Publikacja „Stypendia przyszłości III. Praktyczny poradnik o programach stypendialnych”
11 Czerwca 2024Publikacja „Stypendia przyszłości III. Praktyczny poradnik o programach stypendialnych”
Jak budować narrację wokół programów stypendialnych, wywoływać pozytywne skojarzenia? Jakie kryteria przyjąć podczas przyznawaniu stypendiów? Jak słuchać młodych ludzi i nawiązać z nimi dialog? Na te i inne pytania odpowiadamy w najnowszej publikacji “Stypendia Przyszłości III. Praktyczny poradnik o programach stypendialnych”, która jest efektem trzeciego cyklu spotkań i rozmów Fundacji Dobra Sieć z organizatorami programów stypendialnych. Dzięki otwartości uczestników i prelegentów z całej Polski stworzyliśmy kompleksowy przewodnik, który opisuje różnorodne doświadczenia związane ze stypendiami, przeznaczony dla wszystkich zainteresowanych społeczną inwestycją w młodzież.
Obecnie w Polsce działa niemal 600 organizacji przyznających stypendia. To nie tylko samorządy czy instytucje państwowe, ale także organizacje pozarządowe, szkoły wyższe i średnie, a nawet firmy. Polski system stypendialny rozwija się i przyczynia do zmniejszania nierówności finansowych i w dostępie do dobrej edukacji. Ponadto pozwala rozwijać unikalne talenty i daje motywację do dalszego rozwoju. To ogromna sieć, która rocznie wspiera setki tysięcy osób. Te organizacje często mają na sercu finansową pomoc dla zdolnych i ambitnych jednostek, promowanie talentów oraz motywowanie do dalszego kształcenia. W publikacji znajdziecie:
- wypowiedzi organizatorów udanych programów stypendialnych, którym udało się stworzyć społeczność stypendystów,
- konkretne porady dotyczące modyfikacji programu stypendialnego na podstawie dialogu z jego odbiorcami - stypendyst(k)ami,
- doświadczenia organizatorów z różnymi metodami selekcji kandydatów i kandydatek do programów.
Ta publikacja jest efektem i podsumowaniem trzeciego cyklu spotkań "Stypendia Przyszłości", który zainicjowała Fundacja Dobra Sieć w 2021 roku. Dziękujemy przedstawicielom organizacji, którzy podzielili się swoimi praktykami i poradami dotyczącymi prowadzenia programów stypendialnych. Dziękujemy także Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, partnerowi portalu MojeStypendium.pl, za ich wsparcie. Zapraszamy do lektury publikacji!