Uczniowie na scenie teatru "Kubuś"

16 Grudnia 2019
 

Uczniowie z Powiatowego Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Podzamczu zaprezentowali fragmenty II części „Dziadów” Adama Mickiewicza na scenie Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach.

W rolę aktorów wcielili się wychowankowie, którzy przygotowywali się do występu podczas warsztatów teatralnych pod hasłem „Wczytuję sztukę”.

„Wczytuję sztukę” to projekt teatralny zainicjowany w 2018 roku przez Teatr Lalki i Aktora „Kubuś”. Aby trafić na scenę, uczniowie najpierw musieli wygrać konkurs, w którym mieli za zadanie nagrać filmik, nawiązujący do tematu przewodniego projektu „Być albo nie być”. Zgłosiło się wiele szkół z regionu, ale najciekawsze prace wysłali podopieczni Powiatowego Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Podzamczu, młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego we Włoszczowie oraz V Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach. I to oni przystąpili do pracy.

Wyboru prezentowanej na scenie literatury dokonali sami uczniowie. Nad wyborem utworów pracowali w czasie czterech spotkań. Dwa odbyły się w szkole a dwa kolejne w teatrze. Podczas warsztatów, uczniowie dokładnie poznali fragmenty "Dziadów", które mieli zaprezentować na deskach teatru. W objaśnieniu słownictwa i kontekstu historycznego, w jakim powstał dramat, pomagał specjalista z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego dr hab. Krzysztof Jaworski. Z młodzieżą pracowała także Agata Sobota z Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” oraz Marcel Sabat – pochodzący z Kielc aktor filmowy, którego można było oglądać w filmach „Kamienie na szaniec” czy „Kamerdyner”. Jak przystało na prawdziwy spektakl, nie mogło zabraknąć reżysera. W tej roli pojawił się Przemysław Żmiejko. Pomocą służyli również nauczyciele PMOW w Podzamczu prowadzący teatr resocjalizacyjny i wolontariat w teatrze „Kubuś”.

Wychowankowie, choć przed premierą nieco zestresowani, nie ukrywali, że udział w projekcie „Wczytuję sztukę” był znakomitą zabawą. Ich nowatorskie podejście do literatury zachwyciło. Młodzież trzymała się klasycznej wersji „Dziadów” mimo, iż początkowo pojawił się pomysł aby dramat ukazać w kontekście ucieczki z escape room’u – pokoju zagadek. Ta forma nie została jednak zaprezentowana ze względu na ograniczony czas realizacji.

Dla podopiecznych ośrodka w Podzamczu udział w spektaklu był wyzwaniem. Wychowankowie lepiej poznali siebie, swe mocne i słabe strony, jak również nauczyli się przekraczać barierę wstydu.

Efekty długich przygotowań zostały zaprezentowane na scenie teatru „Kubuś” i nagrodzone gromkimi brawami.

 

Uczniowie na scenie teatru "Kubuś" Uczniowie na scenie teatru
5

Uczniowie na scenie teatru "Kubuś"

do góry
Rozpoczynamy zbiórkę dla rodaków z Wileńszczyzny Zapraszamy na kontrolę świateł samochodowych Kombatanci współpracują z Archiwum Państwowym "Piekoszowianie" obchodzą okrągły jubileusz Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów