22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi

22 Kwietnia 2021

Celem tego święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. Dzień Ziemi

W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 roku, a na świecie od 1970 r. Obecnie jest ono obchodzone w 192 krajach. W tym roku  odbędzie się pod hasłem  "Przywróć naszą Ziemię”

Co roku z tej okazji odbywa się wiele proekologicznych wydarzeń. Z powodu pandemii Covid-19 tegoroczne akcje przeniesione zostały do świata wirtualnego. Popularne sadzenie roślin czy zbieranie śmieci przez członków lokalnej społeczności odbędą się tylko w małych grupach, aby zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem.

- O Ziemię powinien dbać każdy z nas nie tylko dzisiaj. Zachęcam do wprowadzenia małych zmian w naszym codziennym życiu, które sprzyjających ochronie środowiska - mówi starosta kielecki Mirosław Gębski.

Możemy:

  • rezygnować z plastikowych toreb i wymienianie ich na wielokrotnego użytku,
  • świadomie kupować produkty w odpowiedniej ilości,
  • segregowanie śmieci,
  •  zbierać makulaturę i baterie,
  • oszczędzać wodę i energię,
  • sadzić drzewa.

Powiat kielecki w ramach swoich działań promuje idee dbania o Ziemię i jej czystość poprzez m.in. Program Edukacji Ekologicznej dla Powiatu Kieleckiego pn. „Dla Ziemi, dla siebie”.

- Głównym celem Programu, jest stałe poszerzanie wiedzy dzieci i młodzieży, a za ich pośrednictwem dorosłych mieszkańców powiatu kieleckiego na temat środowiska naturalnego, form ochrony przyrody oraz wzbudzanie poczucia odpowiedzialności za stan otaczającej nas przyrody, jak również promowanie i utrwalanie nawyku segregacji odpadów - mówi członek Zarządu Powiatu w Kielcach Mariusz Ściana.

 Ponadto celem proekologicznej kampanii jest zaangażowanie każdej grupy wiekowej do działań zmierzających do zmniejszenia ilości odpadów oraz ich właściwego postępowania z nimi w gospodarstwie domowym.

Należy podkreślić, że w ciągu szesnastu lat realizacji Programu uczestnicy przynieśli do szkół ponad 1 153 Mg odpadów, a ponieważ 1 095 Mg stanowił papier, to tym samym uratowali ok. 18 615 drzew (1 tona papieru = 17 drzew) oraz oddali do punktów skupu 1 mln 528 tys. sztuk plastikowych butek. Łącznie w 16 edycjach Programu wzięło udział 71 164 uczestników.

 

do góry
Rozpoczynamy zbiórkę dla rodaków z Wileńszczyzny W piątek sesja Rady Powiatu Powiat inwestuje w szpital przy Prostej Jubileusz zespołu Siedlecczanie Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów