Teatr Resocjalizacyjny „Na huśtawce”

28 Kwietnia 2017
 

Działania Teatru Resocjalizacyjnego „Na huśtawce” z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Podzamczu

           Czy młody człowiek wie czym jest życie? Czy poznał wystarczająco świat, by wiedzieć co to godność? Czy może na kogoś liczyć? -  takie i podobne pytania zadają sobie młodzi ludzie, wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Podzamczu.
          - Często chciałbym wyrzucić z siebie te emocje – mówi jeden z nich – nie daję rady tłumić ich, to ponad moje siły. Nie jestem zły. Nie chcę być tak oceniany…
           Jak znaleźć ujście lęków tkwiących w tych młodych ludziach? Jak ich wesprzeć? Jednym z narzędzi, które są bardzo pomocne w pracy z tzw. trudną młodzieżą jest teatr. Ktoś mógłby powiedzieć, że teatr i resocjalizacja to dwa różne wymiary rzeczywistości społecznej, obyczajowej, kulturowej, a być może i moralnej. Dwa wymiary kreowania człowieka.  Dwie drogi, które jednak mogą prowadzić do tego samego celu. Jest nim próba odmiany ludzkiej tożsamości.
            Cztery lata temu w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Podzamczu powstał Teatr Resocjalizacyjny „Na huśtawce”. Wychowankowie ośrodka zrealizowali szereg spektakli np. „Druga przestrzeń” na podstawie „Pamiętnika narkomanki”, „Opowieść wigilijna” wg Dickensa , „Mały Książę”,  „Czas pogardy i zapomnienia".  Co istotne, sztuki wystawiano często poza murami ośrodka.
            26 kwietnia 2017 roku w ramach realizacji projektu gimnazjalnego pn. „Teatr na przestrzeni dziejów” uczniowie klas trzecich zaprezentowali swoją pracę w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. Do trzecioklasistów, również z olbrzymim zaangażowaniem, dołączyli uczniowie innych klas. Wystawiono dwa spektakle, których autorką i reżyserem była trenerka warsztatów teatralnych z  Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Podzamczu – Beata Duszyńska.
           Pierwszy z nich - "Listy do M." to opowieść pełna bólu i miłości. Widowisko o uczuciach młodego człowieka do  matki.  O czym nastolatek może pisać w listach do swojej rodzicielki? O tęsknocie, miłości?  A może o żalu, złości, a nawet nienawiści?  Tak właśnie było.  Smutek, nadzieja, rozczarowanie, a na koniec, rozdzierające serca,  pożegnanie z najukochańszą osobą.
           Kolejna sztuka – „Miłoszmania… czyli śnił mi się sen” to napisana na podstawie wierszy Czesława Miłosza mroczna opowieść, ukazująca rozterki życiowe, z którymi musi zmagać się człowiek stojący na rozdrożu. Co wybrać:  spokojne, niebiańskie życie czy szalone piekło? Wybór nie jest prosty. Może dlatego ludzie tkwią w "poczekalni", czekając na znak...
           Działania Teatru Resocjalizacyjnego przynoszą efekty. Chłopcy stają się otwarci, uczą się zaufania. Wiedzą, że sukces  spektaklu jest zależny od ich współpracy w grupie, od pomocy i odpowiedzialności za siebie, ale i za  innych. Należy docenić to, że młodzi ludzie, którzy przebywają na co dzień w ośrodku zamkniętym, podejmują działania, z którymi „wychodzą do ludzi” i chcą wreszcie odmienić swoje życie.
            Najważniejsze, by cały czas w trakcie pracy z wychowankami  dostrzegać w nich Ludzi - mówi dyrektor ośrodka Bogdan Kalwat -  Widzieć tych, którzy choć popełnili błąd, to nadal są wartościowi. Tak należy na nich patrzeć, inaczej resocjalizacja nie miałaby sensu.
           Teatr, jak nić Ariadny może pomóc wyjść z labiryntu, jakim często dla wielu młodych ludzi  staje się ich własny, pełen agresji i destrukcji, nawykowy sposób działania. Sztuka może pomóc odnaleźć, rozpoznać i pokonać tego Minotaura, jakim jest lęk.
            O teatrze w resocjalizacji mało się pisze, mało mówi. Wiele osób wątpi w możliwości profilaktyczne sztuki. Pasjonaci jednak nie rezygnują, chociaż zdają sobie sprawę, iż  sam teatr, nawet najdoskonalszy, nie rozwiąże problemów związanych z przestępczością. Działania teatralne w takim środowisku dla wielu ludzi pozostaną donkiszoterią.  Jednak  poważniejszym błędem jest nierobienie niczego lub podtrzymywanie wizji „resocjalizacji’ poprzez kulturystykę czy  gry planszowe.
           
Teatr i resocjalizacja… dwa jakże różne od siebie terminy pochodzące z różnych sfer życia. Da się je jednak połączyć i stworzyć bardzo skuteczną metodę terapii.

 

do góry
Zapraszamy na Kiermasz Bożonarodzeniowy Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów