69 lat temu w Wolicy

27 Maja 2013

W uroczystościach 69 rocznicy pacyfikacji Wolicy uczestniczyli ? wicestarosta kielecki ? Zenon Janus oraz członek Zarządu Powiatu - Bogdan Gierada.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w intencji pomordowanych w 1944 r. oraz ofiar II wojny światowej.  Po nabożeństwie odbył się przemarsz  pod Pomnik Ofiar Pacyfikacji. W uroczystościach uczestniczyli ? wicestarosta Zenon Janus, członek Zarządu Powiatu - Bogdan Gierada oraz radny powiatowy ? Marian Ferdek.

- Spotykamy się dzisiaj by oddać hołd naszym rodakom, którzy oddali życie za wolna Polskę ? mówił wicestarosta Janus.

Co wydarzyło się w Wolicy w 1944 ?

Tuż przed świtem, 26 maja 1944 roku do Wolicy wjechało ponad dziesięć  samochód i kilka motocykli z żandarmerią. Na odgłos syreny wielu strażaków stawiło się przed remizę, nie wiedząc, że jest to dla nich ostatnia zbiórka w życiu. Z domów wyciągano mieszkańców i gromadzono u sołtysa, gdzie sprawdzano tożsamość mieszkańców wsi i porównywano z  listą sporządzoną w oparciu o zeznania wymuszone w czasie tortur lub bądź zdradę miejscowego szpicla. Wśród aresztowanych był Aleksander Pierzak, jeden z pierwszych organizatorów ruchu oporu, a także ówczesny kierownik działu w zakładach wapienniczych, gdzie przechowywano broń i amunicję. Prowadzony obok torów,  rzucił się pod nadjeżdżający pociąg. Szczątki jego ciała zebrała rodzina. Osoby aresztowane pod silną eskortą odwieziono na Gestapo w Kielcach, skąd wróciło zaledwie pięć osób z 38 aresztowanych w czasie tej akcji. Według niesprawdzonych informacji część Niemcy zamordowali w Kielcach, a pozostałych wysłano do obozów koncentracyjnych. Zaledwie kilka osób przeżyło obozy i wróciło po wojnie. (np. portalu www.chęciny.pl)


do góry
Zapraszamy na Kiermasz Bożonarodzeniowy Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów