Wnioski o przyznanie Stypendium Prezesa Rady Ministrów oraz stypendium ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania

23 Czerwca 2020

Zgodnie z art. 90h oraz art. 90i ustawy o systemie oświaty (t.j. Dz.U. 2019 r., poz. 1481, ze zm.) i rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 14 czerwca 2005 r. w sprawie stypendiów Prezesa Rady Ministrów, ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania oraz ministra do spraw kultury i dziedzictwa narodowego (Dz. U. 2005 r. Nr 106, poz. 890 ze zm.) należy przeprowadzić procedurę typowania kandydatów do stypendium Prezesa Rady Ministrów oraz stypendium ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania na rok szkolny 2020/2021, na podstawie osiągnięć uczniów w roku szkolnym 2019/2020.

 

  1. Stypendium Prezesa Rady Ministrów

Każda szkoła (publiczna i niepubliczna o uprawnieniach szkoły publicznej) kształcąca w formie dziennej,  której  ukończenie  umożliwia uzyskanie  świadectwa dojrzałości typuje jednego kandydata do stypendium (w zespole szkół – po jednym kandydacie z każdej szkoły).

Aby otrzymać stypendium Prezesa Rady Ministrów, kandydat musi spełnić przynajmniej jeden z niżej podanych warunków (art. 90h ust. 2 ustawy o systemie oświaty):

  • otrzymać promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą w danej szkole średnią ocen lub
  • wykazywać  szczególne uzdolnienia w co najmniej  jednej dziedzinie wiedzy, uzyskując w niej najwyższe wyniki, a w pozostałych dziedzinach wiedzy wyniki co najmniej dobre.

Jednocześnie należy pamiętać, że w ustawie z dnia 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo Oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2245 z zm.) dodano przepis przejściowy dotyczący przyznawania stypendium Prezesa Rady Ministrów w latach szkolnych 2019/2020 – 2023/2024 (art. 132a), który umożliwia przyznanie ww. stypendium dwóm uczniom spełniającym warunki określone w art. 90h ustawy o systemie oświaty.

Zatem w przypadku czteroletniego liceum ogólnokształcącego, w którym będą prowadzone klasy dotychczasowego trzyletniego liceum ogólnokształcącego dla absolwentów gimnazjum, stypendium Prezesa Rady Ministrów może być przyznane dwóm uczniom: jednemu uczniowi czteroletniego liceum ogólnokształcącego i jednemu uczniowi klasy dotychczasowego trzyletniego liceum ogólnokształcącego. Analogiczne rozwiązanie przewidziano w stosunku do uczniów technikum.

W uzasadnionych przypadkach (np. kiedy zgłoszony kandydat do stypendium odbywa staż lub praktyki, których zakończenie jest planowane po 27 lipca br.) istnieje możliwość uzupełnienia wniosku w terminie późniejszym, jednak nie później niż do 31 sierpnia 2020 roku.

W typowaniu kandydatów należy postępować zgodnie z treścią § 2 ust. 1 – 5,  ww. rozporządzenia Rady Ministrów, przestrzegając następujących zasad i terminów:

  • kandydatów do stypendium Prezesa Rady Ministrów typuje samorząd uczniowski,
  • wnioski o przyznanie stypendium, wraz z uzasadnieniem, przedstawia się radzie szkoły (w przypadku jej braku – radzie pedagogicznej), w terminie do 24 czerwca 2020 r. Rada szkoły (rada pedagogiczna) po wnikliwym przeanalizowaniu kryteriów określonych w art. 90h ust. 2 ustawy o systemie oświaty zatwierdza jednego kandydata do stypendium,

–  dyrektor szkoły – do 3 lipca (termin sugerowany przez Kuratorium Oświaty), nie później jednak niż do 10 lipca 2020 r. przedstawia  Kuratorowi  Oświaty zatwierdzony wniosek o przyznanie stypendium.

Wnioski powinny dotyczyć tych kandydatów, którzy w roku szkolnym 2020/2021 będą jeszcze uczniami danej szkoły.

Należy zadbać, aby w każdej uprawnionej szkole przeprowadzono typowanie kandydata do  Stypendium Prezesa Rady Ministrów.

Wnioski o stypendia należy przesłać pocztą lub składać w sekretariacie Kuratorium Oświaty w Kielcach za potwierdzeniem odbioru w nieprzekraczalnym terminie do 10 lipca 2020 r.

Wnioski złożone po terminie nie będą uwzględniane.

UWAGA!

W sytuacji niewytypowania przez szkołę kandydata do stypendium Prezesa Rady Ministrów Dyrektorzy zobowiązani są przesłać do Kuratorium Oświaty w Kielcach pisemnych wyjaśnień na temat przyczyny braku kandydata.

Wykaz szkół, które nie wytypowały kandydata, Świętokrzyski Kurator Oświaty przesyła do Ministerstwa Edukacji Narodowej.

      2. Stypendium ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania (MEN)

(dotyczy uczniów i tegorocznych absolwentów szkoły publicznej i niepublicznej dla młodzieży oraz szkoły policealnej)

Wniosek o przyznanie stypendium ministra właściwego do spraw oświaty  i  wychowania dla ucznia spełniającego warunki określone w art. 90i. ustawy o systemie oświaty oraz przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z 14  czerwca 2005 r. w sprawie stypendiów Prezesa Rady Ministrów, ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania oraz ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego – przedstawia Kuratorowi Oświaty rada pedagogiczna na podstawie uchwały podjętej po zakończeniu klasyfikacji rocznej i po zasięgnięciu opinii rady szkoły (jeśli została powołana), w terminie:

  • do dnia zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych, w przypadku uczniów klas programowo najwyższych,
  • do dnia 3 lipca (termin sugerowany przez Kuratorium Oświaty), nie później jednak niż do 10 lipca 2020 r.– w przypadku uczniów pozostałych klas.

Kandydatem do stypendium ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania może być uczeń szkoły publicznej lub szkoły niepublicznej dla młodzieży, który w roku szkolnym 2019/2020 uzyskał wybitne osiągnięcia edukacyjne, w szczególności:

  • został laureatem międzynarodowej olimpiady lub laureatem i finalistą olimpiady przedmiotowej o zasięgu ogólnopolskim lub turnieju,
  • został laureatem konkursu na pracę naukową, organizowanego przez instytucję naukową lub stowarzyszenie naukowe,
  • był uczniem szkoły ponadpodstawowej uzyskującym najwyższe wyniki w nauce według indywidualnego programu lub toku nauki,
  • był uczniem uczestniczącym w zajęciach w uczelni przewidzianych tokiem studiów na podstawie postanowień regulaminu studiów dotyczących  warunków uczestniczenia wybitnie uzdolnionych uczniów w zajęciach przewidzianych tokiem studiów,
  • był uczniem, który uzyskał wysokie wyniki we współzawodnictwie sportowym na szczeblu krajowym lub międzynarodowym.

Do wniosku należy dołączyć potwierdzone za zgodność z oryginałem kserokopie zaświadczeń, dyplomów i innych dokumentów potwierdzających osiągnięcia kandydatów tylko w roku szkolnym 2019/2020.

Należy zwrócić szczególną uwagę na rzetelne wypełnianie wniosków o przyznanie stypendium MEN z uwzględnieniem opisu osiągnięć według wskazania w  nawiasach, w każdej z wymienionych kategorii osiągnięć.

Wnioski kandydatów ze szkół artystycznych należy kierować do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Szanowni Państwo,

ze względu na przestrzeganie zapisów ustawy o ochronie danych osobowych oraz ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych w załączeniu znajduje się wzór oświadczenia dla stypendystów Prezesa Rady Ministrów oraz stypendium ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania (MEN).

Stypendyści lub w przypadku uczniów niepełnoletnich ich rodzice (prawni opiekunowie) zobowiązani są wypełnić oświadczenie.

Komplet dokumentów należy przesłać tradycyjną pocztą lub złożyć w sekretariacie Kuratorium Oświaty w Kielcach za potwierdzeniem odbioru w nieprzekraczalnym terminie do 10 lipca 2020 r.

Wypełnioną zgodnie ze wzorem wersję elektroniczną wniosku o stypendium ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania (bez załączników), należy również przesłać na adres e-mail:

UWAGA: Wnioski należy wypełnić pismem komputerowym oraz dołączyć pismo przewodnie zawierające liczbę składanych wniosków wraz z nazwiskami kandydatów do stypendium.

Dodatkowo należy uzupełnić formularz „Lista kandydatów do stypendium Prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2020/2021”.

Załączniki

 

do góry
Dostępne są dotacje dla niepełnosprawnych Zespół pomoże w ochronie zdrowia psychicznego Starostwo Powiatowe w poniedziałki pracuje dłużej Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów