Projekcja filmu „Ostatni korespondent. Oblężenie Warszawy 1939”
5 Października 2020Projekcja filmu „Ostatni korespondent. Oblężenie Warszawy 1939” – Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia” w Kielcach, ul. Warszawska 5
7 października 2020 r., godz. 17.00
Oblężenie Warszawy to nie tylko zrujnowane budynki, czy niemieckie bombowce, wielką sprawą było to, co przydarzyło się ludności cywilnej. Film dokumentalny w reżyserii Eugeniusza Starky'ego, za pomocą archiwalnych zdjęć autorstwa Juliena Bryana przedstawia heroiczną walkę mieszkańców stolicy z niemieckim najeźdźcą. Z ogromną dokładnością i jednocześnie wielką odwagą osobistą, Julien Bryan opisywał i fotografował każdy szczegół z oblężenia Warszawy. Budowanie barykad, bombardowane szpitale i kościoły oraz uciekinierów, którzy stracili dach nad głową. Projekcja dokumentu odbędzie się 7 października o godz. 17.00 w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach.
Julien Bryan, amerykański fotograf, filmowiec i podróżnik przyjechał do Warszawy 7 września 1939 r. Chciał zrobić kilka zdjęć zza linii frontu i bezpiecznie wrócić, nim wojska niemieckie dotrą w głąb kraju. Pozostał jednak w oblężonym mieście przez dwa tygodnie. Był jedynym zagranicznym fotoreporterem i czuł się zobowiązany do pokazania światu tragicznego losu jego mieszkańców. Warszawę opuścił 21 września wraz z grupą obcokrajowców. Udało mu się wywieźć zdjęcia. Jeszcze w 1939 r. pojawiły się one na łamach najważniejszych zachodnioeuropejskich i amerykańskich gazet, w tym w „Time”, „Life, „L’Illustration, „The War Illustrated”, „Look”.
Projekcja filmu będzie kolejnym spotkaniem w stałym cyklu „Seans historyczny”, w którym prezentowane są filmy fabularne, dokumentalne oraz reportaże z towarzyszącym im komentarzem historyka.
źródło: Instytut Pamięci Narodowej