50-lecie premiery filmu Pan Wołodyjowski w Chęcinach

6 Listopada 2019
 

Krajobraz Chęcin od lat zachwyca każdego, również filmowców. Niegdyś pozbawione lasów wzgórza chęcińskie zainspirowały twórców z Jerzym Hoffmanem na czele do realizacji zdjęć do legendarnego filmu Pan Wołodyjowski właśnie w naszych okolicach.

Przedsięwzięcie to było ogromnym wyzwaniem logistycznym. Na skalistym grzbiecie Góry Zamkowej na wschód od Zamku Królewskiego w Chęcinach powstała makieta zamku z Kamieńca Podolskiego, która była największą dekoracją plenerową wybudowaną na potrzeby ekranizacji powieści Henryka Sienkiewicza Pan Wołodyjowski. Tak ogromne koszty mogły zostać poniesione, gdyż budżet przeznaczony na powstanie tego filmu był ogromny, a sięgał on 40 mln złotych. W Chęcinach odbyły się sceny batalistyczne z udziałem kilku tysięcy statystów, głównie była to młodzież z okolicznych szkół. Zdjęcia trwały około dwóch lat, a pierwszy oficjalny pokaz odbył się w 1969 roku w Kielcach.

W 50 lat od roku premiery przywrócimy Państwu wspomnienia z tamtych lat przez zorganizowanie spotkania z aktorami w ramach wydarzenia „50-lecie premiery filmu Pan Wołodyjowski. Swoją obecnością zaszczycą nas postaci ról pierwszoplanowych, a mianowicie Magdalena Zawadzka – filmowa Basieńka, Jan Nowicki  - Ketling, Daniel Olbrychski – Azja Tuhaj-Bejowicz.

Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny – Robert Jaworski zaprasza wszystkich Państwa na to niecodzienne spotkanie 14 listopada 2019 roku do Hali Pod Basztami w Chęcinach, początek wydarzenia o godzinie 17:00. Konferencja prasowa zaplanowana jest na godz. 15:00 w budynku renesansowej kamienicy „Niemczówka” w Chęcinach przy ul. Małogoskiej 7. Podczas spotkania będzie można porozmawiać z aktorami, zrobić pamiątkowe zdjęcia i z sentymentem powrócić do czasów nagrań filmu.

Jednocześnie informujemy, że Centrum Informacji Turystycznej w Chęcinach prowadzi zbiórkę pamiątek związanych z ekranizacją filmu Pan Wołodyjowski reż. Jerzego Hoffmana. Celem zbiórki jest utworzenie zbioru (galerii) pamiątek w postaci fotografii, autografów, rekwizytów itp., gdzie jeszcze raz będziemy mogli powrócić wspomnieniami do tamtych czasów i utrwalić je w pamięci dla dalszych pokoleń.

Przyniesienie fotografii do skopiowania jest jednocześnie zgodą na wykorzystanie wizerunku osób na nich znajdujących się i zgodą na ich publikację na stronach internetowych Gminy Chęciny oraz jednostek z nią powiązanych.

do góry
Rozpoczynamy zbiórkę dla rodaków z Wileńszczyzny Zapraszamy na kontrolę świateł samochodowych Kombatanci współpracują z Archiwum Państwowym "Piekoszowianie" obchodzą okrągły jubileusz Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów