ-AK, niezwyciężonym dowódcą oddziałów partyzanckich na Kielecczyźnie i nieugiętym bohaterem Nowogródczyzny. Urodzony tuż przed wybuchem I wojny światowej i wychowany w niepodległej Polsce, całe swoje życie podporządkował służbie ojczyźnie. W czasie pokoju była to służba w Policji Państwowej, z której wywiązywał się wzorowo, za co dosłużył się stopnia aspiranta. W czasie II wojny światowej, czy walczył w szeregach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, na Kielecczyźnie czy na Kresach Wschodnich, zawsze był gotów na największe poświęcenie. „Serca, ducha i miłości Ojczyzny z Polaków nie wydrzesz” - mówił. Zginął jak żołnierz, w czasie walki z Niemcami w 1944 r.

Wystawa prezentowana będzie do 11 marca 2022 r. na skwerze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Ekspozycja powstała w ramach projektu „biografii elementarnych”, którego celem jest prezentowanie wystaw o postaciach ważnych dla polskiej historii (źródło: IPN).

plakat wystawy

do góry
Zapraszamy na kontrolę świateł samochodowych Rozbudowa szpitala w Chmielniku staje się faktem Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów