Program Centrum Edukacyjnego IPN "Przystanek Historia" WRZESIEŃ 2017

11 Września 2017

Program Centrum Edukacyjnego IPN "Przystanek Historia" – wrzesień 2017
Kielce, ul. Warszawska 5
tel. 696 826 381

WYSTAWY  

Kaźń profesorów lwowskich. Wzgórza Wuleckie 1941

Wystawa przedstawia wydarzenia sprzed 76 lat. Niemcy rozstrzelali wówczas na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie 22 profesorów lwowskich uczelni, członków ich rodzin oraz osoby które przebywały z nimi w chwili aresztowania. Wśród 40 ofiar dokonanej 4 lipca 1941 r. zbrodni był m.in. Tadeusz Boy-Żeleński, lekarz, publicysta, krytyk literacki. Mord profesorów lwowskich przedstawiony został w szerszym kontekście – po pierwsze, miejsca, czyli Lwowa – miasta należącego przed wojną do Polski, po drugie, działań okupantów zamierzających do likwidacji polskich elit i wreszcie głębokiej więzi łączącej Lwów i Wrocław. Ekspozycja prezentuje również zdjęcia zamordowanych naukowców oraz ich biogramy. Wystawa opracowana przez Oddział IPN we Wrocławiu.

 Akcja AB na Kielecczyźnie

Wystawa prezentuje i upamiętnia ofiary nadzwyczajnej akcji pacyfikacyjnej (Ausserordentliche Befridungsaktion–AB) przeprowadzonej przez Niemców wiosną i latem 1940 r. na obszarze Generalnego Gubernatorstwa. Miała ona na celu likwidację polskiej inteligencji (nauczycieli, prawników, oficerów, lekarzy oraz działaczy społecznych) i duchowieństwa, ewentualnego zalążka ruchu oporu. Na Kielecczyźnie najważniejsze miejsca kaźni miały miejsce w Brzasku k. Skarżyska-Kamiennej, Górach Wysokich oraz u zbocza Góry Pierścienicy w Kielcach. W ramach akcji AB Niemcy zamordowali w regionie świętokrzyskim ok. 1300 osób, a co najmniej 850 wywieźli do obozów koncentracyjnych. Na planszach zaprezentowano również osoby odpowiedzialne za zbrodnie popełnione na Kielecczyźnie w czasie Akcji AB. Wystawa opracowana przez Delegaturę IPN w Kielcach.

 Wystawy prezentowane będą we wrześniu w godzinach otwarcia Przystanku Historia.

 HISTORIA DLA KAŻDEGO

13.09.2017, godz. 17.00: wykład Edyty Krężołek „Operacja antypolska w Związku Radzieckim 1937–1938” poświęcony będzie  jednej z największych, a równocześnie najmniej znanych zbrodni, dokonanej przez NKWD na Polakach w ramach Wielkiego Terroru.

SEANS HISTORYCZNY

27.09.2017, godz. 17.00: projekcja filmu dokumentalnego „Z filmoteki bezpieki. Sami o sobie”.           „Z filmoteki bezpieki” to cykl prezentujący materiały zrealizowane przez Służby Bezpieczeństwa. „Sami o sobie” przedstawia m.in. nagrane przez Służby Bezpieczeństwa filmy z marca 1968 oraz samospalenia Ryszarda Siwca, które zostały opatrzone komentarzem historycznym.

OFERTA DLA SZKÓŁ

SEANS HISTORYCZNY

W nawiązaniu do 70. rocznicy urodzin legendarnego kapłana Solidarności, proponujemy projekcję filmu dokumentalnego w reż. P. Woldana „Jestem gotowy na wszystko” (41 min.) w terminie dogodnym dla zainteresowanej szkoły.

Film przedstawia zakończoną męczeńską śmiercią drogę kapłańską Jerzego Popiełuszki, który poświęcił swoje życie walce z kłamstwem i niesprawiedliwością, walce przeciwko poniewieraniu ludzkiej godności. Za wolną ojczyznę i prawdę poniósł największą ofiarę.

 

 

do góry
Rozpoczynamy zbiórkę dla rodaków z Wileńszczyzny Zapraszamy na kontrolę świateł samochodowych Kombatanci współpracują z Archiwum Państwowym "Piekoszowianie" obchodzą okrągły jubileusz Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów