73. rocznica pacyfikacji Chęcin
6 Czerwca 2017Wicestarosta Zenon Janus uczestniczył w obchodach 73 rocznicy pacyfikacji Chęcin.
Chęciny pamiętają o tragicznych wydarzeniach sprzed 73 lat. 2 czerwca 1944 r. w odwecie za akcje przeprowadzone w okolicach Chęcin przez Armię Krajową hitlerowcy aresztowali, a później zamordowali sześćdziesięciu mieszkańców tej miejscowości. Pacyfikacja była jedną z form zastraszania ludności, która wspierała działania AK.
Obchody rozpoczęły się w kościele parafialnym p.w. Św. Bartłomieja w Chęcinach. Fakty z tamtych tragicznych wydarzeń wzruszająco przedstawili uczniowie z ZSO w Chęcinach. Podczas ceremonii patriotyczno-religijnej przypomnieli o otoczeniu Chęcin przez niemieckie oddziały w nocy 2 czerwca 1944 roku.
Po mszy udano się na plac 2-go Czerwca, a następnie przemaszerowano pod Pomnik Ofiar Hitleryzmu, gdzie oddano hołd pomordowanym, złożono kwiaty i zapalono symboliczne znicze. Wartę honorową przy pomnikach pełnili żołnierze z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych pod dowództwem mjr Huberta Żukowskiego. Uroczystość uświetnił Chór „Cantata” pod kierunkiem Przemysława Gruszki, uczniowie ZSO w Chęcinach oraz grupa śpiewacza Sekcji Emerytów i Rencistów z Gminy Chęcin, która w wyjątkowo przejmujący sposób wykonała pieśni patriotyczne.
- Udział w obchodach rocznicy jest dla nas wszystkich żywą lekcją historii. Chcemy pamiętać o tym, co wydarzyło się 70 lat temu i wiedzę tę przekazywać kolejnym pokoleniom - podkreślił wicestarosta Janus.
W uroczystościach tłumnie udział wzięła młodzież chęcińskich szkół. poczty sztandarowe Związku Kombatantów RP i BWP z Chęcin i Daleszyc, przedstawiciele Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy Wojsk Powietrzno-Desantowych "Czerwone Berety", przedstawiciele jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, dyrektorzy i nauczyciele szkół, sołtysi, pracownicy Urzędu, zaproszeni goście, a także mieszkańcy gminy Chęciny i rodziny ofiar pomordowanych. Wszyscy przybyli, aby upamiętnić 73. rocznicę pacyfikacji miasta.
W uroczystościach upamiętniających wydarzenia uczestniczył także radny powiatowy – Kazimierz Bielecki.