Praktycznie o prawie
17 Czerwca 2016Ostatnie spotkanie w ramach projektu „Praktycznie wszystko o prawie- skonfrontuj swoją wiedzę z praktykiem” odbyło się w Starostwie powiatowym w Kielcach.
Piątkowe spotkanie, w którym uczestniczyli nauczyciele historii i wiedzy o społeczeństwie, poświęcone było statusowi niepełnoletniego świadka przed sądem, a także zeznaniom składanym przez osoby, które wiedzą o sprawie z powodu swoich obowiązków służbowych. Takie sytuacje dotyczą m.in. pedagogów.
Mecenas Anna Dulny poruszyła również zagadnienia dotyczące pracy zarobkowej młodzieży oraz wakacyjnych zakupów (w szczególności w krajach egzotycznych).
- Należy wyczulić młodych ludzi ostrożność przy podejmowaniu prac, które mogą wydawać się intratne pod względem finansowym, a w rzeczywistości mogą stanowić pułapkę – podkreśliła prowadząca spotkanie. – Mam na myśli m.in. podpisywanie umów o pracę, w których znajduje się zapis o karach finansowych lub np. zajmowanie się tzw. dielerką.
Jak podkreśliła mecenas Dulny należy także zwrócić uwagę na prace fizyczne, które wymagają szczególnych środków ostrożności, znajomości obsługi maszyn oraz odpowiednich uprawnień.
Warto przypomnieć, że projekt „Praktycznie wszystko prawie” Starostwo Powiatowe w Kielcach realizowało wspólnie z Okręgową Izbą Radców Prawnych w Kielcach, Stowarzyszeniem Prawników Administracji Publicznej oraz Kuratorium Oświaty w Kielcach.
Od stycznia nauczyciele historii i wiedzy o społeczeństwie z Kielc i powiatu kieleckiego spotykali się, by z praktykami – radcami prawnymi - omawiać zagadnienia dotyczące edukacji prawnej oraz zapoznać się z ciekawymi casusami i zmianami w prawie.
- To było bardzo cenne doświadczenie - powiedziała Monika Michta z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Bodzentynie. - Moi uczniowie spotkali się z radcami z okazji Dnia Prawnika, każdy mógł zadać pytanie, skorzystać z porady prawnej.
- Jestem przekonany, że dzięki realizacji tego projektu została wzbogacona wiedza naszych pedagogów i że w nowatorski oraz w twórczy sposób spojrzeli oni na zagadnienia prawne, które poruszają na lekcjach historii i wiedzy o społeczeństwie – podkreślił wicestarosta kielecki – Zenon Janus. - Edukacja młodzieży szkolnej w zakresie funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości uczy świadomości prawnej. Może ona także być skutecznym działaniem profilaktycznym. W młodości łatwiej jest bowiem wyrobić poczucie odpowiedzialności obywatelskiej oraz tak ukierunkować swoje wybory, by były one zgodne z prawem.