Porozmawiajmy z dziećmi o wojnie w Ukrainie. Film dla dzieci. Wsparcie dla nauczycieli i rodziców

9 Marca 2022

Fundacja „Dajemy Dzieciom Siłę” zachęca do obejrzenia krótkiego filmu dla dzieci. Psycholożka i terapeutka dr Anna Szczepaniak z fundacyjnego Centrum Pomocy Dzieciom oraz ekspert ds. bezpieczeństwa dzieci w internecie, Łukasz Wojtasik, w prosty sposób opowiadają o wojnie w Ukrainie, tłumacząc, jakie wywołuje emocje i jak sobie z nimi poradzić. Zwracają także uwagę na pojawiające się w mediach nieprawdziwe informacje, które potęgują lęk. Aby zadbać o najwyższą jakość przekazu, treść filmu została skonsultowana i pozytywnie zaopiniowana przez uznaną psycholożkę, prof. dr hab. Katarzynę Schier.

Film jest przeznaczony dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, można go obejrzeć wchodząc na platformę YT i wpisując tytuł: Porozmawiajmy o wojnie w Ukrainie (film dla dzieci). Wspólny seans może być dla rodziców punktem wyjścia do rodzinnej rozmowy o sytuacji za wschodnią granicą, a dla nauczycielek i nauczycieli pomocą w poprowadzeniu lekcji na ten temat.

Po wspólnym obejrzeniu filmu warto:

  1. Zapytać dzieci, czego dowiedziały się z filmu, czy były to dla nich nowe informacje, czy wszystko zostało zrozumiane, czy mają jakieś pytania.
  2. Porozmawiać z dziećmi o ich emocjach dotyczących wojny. Sprawdzić, czy nie borykają się ze znaczącym poczuciem lęku.
  3. Zapytać, czy dzieci zauważyły, żeby ich ciało dawało znaki, o których była mowa w filmie - czy w ostatnim czasie czuły ból brzucha lub dokuczał im ból głowy? W razie potrzeby należy zapewnić dziecku wsparcie i poinformować rodziców.
  4. Porozmawiać z dziećmi o omawianych w filmie sposobach rozładowywania lęku. Zastanowić się wspólnie, jakie aktywności pomagają im się zrelaksować, oderwać od rzeczywistości, zredukować stres. Czy jest to bieganie, granie w gry, inne zabawy, przytulanie się, czytanie książek.
  5. Pogłębić temat zagrożeń związanych z natłokiem informacji, nagromadzeniem fake newsów i brutalnych obrazów wojennych w internecie. W związku z tym należy zweryfikować zasady korzystania z sieci w domu.
  6. Wyraźnie dać dzieciom do zrozumienia, że jesteśmy gotowi wspierać je, kiedy tylko poczują stres lub dezorientację związaną z toczącą się wojną.
  7. Zastanowić się, co wspólnie możemy zrobić dla Ukraińców. Zaangażowanie pomaga potrzebującym, a przy okazji może też rozładować stres, poczucie lęku i bezradności.

Film dostępny pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=nFTWd4hCPwQ

 

Źródło: Kuratorium Oświaty w Kielcach

do góry
Budżet powiatu przyjęty jednogłośnie Edyta Drążkiewicz Skarbnikiem Powiatu Kieleckiego PCUW rozpoczyna działalność Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów Załatw sprawę w e-Geodezji