PRAZOKI Z DĄBROWY
20 Kwietnia 2021Dzisiaj przedstawiamy Państwu recepturę na prazoki z Dąbrowy. Danie przygotowuje Zespół Dąbrowianki. Zaletą tej potrawy jest duża dostępność składników i łatwość wykonania. Zachęcamy do wypróbowania w domu.
Składniki:
1 kg mąki pszennej zwykłej
2 litry wody
grzyby leśne (im więcej tym lepiej)
sól
Okrasa:
słonina lub boczek surowy lub wędzony
W dużym naczyniu nastawiamy wodę z grzybami i solą - gotujemy. Gdy grzyby są już ugotowane wsypujemy mąkę i pałką lub tłuczkiem do ubijania ziemniaków energicznie mieszamy i ubijamy przez kilka minut, aby nie powstały grudki i się nie przypaliły. Przy ubijaniu zmniejszamy ogień.
Prazoki robiono głównie na wsi, gdzie ludzie byli bardzo ubodzy. Szczególnie widoczne było to na świętokrzyskich wsiach, w tym w Dąbrowie, położonej malowniczo na zboczu Pasma Masłowskiego. Mieszkańcy Dąbrowy nie należeli do majętnych, a wieś nigdy nie była liczna. Konieczne było więc znalezienie sposobu na wypracowanie takich kulinarnych przepisów, które zapewniły ekonomiczne gospodarowanie dostosowane do potrzeb, ale i przede wszystkim możliwości. Warto zaznaczyć, że Prazoki bazują na podstawowych produktach, bardzo łatwo dostępnych. Podawano je na różne sposoby: ze zsiadłym mlekiem, śmietaną, polane masłem i cukrem, olejem z cebulą. Do dziś najlepiej smakują kraszone boczkiem.
Zespół Dąbrowianki z gminy Masłów chętnie odpowiada na zaproszenia do udziału w kulinarnych konkursach i wydarzeniach organizowanych w powiecie kieleckim. Największym sukcesem było zdobycie drugiego miejsca podczas Festiwalu Zupy Rybnej w Wilkowie w 2019 roku. Dąbrowianki zachwyciły jurorów zupą gotowaną na pstrągu, w której najważniejszym składnikiem były rybie łby stanowiące bazę do wywaru. Co ciekawe Dąbrowianki rok wcześniej na tej samej imprezie zajęły trzecie miejsce. W 2017 roku panie zdobyły wyróżnienie podczas Święta Pieroga w Krajnie oraz serwowały zalewajkę podczas konkursu na najlepszą zalewajkę świętokrzyską w Rakowie. W tym samym roku wzięły również udział w konkursie na Najsmaczniejszą Potrawę Powiatu Kieleckiego w Rakowie. W 2015 roku zdobyły wyróżnienie na Potrawę Powiatu Kieleckiego w Ciekotach, gdzie serwowano policzki wołowe. Dąbrowianki oprócz talentów kulinarnych szkolą swój talent muzyczny w Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom”. Na swoim koncie mają wiele nagród i wyróżnień m.in. na Buskich Spotkaniach z Folklorem.