Pakt dla oświaty

12 Października 2015
O przyszłości szkół rozmawiano podczas debaty oświatowej
O przyszłości szkół rozmawiano podczas debaty oświatowej

Jaka powinna być szkoła XXI wieku? – na to pytanie próbowali odpowiedzieć uczestnicy debaty „Perspektywa rozwoju szkół i placówek oświatowych powiatu kieleckiego”.

Debata, która została zorganizowana z okazji zbliżającego się Dnia Edukacji Narodowej, odbyła się w piątek, 9 października w hotelu „Uroczysko” w Cedzynie. Wzięli w niej udział samorządowcy z powiatu kieleckiego, nauczyciele i dyrektorzy powiatowych szkół i placówek oświatowych oraz przedstawiciele instytucji działających na rzecz edukacji.

Uczestnicy debaty zastanawiali się nad tym, jak budować markę naszych powiatowych placówek i jak stworzyć nowoczesną szkołę, która wyzwala kreatywność, uczy twórczego myślenia, dopinguje do zdobywania wiedzy, pokazuje jak różnorodny i ciekawy jest świat, zachęca do stawiania pytań i szukania na nie odpowiedzi.

- Szkoła XXI wieku musi być otwarta i przyjazna, a przede wszystkim wychodząca naprzeciw oczekiwaniom rodziców i uczniów - podkreślił starosta kielecki Michał Godowski, otwierając dyskusję. Dodał on, że niezwykle istotne jest, by placówki oświatowe odpowiadały na potrzeby wciąż zmieniającego się rynku pracy. Niezbędna w tym zakresie jest współpraca z pracodawcami.

Ponad 2-godzinna dyskusja podzielona została na cztery tematyczne panele: nowa koncepcja pracy szkoły i placówki – trzęsienie ziemi czy stopniowa ewolucja?; szkoła i placówka z charyzmą? – czy jest to możliwe?; nowe pomysły, nowe inwestycje – czy jesteśmy na to gotowi?; poradnie i MOW-y na rzecz środowiska – jak wspierać ucznia i rodzica?

Odpowiedzi na postawione uczestnikom debaty pytania nie były proste - dziś mamy do czynienia z nowym światem edukacji i aby dotrzeć do młodego człowieka trzeba posługiwać się zupełnie innym językiem. Tradycyjna kreda i tablica okazują się bowiem niewystarczające dla zapewnienia efektywności procesu edukacji. Nowy uczeń w nowej szkole stawia przed pedagogami nowe, trudne wyzwania.

- Naszym zadaniem, jako organu prowadzącego, jest sprostanie oczekiwaniom młodzieży, która uczy się w powiatowych szkołach. Ogromna konkurencja na rynku edukacyjny wymaga od nas czujności i natychmiastowej reakcji. Nie możemy stać w miejscu – przekonywał wicestarosta Zenon Janus.

Sporo uwagi dyskutanci poświęcili szkolnictwu zawodowemu i perspektywom jego rozwoju. Z analiz organizacji Pracodawcy RP wynika, że pracodawcy potrzebują ponad 400 tys. absolwentów zawodówek i techników. Brak osób z kwalifikacjami średniego szczebla to hamulec rozwoju naszej gospodarki.

Uczestniczący w dyskusji Piotr Żołądek – członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego podkreślił, że kształcenie zawodowe powinno uwzględniać również edukację młodego człowieka w zakresie języków obcych, ekonomi, filozofii czy nauk humanistycznych. Ważne jest bowiem to, aby wyposażyć ucznia w umiejętności, które pozwolą mu na swobodne funkcjonowanie w dorosłym życiu.

Z ciekawą inicjatywą wyszedł przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach - Jan Cedro: - Marzy mi się pakt dla oświaty Rzeczypospolitej – powiedział przewodniczący.

Sporo uwagi podczas dyskusji poświęcono budowaniu marki szkół i placówek oświatowych. Jej uczestnicy zgodnie stwierdzili, że na pojęcie marki składa się wiele obszarów: tradycja szkoły, jej historia, losy absolwentów, baza, usytuowanie, wyposażenie, wyniki egzaminów, sukcesy w konkursach, pozytywna obecność w mediach i udział w życiu środowiska. Ale podstawą dobrej szkoły są ludzie: kompetentni, współpracujący ze sobą, utożsamiający się z nią i jej wartościami.

 

do góry
Budżet powiatu przyjęty jednogłośnie Edyta Drążkiewicz Skarbnikiem Powiatu Kieleckiego PCUW rozpoczyna działalność Zimowe utrzymanie dróg w powiecie kieleckim Rodziny zastępcze poszukiwane Telefony do Wydziału Komunikacji i Transportu Umów wizytę / Rejestracja pojazdów Załatw sprawę w e-Geodezji