38 lat ciężkiej pracy i sukcesów Zespołu z Marzysza

10 Maja 2019
 

Zespół Pieśni Ludowej z Marzysza powstał w 1981 roku przy miejscowym Kole Gospodyń Wiejskich. Założycielką i kierowniczką zespołu jest Teresa Klimczak. Na repertuar zespołu składają się stare, autentyczne pieśni, kołysanki i przyśpiewki regionu świętokrzyskiego, śpiewane świętokrzyską gwarą.

Zespół ma również w swoim repertuarze widowiska obrzędowe, takie jak „Marzyskie Wesele”, „Marzyski pierzok”, „Kisenie kapusty u Maciejów”, „Piecenie chleba”, „Wiecerzo na Wielijo”.

Zespół jest laureatem wielu konkursów, przeglądów i festiwali folklorystycznych o zasięgu powiatowym, wojewódzkim i ogólnopolskim. Zdobywaliśmy nagrody m.in. na Przeglądzie Zespołów Ludowych w Chmielniku, Przeglądzie Pieśni Maryjnych w Nowinach, Buskich Spotkaniach z Folklorem (ZPL Marzysz zdobył czterokrotnie główną nagrodę im. H. Szelestowej), Konkursie Kolęd i Pastorałek we Włoszczowie, Festiwalu Pieśni Wielkopostnych w Daleszycach, Przeglądzie Teatrów Wiejskich w Kielcach, Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu Dolnym, Ogólnopolskim Konkursie Tańca Tradycyjnego w Rzeszowie, „Sabałowym Bajaniu” w Bukowinie Tatrzańskiej i wiele innych – wylicza kierowniczka zespołu Teresa Klimczak.

Za całokształt działalności kulturalnej zespół został uhonorowany „Nagrodą w Dziedzinie Kultury” Starosty Kieleckiego oraz Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, a także nagrodą ufundowaną przez Radio Kielce „Jawor u Źródeł Kultury”.

W grudniu 2017 Zespół Pieśni Ludowej z Marzysza wspólnie z męskim zespołem „Kumotry” gościł na Ukrainie, gdzie został zaproszony przez Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Łucku.

– W swoich szeregach mamy świetną solistkę Mariannę Śmiłowską, która jest wielokrotną laureatką w/w konkursów i festiwali. Zespół przez cały czas swojego istnienia bierze czynny udział w życiu społeczno-kulturalnym Marzysza i całej gminy Daleszyce. Od 38 lat działa na rzecz ocalenia rodzimych zwyczajów i tradycji ludowych – mówi jego założycielka.

Członkinie zespołu kultywują również tradycje kulinarne oraz ludowego rękodzieła. – Przygotowujemy tradycyjne ozdoby na choinkę, kwiaty i ozdoby z bibuły, palmy wielkanocne, pisanki oraz wieńce dożynkowe – wylicza pani Teresa.

Zespół Pieśni Ludowej z Marzysza działa pod patronatem i przy wsparciu Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Daleszycach.

Życzymy wszystkim członkiniom wielu kolejnych sukcesów i dużo zdrowia, które przyda się na kolejne lata kultywowaniu świętokrzyskiego folkloru.

do góry
Czekamy na dary dla rodaków z Wileńszczyzny Sumita z Bodzentyna Mistrzem Polski Nowi sołtysi w gminie Strawczyn W piątek sesja Rady Powiatu Powiat inwestuje w szpital przy Prostej Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów