110 - lecie ZNP
28 Września 2015W zacnym jubileuszu 110-lecia Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz obchodach Dnia Edukacji Narodowej uczestniczył Jan Cedro, Przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach.
W imieniu Starosty Kieleckiego oraz Zarządu Powiatu w Kielcach wszystkim członkom ZPN życzenia satysfakcji z pracy związkowej oraz pomyślności w życiu osobistym złożyli Jan Cedro Przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach oraz Teresa Dzik, kierownik ds. Edukacji Starostwa Powiatowego w Kielcach.
- Na ręce Janiny Furmanek, prezesa Zarządu Oddziału Międzygminnego Powiatu Kieleckiego Związku Nauczycielstwa Polskiego pragnę przekazać wyrazy uznania za pracę na rzecz środowiska nauczycielskiego oraz rozwoju oświaty. Pragnę podkreślić, że ZNP jest bardzo ważnym partnerem samorządu terytorialnego i za tę wieloletnią współpracę w kształtowaniu polityki oświatowej powiatu kieleckiego pragnę bardzo gorąco podziękować - powiedział Jan Cedro.
- Szacowny jubileusz ZNP jest wydarzeniem ważnym nie tylko dla Członków Związku, ale i całego środowiska oświaty i nauki w Polsce. ZNP ma w swojej historii ogromny dorobek zasługujący na szacunek i uznanie. Odnosi się to zarówno do działań podejmowanych w czasie niepodległości naszej Ojczyzny, jak również podczas zaborów i II wojny światowej – dodała Teresa Dzik.
Początki nauczycielskiego związku zawodowego przypadają na bardzo trudny okres zniewolenia narodu, co utrudniało stworzenie jednej, silnej i samodzielnej organizacji nauczycielskiej. Dlatego tak istotne były zainicjowane w październiku 1905 r., przez powstały wówczas Związek Nauczycieli Ludowych, działań mających na celu kształtowanie świadomości edukacyjnej wśród pedagogów. Warto podkreślić, że nauczyciele przystępujący do związku musieli podpisać deklarację, że będą dokładać wszelkich starań, aby nauczać dzieci języka polskiego i w duchu polskim.
- Powinnością pedagogów zawsze było krzewienie wiedzy – dodaje Teresa Dzik. - To zadanie przyświecało i wciąż przyświeca Związkowi Nauczycielstwa Polskiego, który niezmiennie troszczy się o kształtowanie demokratycznego oblicza polskiego szkolnictwa i szerokiej do niego dostępności, wychowanie w duchu tolerancji, stoi na straży praw nauczycieli, nie zapominając o tym, jak ważna jest nowoczesna, odpowiadająca na wyzwania współczesności, edukacja.