230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

29 Kwietnia 2021

W tym rok po raz kolejny będziemy obchodzić święto uchwalenie Konstytucji 3 Maja w reżimie sanitarnym. W naszym województwie zaplanowano symboliczne uroczystości. Obraz Jana Matejki Konstytucja 3 Maja 1791 roku

3 maja 1791 roku Sejm Wielki, zwołany w październiku 1788 roku, uchwalił Konstytucję Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie i drugą -po amerykańskiej- na świecie. Konstytucja 3 Maja przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną, wprowadzała zasadę trójpodziału władzy. Wyrazicielem suwerennej woli narodu miał być dwuizbowy Sejm.

Już w dwa dni po uchwaleniu Konstytucji dzień 3 maja uznano za święto narodowe, które później z powodu niewoli kraju zostało na długi czas zawieszone. W 1792 roku rozpoczęła się bowiem wojna polsko-rosyjska w obronie Konstytucji 3 Maja. Ostatecznie doszło do okupacji Polski, obalenia Konstytucji i drugiego rozbioru państwa.

Święto 3 Maja zostało przywrócone  w II Rzeczypospolitej Polskiej w kwietniu 1919 roku. Zdelegalizowane przez okupantów niemieckich i sowieckich podczas II wojny światowej, zakazane było również w PRL.

Od 1990 roku  3 Maja ponownie jest oficjalnym świętem narodowym Polaków.”

 W stolicy naszego regionu 3 maja, z okazji obchodów Święta Konstytucji, złożone zostaną kwiaty przed pomnikiem Stanisława Staszica w parku miejskim w Kielcach (godz. 12.00). Wcześniej, w kieleckiej bazylice katedralnej rozpocznie się msza święta w intencji ojczyzny (godz. 11.00).

Ponadto w całej Polsce odbędą się wydarzenia organizowane zarówno stacjonarnie (tam gdzie to możliwe i przy zachowaniu obostrzeń epidemicznych), jak i w przestrzeni cyfrowej. Wśród ogólnopolskich propozycji związanych z obchodami rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja są m.in.:

  • koncert nadzwyczajny Orkiestry Filharmonii Narodowej z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja (online).
  • wykłady organizowane przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Zamek Królewski w Warszawie oraz Archiwum Państwowe w Kaliszu (online).
  • pełnometrażowy film dokumentalny „3 Maja, czyli dziś” przygotowany przez Biuro Programu „Niepodległa” we współpracy z wieloma instytucjami kultury (online).

Pełna lista wydarzeń dostępna w załączniku.

Kategoria: Powiązane pliki [1]
Format Data publikacji Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
Kategoria: Aktualności
pdf 2021-04-29 Kalendarium_3_maj_2021 v2.pdf
ilość pobrań: 316
Kalendarium_3_maj_2021 v2.pdf 1.7MB zobacz

do góry
Jest przetarg na rozbudowę szpitala w Chmielniku Zarząd Powiatu z absolutorium i Wotum Zaufania Dwie "powodziówki" będą remontowane W niedzielę wybierzemy najlepszą potrawę powiatu Bezpłatny autobus na Św. Krzyż Wakacyjne przerwy w pracy poradni Starostwo Powiatowe w poniedziałki pracuje dłużej Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów