We Włoszech podpatrywali dobre praktyki

1 Czerwca 2016
 

Szesnastu nauczycieli z powiatowych szkół ponadgimnazjalnych wróciło z wizyty studyjnej w Rimini we Włoszech.

Pedagodzy z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Łopusznie, Zespołu Szkół
nr 2 w Chęcinach oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Bodzentynie zapoznawali się z włoskimi dobrymi praktykami edukacyjnymi dzięki projektowi „Wsparcie rozwoju szkół poprzez doskonalenie nauczycieli” realizowanego w ramach akcji  „Mobilność kadry edukacji szkolnej”, finansowanego z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014 – 2020.

Projekt zakłada wyjazdy dwóch grup nauczycieli – pierwsza właśnie wróciła z Rimini, druga w lutym 2017 r. odwiedzi Portsmouth w Wielkiej Brytanii.  Warto podkreślić że ta część działań projektowych zrealizowana jest we współpracy z organizacją „Sistema Turismo” z Rimini we Włoszech oraz "Training Vision" w miejscowości - Portsmouth w Wielkiej Brytanii.

Głównym celem majowego wyjazdu 16-osobowej grupy było szkolenie nauczycieli przedmiotów ścisłych i językowych w zakresie nowych technik pracy z uczniem, ale także wymiana doświadczeń oraz porównanie systemów edukacyjnych we Włoszech i Polsce. Program obejmował 21 godzin zajęć wykładowo-warsztatowych oraz dwie wizyty we włoskich szkołach. Uczestnicy projektu zapoznali się z innowacyjnymi technologiami i technikami w nauczaniu, zaznajomili się także z możliwościami zastosowania interaktywnej technologii komputerowej w szkołach, wykorzystaniem technologii cyfrowych, e-booków w szkołach.

Niezwykle inspirująca dla naszych pedagogów była także możliwość zapoznania się ze sposobami tworzenia lekcji za pomocą narzędzi ICT, narzędziami oceny i modelami pracy wychowawczej w środowisku e- learning. Nauczyciele mieli także możliwość przypomnienia sobie treści związanych z procesami efektywnej i skutecznej komunikacji, z technikami zarządzania sytuacjami konfliktowymi, poznali ćwiczenia związane z aktywnymi technikami słuchania.

Zajęcia wykładowe nastawione były przede wszystkim na to, aby doprowadzić uczestników do odpowiedzi na pytania: jak sprawić, aby lekcja była ciekawa, jakie metody są najskuteczniejsze, jaką rolę odgrywa indywidualny styl nauczania i korzystanie z różnych narzędzi i technik w celu utrzymania zainteresowania uczniów. Forma wykładowo-warsztatowa sprzyjała osiągnięciu odpowiedzi na te pytania.

W ramach  wyjazdu nauczyciele wizytowali dwie szkoły średnie w Rimini: Liceum Językowe Valgimigli oraz Liceum Klasyczne Giulio Cesare, gdzie mieli okazję poznać organizację procesu edukacyjnego, wyposażenie klas lekcyjnych, a w podgrupach dokonali obserwacji wybranych zajęć lekcyjnych. W wizytowanych szkołach odbyły się spotkania z kierownictwem oraz  nauczycielami prowadzącymi zajęcia.  Wymieniono liczne uwagi, omawiano różnice  systemów edukacyjnych, nauczyciele dzielili  się  doświadczeniem zawodowym.                        

W ramach wymiany kulturalnej organizacja SISTEMA TURISMO w pierwszym dniu pobytu zorganizowała dla uczestników wycieczkę do jednej z najstarszych republik świata -San Marino.        

W drugim dniu pobytu uczestnicy projektu zwiedzili leżące nad Morzem Adriatyckim miasto Rimini - jedno z najpopularniejszych zakątków turystyczno-wypoczynkowych. Nauczyciele zwiedzili centrum miasta, most Tyberiusza, Kościół Malatesta, Plac 3 Męczenników (PIAZZA TRE MARTIRI) i wiele innych zabytków, w tym znane miejsca kultury, muzea, teatry.

Na zakończenie wizyty uczestnicy wyjazdu spotkali się w biurze organizacji SISTEMA TIRISMO r.s.l. z jej pracownikami i w ramach końcowej ewaluacji wymienili poglądy dotyczące programu wizyty i jego realizacji. W trakcie spotkania uczestnicy projektu wypełnili ankiety ewaluacyjne, a na zakończenie otrzymali certyfikaty.

Podczas wyjazdu uczestnicy gromadzili materiały z pobytu, notatki i spostrzeżenia, które zostaną wykorzystane m.in. podczas konferencji podsumowującej rezultaty mobilności, gdzie zaprezentowane zostaną pomysły zmian lub usprawnień w zakresie wprowadzania nowych technik nauczania i innowacyjnych technologii w procesie nauczania. Dzielenie się zdobytą wiedzą i doświadczeniem z gronem pedagogicznym odbędzie się również w poszczególnych szkołach, co będzie sprzyjało poszerzaniu zakresu stosowania różnych technik i metod nauczania.

Warto podkreślić, że głównym celem projektu „Wsparcie rozwoju szkół poprzez doskonalenie nauczycieli” jest podniesienie wiedzy uczestników wymiany w zakresie stosowania nowych technik nauczania przedmiotów językowych, informatycznych oraz tzw. "ścisłych" oraz stosowania innowacyjnych technologii w procesie nauczania. Działania projektowe mają przyczynić się do częstszego stosowania przez nauczycieli szkół prowadzonych przez powiat kielecki cyfrowych narzędzi edukacyjnych oraz wspierać tworzenie elastycznych ścieżek kształcenia, zgodnych z potrzebami i celami osób uczących się.

Grupę nauczycieli z Łopuszna reprezentowali: Justyna Ciszek, Halina Czeszek, Karolina Krajewska - Brelska, Danuta Rozpara, Anna Szymkiewicz, Paweł Stachura, Aleksander Terlecki. Grupę z Chęcin: Andrzej Bożek, Małgorzata Sulej, Renata Bitner – Nożyńska, Iwona Kosztołowicz, Anna Pakuła. Grupę z Bodzentyna: Dariusz Kasprowicz, Małgorzata Maj, Magdalena Krawczyk.

 

 

do góry
Rozpoczynamy zbiórkę dla rodaków z Wileńszczyzny Zapraszamy na kontrolę świateł samochodowych Kombatanci współpracują z Archiwum Państwowym "Piekoszowianie" obchodzą okrągły jubileusz Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów